X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Skarby i nowości z etnograficznej oferty muzeów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 13:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" porozmawiamy m.in. o "Millenium", czyli nowej wystawie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Daniel_Nebreda

"Millenium" obejmuje 13 grup obiektów reprezentujących podstawowe obszary ludzkiej egzystencji, takie jak: pożywienie, spożywanie posiłków i przechowywanie żywności, leczenie, ubieranie, ogrzewanie, budownictwo, rolnictwo, produkcja, zabawa i rozrywka. Każda z grup prezentuje trzy generacje przedmiotów: najstarsze, pochodzące ze zbiorów PME, te z czasów przełomu wieku XX i XXI, czyli Millenium, oraz projektowane i używane dzisiaj. O godz. 9.25 opowiedzą o tym Anna Grunwald, kierownik działu naukowo-oświatowego warszawskiego PME, i dr Edyta Lisek-Lubaś.

Z kolei o 7.50 zajrzymy do Muzeum Azji i Pacyfiku, gdzie trwa wystawa "Moc srebra. Tradycyjna biżuteria z krajów arabskich" prezentująca zestaw srebrnej biżuterii z Jemenu, Palestyny, krajów Maghrebu. Dowiemy się, jak wykonywano i zdobiono biżuterię na tamtych terenach, oraz jakie są najbardziej charakterystyczne dla nich wzory. 

O 8.00 swoją rekomendacją kulturalną podzieli się z Państwem muzyk, etnograf, animator i dokumentator Remigiusz Mazur-Hanaj, a o 8.20 zajrzymy do Krakowa, gdzie tamtejsze muzeum etnograficzne organizuje akcję "Opłatek. Podziel się". To kolekcja elementów - takich jak zdjęcia czy wspomnienia - mających oddawać atmosferę tych dni poprzez słowa, gesty, emocje, smaki i zapachy. Projekt zbiera nie tylko pozytywne wspomnienia, ale też te, w których Wigilia jest przeżywana jako moment trudny.

O 8.50 w "Abecadle etnografa" fragment książki "Świętowania polska. Przewodnik po tradycji" prof. Anny Zadrożyńskiej przeczyta Marzena Trybała, a po godz. 9.10 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu "Czytanie na śniadanie", a chwilę później o 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", posłuchamy kolejnej opowieści Wojciecha Ossowskiego o najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.

Naszą "Płytą Poranka" będzie najnowszy album Kompanii Janusza Prusinowskiego "Po śladach". Na płycie znalazły się starożytne obery, wykrzykiwane wyrywasy, improwizowane mazurki, ale też autorskie kompozycje zespołu.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie brakuje naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników. Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Na audycję "Poranek Dwójki"zapraszamy w sobotę (15.12) w godz. 7.00-10.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.​​

at/bch
Zobacz więcej na temat: folklor