more_horiz

Elżbieta Markowska: Dwójko, trwaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 20:43
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Elżbietą Markowską – osobą, która stworzyła radiową Dwójkę na nowo.
Audio
  • Lata 90. Elżbieta Markowska stwarza Dwójkę na nowo. Audycja z 28 lutego 2012 r. (Notatnik Dwójki)
Adam Sławiński, kompozytor, zastępca dyrektora muzycznego Polskiego Radia w latach 1974-1975, dyrektor Programu 2 PR w latach 1990-1991, oraz Elżbieta Markowska, dyrektor Programu 2 Polskiego radia w latach 1991-1995 oraz 1999-2007.
Adam Sławiński, kompozytor, zastępca dyrektora muzycznego Polskiego Radia w latach 1974-1975, dyrektor Programu 2 PR w latach 1990-1991, oraz Elżbieta Markowska, dyrektor Programu 2 Polskiego radia w latach 1991-1995 oraz 1999-2007. Foto: Archiwum PR

– Pracowaliśmy z wielkim entuzjazmem, bo to było nowym zadaniem dla nas i przede wszystkim czuliśmy to oczekiwanie słuchaczy. Tu muszę wspomnieć o Krystynie Nawojskiej-Hofman, z którą prowadziłam audycje muzyczne. Razem musiałyśmy układać programy naszych koncertów. Mimo że nie mieliśmy takich możliwości jak inne radiofonie, zawsze znajdowaliśmy jakiś pomysł, żeby to było atrakcyjne też dla słuchaczy w Europie – wspominała Elżbieta Markowska między innymi współpracę z Europejską Unią Radiową, do której polskie radiofonie weszły w 1993 roku.
– Warto powiedzieć o tym, jakich mieliśmy słuchaczy, na przykład Julia Hartwig czy Henryk Mikołaj Górecki, który czasem odzywał się w audycjach na żywo, tych z udziałem słuchaczy. Nie wspomnę o dziennikarzach i muzykach. Z drugiej strony byli słuchacze bez żadnego przygotowania, bez odpowiedniej erudycji, żeby programu słuchać, a jednak słuchali. Zaważyły tu potrzeby obcowania z kulturą, kontaktu z pięknem, muzyką, słowem, literaturą – podkreślała Elżbieta Markowska.

Była dyrektor radiowej Dwójki zaznaczyła podczas rozmowy również to, jak ważni dla radia byli ludzie. – Lawirowanie między tymi bardzo różnymi oczekiwaniami słuchaczy było bardzo trudne, ale myślę, że udawało się to pogodzić. We wszystkich momentach niebezpiecznych to słuchacze się za nami wstawiali i zawsze walczyli o ten program. Bo najważniejszy jest słuchacz i my mamy mu służyć.
Elżbieta Markowska pracę w Polskim Radiu podjęła w 1970 roku. W latach 1991-1995 pełniła funkcję dyrektora Programu II. Stworzyła wówczas nową formułę tej anteny (muzyka poważna, literatura, informacja i publicystyka kulturalna). Do kierowania radiową Dwójką wróciła raz jeszcze: od sierpnia 1999 do początku 2007 r.
Elżbieta Markowska jest autorką wielu audycji muzycznych i publicystycznych, wywiadów z wybitnymi polskimi kompozytorami i muzykami (Lutosławskim, Pendereckim, Góreckim, Meyerem, Szymańskim, Mycielskim, Kisielewskim, Andrzej Panufnikiem i z innymi). Współtworzyła – wraz z Michałem Bristigerem i Grzegorzem Michalskim – koncepcję programową Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia ("Szymanowski i jego Europa" 1977, "Mieczysław Karłowicz - pokrewieństwa z wyboru" 1998, "Chopin 1999 - źródła i konteksty", "Bach tysiąclecia" 2000, "Witold Lutosławski" 2001).
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą poprowadziła Anna Skulska.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem