Napad stulecia na pociąg. Ronnie Biggs nie żyje
8 sierpnia 1963 roku na moście kolejowym niedaleko miejscowości Mentmore w Buckinghamshire, 15 osobowy gang, dowodzony przez Bruce'a Reynoldsa, zatrzymał pociąg i ukradł z wagonu pocztowego ponad 2,6 miliona funtów.
2013-12-18, 10:23
Posłuchaj
Gangsterzy nie użyli pistoletów. Ogłuszono pałką maszynistę Jacka Millsa, który w wyniku doznanego urazu nigdy nie odzyskał zdrowia. A wkrótce po napadzie - zmarł. Skradziono wówczas 120 worków z pieniędzmi. 2,6 mln ówczesnych funtów szterlingów to równowartość 40 mln funtów według obecnej siły nabywczej brytyjskiej waluty. W przeliczeniu na złotówki - około 260 milionów złotych.
Wkrótce po napadzie gangsterzy zostali złapani przez policję. W 1965 roku Baggs został skazany na 30 lat więzienia za przynależność do kilkunastoosobowego gangu.
Za kratkami w więzieniu Wandsworth spędził tylko 15 miesięcy. Po czym uciekł najpierw do Australii, a następnie do Brazylii. Przez 35 lat nie udało się władzom brytyjskim doprowadzić do ekstradycji Biggsa. Fiaskiem zakończyła się też próba porwania go przez brytyjskie służby specjalne.
W końcu Biggs wrócił dobrowolnie do wielkiej Brytanii w 2001 roku. Był już wtedy bardzo chory. A mimo to trafił do więzienia na kilka lat. Został z niego zwolniony w 2009 roku ze względów humanitarnych - był po udarze, stracił mowę. W 2011 roku opublikował autobiografię.
Podczas amerykańskiego tourne zespołu Sex Pistols nagrał z nim piosenkę "No One Is Innocent". Z kolei historia innego gangstera Bustera Edwardsa, który uciekł do Meksyku, zainspirowała twórców Filmu "Buster" z 1988 roku, w którym tytułową rolę zagrał Phil Collins.
REKLAMA
Zrabowanych pieniędzy nigdy nie odzyskano.
W lutym bieżącego roku zmarł Bruce Reynolds, którego uważa się za mózg napadu stulecia. Miał 81 lat.
PAP/wikipedia.pl/asop
REKLAMA