Agata Sapiecha: w pewnym sensie to była u nas muzyka wyklęta

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 09:00
- Muzyka, którą gramy to jest historycznie zgodne wykonawstwo. Gramy zgodnie z założeniami epoki, na właściwych dla epoki instrumentach, tych które uwzględnił kompozytor - mówiła Agata Sapiecha, dyrektorka artystyczna Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
Agata Sapiecha
Agata SapiechaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
12:56 Wybieram Dwójkę Agata Sapiecha 6.07.2021.mp3 Agata Sapiecha o festiwalu muzyki dawnej (Wybieram Dwójkę)

 


Agata Sapiecha 1200.jpg
Muzyczne wybory Agaty Sapiechy

Wkrótce rusza 28. Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Funkcjonuje na kulturalnej mapie Warszawy od 1992 roku. To wydarzenie artystyczne łączy w sobie kurs polegający na prowadzeniu klas mistrzowskich i festiwal. Festiwal odbywa się w salach Zamku Królewskiego w Warszawie, Pałacu w Wilanowie, w Studio Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i w warszawskich kościołach.

- Mam świadomość, że wpisałam się w to, co się działo. Nie żałuję poniesionego trudu, choć niemałego, i cieszę się jego owocami. To było tak bardzo niewiadome. W pewnym sensie wtedy, gdy zaczynałam organizować ten festiwal, to była u nas muzyka wyklęta - mówiła o początkach festiwalu Agata Sapiecha.

Czytaj też: 

Dr hab. Agata Sapiecha jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, skrzypaczką, multiinstrumentalistką, specjalistką w dziedzinie muzyki dawnej, założycielką i dyrektorką Letniej Akademii Muzyki Dawnej. 

- Nadal czuję się młoda i pełna pomysłów. Uczę również w szkole muzyki, nie w szkole muzycznej, ale w pierwszej klasie liceum i technikum. Rozmawiam z młodzieżą o wartości muzyki, chcę utrwalić w nich pewne wartości, które pozwalają na głębsze rozważania o muzyce - opowiadała w audycji Agata Sapiecha.

Wykłady i ćwiczenia w czasie tegorocznego festiwalu poprowadzą m.in. Olga Pasiecznik, Simon Standage i Daniël Brüggen. Organizatorzy szczególnie polecają dwa wykłady online: Annabelle Blanc - prezentacja choreografii i tańca barokowego oraz Catherine Cessac - o zgodności historycznej i stylistycznej interpretacji dzieł Charpentiera.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Jakub Kukla

Gość: Agata Sapiecha (skrzypaczka, założycielka i dyrektorka Letniej Akademii Muzyki Dawnej)

Data emisji: 6.07.2021

Godzina emisji: 16.30

mw

Czytaj także

Muzyka dawna wciąż żywa

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 19:00
Dlaczego muzyka baroku cieszy się dziś taką popularnością? Jakie style i jakie myślenie o sztuce kryje się pod hasłem "muzyki dawnej"? W najnowszej odsłonie „Rozpruwacza kulturalnego” rozmawialiśmy o rosnącej modzie na melodie, które powstawały w czasach średniowiecza, renesansu, a także baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Sapiecha: sonata "Crucis vox" Subissatiego to misterium muzyki

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 21:45
- XII Sonata "Crucis vox" Aldebrando Subissatiego była to sonata nieznana. Nieoczekiwanie okazała się wielką miłością mojego życia artystycznego - mówiła o utworze, który znalazł się w programie koncertu retransmitowanego w "Filharmonii Dwójki" Agata Sapiecha, założycielka Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.
rozwiń zwiń