Białowieża: tajemnice władców i niedźwiedzi

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 21:10
Sobotnie popołudnie (18.07) razem z "Dwójką na miejscu" spędzimy w Białowieży, dokąd przez wieki na polowania udawali się władcy. W przeddzień na wyjątkowy, królewski szlak - uroczysko w Puszczy Białowieskiej - wyruszyliśmy z prof. Bogumiłą Jędrzejewską, która zajmuje się popularyzacją zagadnień kulturowych związanych z regionem.
Rezerwat ścisły Puszczy Białowieskiej
Rezerwat ścisły Puszczy BiałowieskiejFoto: Sylwia Mróz/ PR

Posłuchaj
06:59 Białowieża.mp3 Spacer Szlakiem Dębów Królewskich i Książąt Litewskich (Wybieram Dwójkę)

 

Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich to ścieżka edukacyjna, która wiedzie wśród kilkudziesięciu pięknych, wiekowych dębów. Drzewa zostały nazwany imionami królów polskich i książąt litewskich, wszystkie mają od 150 do 500 lat, a wędrując ścieżką poznaje się historię Puszczy Białowieskiej, Litwy i Polski od XII do XVIII wieku.

- Szperając w starych kronikach można doszukać się rzeczy, które chciały być ukryte - opowiadała prof. Jędrzejewska. - Kiedy Zygmunt August przyjechał na długie polowanie, wydawało się, że przybył sam, na odpoczynek, a tymczasem kazał zakupić: dwie poduchy, dwa naczynia nocne, dwie pierzyny - wymieniała. - A niedługo po tym był ślub z Barbarą Radziwiłłówną. 

Zabudowania królewskie, stajnie dla koni, zabudowania osady, która towarzyszyła dworowi  ślady tych budynków można nadal odnaleźć w Białowieży. Zachowały się także długie listy rzeczy, które dwór musiał ze sobą przywieźć, ilekroć władca wybierał się na polowanie. Znajdziemy na nich srebrne zastawy, ozdobne kobierce do obijania ścian czy eleganckie pościele. - Co ciekawe tych królewskich dworów myśliwskich w puszczach Wielkiego Księstwa Litewskiego było kilkadziesiąt, więc one miały na stałe minimalne wyposażenie, żeby nikt nie musiał tego pilnować - tłumaczyła nasza przewodniczka.

Na jakie zwierzęta polowali władcy? Przede wszystkim na niedźwiedzie, dlaczego zatem dziś na tych terenach zwierzęta występują jedynie incydentalnie? - W czasie zaborów, kiedy Puszcza znalazła się w Imperium Rosyjskim był okres bardzo niedobry dla przyrody - wyjaśniała rozmówczyni Dwójki. - Na wzór ówczesnego "nowoczesnego leśnictwa", wydawało się ludziom, że jeżeli wytępią wszystkie drapieżniki: niedźwiedzie, wilki, rysie, kuny, lisy nawet sójki, to wszystko czym one się żywią nagle będzie liczniejsze. Był to wielki błąd - podsumowała prof. Jędrzejewska. 


2na-miejscu-Bialowieza_01a.jpg
Dwójka w Białowieży. Puszcza i nie tylko

Białowieska odsłona audycji "Dwójka na miejscu" odbędzie się w sobotę 18 lipca w godz. 15.00-17.00. Dziennikarze Dwójki zabiorą Państwa do niezwykłej Cerkwi św. Mikołaja, Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, Opowiemy także o wydarzeniach kulturalnych charakterystycznych dla tego regionu – o Festiwalu teatralnym WERTEP czy Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka. Na zakończenie zaprosimy Państwa na koncert laureata tego festiwalu – zespołu Quattro Voce. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 17.07.2020

Godzina emisji: 17.20

Czytaj także

Pogranicze sztuk i kultur. Dwójka odwiedza Sejny

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 18:00
- Dowiedzieliśmy się o ludziach pogranicza jako tych, którzy są mostami pomiędzy różnymi kulturami i środowiskami. Trzeba odwagi do tego, żeby być człowiekiem pogranicza, zwłaszcza w okrutnej historii XX wieku. To wiele kosztowało, żeby obronić etos pogranicza, gościnności, dialogu, dobrego sąsiedztwa - mówił Krzysztof Czyżewski, współzałożyciel Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów"
rozwiń zwiń