Geje i lesbijki na trybunach Legii Warszawa? Prowokacja czy walka o równouprawnienie?
Coraz większą popularnością na Facebooku cieszy się profil zachęcający do przyjęcia środowisk LGBT na stadionie Legii Warszawa.
2014-01-10, 00:01
Na Facebooku niedawno powstała strona "CWKS Legia Sekcja LGBT". Jak czytamy - jej założyciele chcą otworzyć kibiców na osoby ze środowisk LGBT, które chciałyby móc bez przeszkód brać udział w widowiskach sportowych - w tym meczach Legii Warszawa. Zaznaczono, że nie chodzi o specjalne przywileje, a jedynie o lepszą kontrolę i poprawę bezpieczeństwa na stadionach. Nie jest jednak jasne, czy profil jest związany ze środowiskami homoseksualnymi, czy też jest jedynie prowokacją. W kazdym razie wywołał sporą dyskusję w internecie.
LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) to skrót odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o niezgodnej z biologiczną tożsamości płciowej (osoby transgenderyczne i transseksualne).
"Jesteśmy niezależną organizacją skupiającą osoby ze środowisk LGBT chcące brać aktywny udział w kibicowaniu drużynom podczas ważnych wydarzeń sportowych na terenie Warszawy. Mecze to przede wszystkim niezapomniane emocje, spotkania z przyjaciółmi, ale też po prostu świetne imprezy podczas których wszyscy świetnie się bawią. Naszym celem jest otworzyć kibiców na osoby ze środowisk LGBT, które chciałyby móc bez przeszkód brać udział w tych jakże pięknych widowiskach. Na mecze przychodzą nie tylko rodziny z dziećmi, ale także zakochane pary odwzajemniające swoje uczucia chociażby poprzez serdeczne uściski i pocałunki. Naszym marzeniem jest uświadomić ludzi, że my nie do końca "normatywni" kibice również chcielibyśmy posiadać prawo do odwzajemniania sobie w ten sposób naszych uczuć i tym samym nie narażać się na ataki ze strony niezbyt przyjaźnie nastawionej publiczności. Nie chcemy otrzymywać od władz klubu specjalnych przywilejów, tylko lepszej kontroli i poprawy bezpieczeństwa na stadionach. Wierzymy, że wspólnie przełamiemy niechęć konserwatywnej części społeczeństwa do naszej obecności w życiu publicznym oraz zjednamy sobie wszystkich sympatyków postępu w Polsce." - czytamy w opisie "CWKS Legia Sekcja LGBT" na profilu społecznościowym.
REKLAMA
Sprawę skomentowała na antenie Superstacji Anna Grodzka - posłanka Twojego Ruchu:
Wiaczesław Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii bardzo pozytywnie odniósł się do inicjatywy CWKS Legia Sekcja LGBT. - Na pewno inicjatywa wywoła jakąś dyskusję. Geje i lesbijki pokazują się na trybunach, chociaż tego nie widać. Możliwe, że boją się pokazać trzymając się za ręce, bo wiadomo jaką mogłoby to wywołać reakcję innych kibiców. Jest problem z poczuciem bezpieczeństwa takich osób na stadionach - powiedział na antenie "Superstacji".
Zwykła internetowa prowokacja?
Tymczasem na forum kibiców stołecznej drużyny - legionisci.com pojawiły się głosy, że profil na Facebooku jest zwykłą prowokacją. Zdaniem wielu fanów Legii - zdobywający coraz większą popularność fanpage został stworzony jedynie dla zabawy.
Jednak nawet jeśli okaże się, że profil jest nieprawdziwy i nie ma nic wspólnego ze środowiskiem LGBT - Kampania Przeciw Homofobii i tak cieszy się z wywołanej w tej sprawie dyskusji:
REKLAMA
"Może CWKS LEGIA Sekcja ⓁGBT i jest prowokacją i 'fake'iem', ale jedno na pewno wiemy: osoby LGBT były, są i będą wśród kibiców i Legii i Polonii i nawet Barcelony" - czytamy na stronach Kampanii Przeciw Homofobi.
Coming out wzbudził dyskusję
Ostatnio coraz głośniej zrobiło się o homoseksualiźmie w sporcie. Dyskusję na ten temat wywołało szokujące wyznanie byłego reprezentanta Niemiec - Thomasa Hitzlspergera.
Hitzlsperger jako pierwszy znany niemiecki piłkarz ogłosił, że jest gejem.
- Gdy zaczynałem karierę piłkarską byłem w związku z kobietą. Byliśmy parą przez 8 lat. Po zerwaniu skoncentrowałem się na grze w piłkę, a dopiero w ostatnich latach zdałem sobie sprawę, że chcę żyć z mężczyzną. Do niedawna nie miałem potrzeby mówić o tym otwarcie - wyznał były zawodnik w wywiadzie telewizyjnym.
REKLAMA
Sprawę niemieckiego piłkarza skomentował legendarny bramkarz reprezentacji Polski - Jan Tomaszewski.
Jan Tomaszewski: nie zaakceptuję gejów w szatni piłkarskiej
TVN24/x-news
REKLAMA
man, polskieradio.pl, Facebook, Superstacja
REKLAMA