Trutka na gryzonie w mleku! Ważna decyzja śledczych

Częstochowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie trutki na gryzonie, znalezionej w mleku w proszku, wykorzystywanym do produkcji słodyczy.

2014-01-07, 15:46

Trutka na gryzonie w mleku! Ważna decyzja śledczych
Mleko w proszku . Foto: Selket/Wikimedia Commons/CC

Granulat i fragmenty opakowania po trutce w workach z mlekiem znalazł prawie rok temu pracownik firmy Magnolia z woj. lubuskiego. Inspekcja sanitarna ustaliła, że podejrzana partia mleka została wyprodukowana 20 lipca 2012 r. przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską "Rokitnianka" ze Szczekocin (Śląskie). Kupiło je osiem firm w kraju. Jej jedynym dystrybutorem była firma "Janex" z Włocławka. Po badaniach okazało się, że granulat znaleziony w mleku to bromadiolon - toksyczny środek gryzoniobójczy. Biegły z zakresu toksykologii zaznaczył, że ilość granulatu znaleziona w workach z mlekiem nie mogła zagrażać życiu ani zdrowiu ludzi.

Prokuratorzy badali, czy trutka na gryzonie znalazła się w workach z mlekiem na etapie produkcji, czy też dopiero po wywiezieniu ich z zakładu. Jak przekonywał zarząd "Rokitnianki", nie można potwierdzić, że znalezione substancje dostały się do mleka w proszku w zakładzie produkcyjnym mleczarni. Do innych wniosków doszła prokuratura, która posiłkuje się opinią biegłego z zakresu mechanoskopii i uznała, że mleko zostało zanieczyszczone już w Szczekocinach.

Z udziałem biegłego, przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych, w zakładzie przeprowadzono eksperyment procesowy, w którym wykorzystano opakowanie takiego samego środka, jaki znaleziono w mleku. Okazało się, że na całej linii produkcyjnej przed zapakowaniem gotowego produktu do worków jest tylko jedno miejsce, w którym do mleka może dostać się cokolwiek z zewnątrz - to otwór rewizyjny. To właśnie tam opakowanie z trutką musiało wpaść lub zostać wrzucone i później "zmielone" przez ruchome elementy - uznał biegły, który porównał powstałe uszkodzenia do tych z fragmentów opakowania znalezionych w workach, które trafiły do firmy Magnolia. Wykluczył, by do zanieczyszczenia mogło dojść gdzie indziej.

Śledczy: nie wykryliśmy sprawcy zanieczyszczenia mleka

Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek na fragmentach opakowania znalezionego w workach z mlekiem, które trafiły do Magnolii, znaleziono ślady linii papilarnych, ale nie nadawały się one do identyfikacji. Z uwagi na niewykrycie sprawcy sprawa musiała zostać umorzona. Decyzja o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocna. Mogą ją zaskarżyć firmy, do których trafiło mleko z podejrzanej partii. Na drodze cywilnej mogą też domagać się ewentualnych odszkodowań od spółdzielni.

REKLAMA

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej