Poznań Katharsis Festival - jakie były początki polskiego państwa?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 17:00
- Program tegorocznego Poznań Katharsis Festival jest bardzo bogaty i obfituje w wyjątkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie "Pieśń o Rolandzie", epicki seans w nowym przekładzie i wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również pierwszy koncert festiwalu "Śpiew templariuszy", sięgnięcie do jednego z najbardziej ikonicznych tematów średniowiecza - mówili w Dwójce Jan Kiernicki i Jan Billert.
Tegoroczna edycja Poznań Katharsis Festival była tematem tego wydania audycji. Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce - reprodukcja obrazu Jana Matejki
Tegoroczna edycja Poznań Katharsis Festival była tematem tego wydania audycji. "Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce" - reprodukcja obrazu Jana Matejki Foto: IAR
  • Od 13 do 21 października w Poznaniu odbędzie się Katharsis Festival.
  • Wydarzenie nawiązuje do początków państwa polskiego i najstarszych tradycji kulturowych stolicy Wielkopolski.
  • O szóstej edycji festiwalu rozmawialiśmy z jego dyrektorem Janem Kiernickim oraz z Janem Billertem, muzykiem i śpiewakiem, współorganizatorem wydarzenia.

Poznań Katharsis Festival - program pełen różnych atrakcji

W programie Poznań Katharsis Festival znalazły się koncerty, rozmowy z artystami, panele dyskusyjne, spotkania z tradycyjną muzyką taneczną i śpiewem liturgicznym oraz warsztaty kaligrafii średniowiecznej. - Nigdy do końca nie wiadomo co nas spotka podczas festiwalu. Staramy się go tak przygotować, abyśmy nawet sami byli trochę zaskoczeni - przyznali rozmówcy Jakuba Jamrozka.

"Pieśń o Rolandzie" - epicki seans w nowym przekładzie

Program tegorocznego Poznań Katharsis Festival jest bardzo bogaty i obfituje w wyjątkowe wydarzenia. - Jednym z nich będzie "Pieśń o Rolandzie", epicki seans w nowym przekładzie i wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również pierwszy koncert festiwalu "Śpiew templariuszy", sięgnięcie do jednego z najbardziej ikonicznych tematów średniowiecza - mówili w Dwójce Jan Kiernicki i Jan Billert.

Czytaj też:

Rola kultury w życiu człowieka i społeczeństwa w czasach średniowiecza

- Słowo katharsis ma wiele znaczeń. Pierwszy sens jest związany z Poznaniem, czyli domniemanym i wysoce prawdopodobnym miejscem chrztu księcia Mieszka I. To miejsce, gdzie rozpoczyna się polska kultura średniowieczna w rozumieniu religijnym, ale również europejskim. To próba zrozumienia roli kultury w życiu człowieka i społeczeństwa w czasach średniowiecza - podkreślali.


Posłuchaj
16:13 2023_10_10 16_27_38_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Poznań Katharsis Festival - jakie były początki polskiego państwa? (Wybieram Dwójkę)

 

Wielowymiarowy obraz średniowiecza

Festiwal od początku charakteryzował się różnorodnością. - Były koncerty, potańcówki, warsztaty, spotkania i debaty. Chodzi o ukazanie wielowymiarowego obrazu średniowiecza. Przywracanie ładu i harmonii również jest sensem katharsis, którego staramy się poszukiwać dzięki muzyce - zaznaczyli.  

Plakat Katharsis Festival w Poznaniu Plakat Katharsis Festival w Poznaniu

Katharsis to wczesnochrześcijańska nazwa chrztu

Jak możemy przeczytać w opisie: Katharsis (gr. oczyszczenie) to w rozumieniu starożytnym uszlachetnienie przez sztukę, przywrócenie ładu w emocjonalnym i rozumowym odczytywaniu świata. Katharsis to również wczesnochrześcijańska nazwa chrztu; z kolei Chrzest Polski w roku 966 (materialnie symbolizowany przez poznańską katedrę) to duchowe źródło polskiej tożsamości kulturowej. Przez Chrzest weszliśmy w krąg cywilizacji zachodnioeuropejskiej, zbudowanej na fundamencie chrześcijaństwa i kultury antycznej. Dzięki połączeniu miejsca, czasu i muzyki wszystkie te wątki splotą się podczas Poznań Katharsis Festival.

Wspominamy koncert finałowy ubiegłorocznego festiwalu:

[Facebook Poznań Katharsis Festival]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Jan Kiernicki (dyrektor Poznań Katharsis Festival), Jan Billert (muzyk i śpiewak, współorganizator wydarzenia)

Data emisji: 10.10.2023

Godzina emisji: 16.30

mo

Czytaj także

Bitwa Mieszka I z Wichmanem - walka ze Słowianami i saskim hrabią

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 05:35
22 września 967 roku miała miejsce zwycięska bitwa Mieszka I z Wichmanem i Wolinianami. Starcie to kończyło zmagania polskiego księcia z saskim watażką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ernst Kantorowicz - wybitny mediewista

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 00:00
Mija sześćdziesiąt lat od śmierci Ernsta Kantorowicza. W pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji Łukasza Modelskiego rozmawialiśmy o wpływie badań historyka na postrzeganie i rozumienie średniowiecza. Naszym gościem był profesor Jerzy Pysiak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń