Referendum w Egipcie
► Sytuacja w Egipcie nadal jest napięta. W afrykańskim państwie trwa referendum w sprawie przyjęcia nowej konstytucji. Choć referendum przeprowadzane jest przy użyciu nadzwyczajnych środków ostrożności, w pierwszym dniu głosowania zginęło co najmniej pięć osób. Przeciwnicy nowej ustawy zasadniczej, czyli Bractwo Muzułmańskie, postuluje o bojkot referendum.
2014-01-14, 21:21
Posłuchaj
O sytuacji w Egipcie mówił Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiego Radia w Kairze.
► Nie wszystkie rany po II Wojnie Światowej jeszcze się nie zabliźniły. Jedną z niewyjaśnionych kart historii pozostaje zbrodnia katyńska. Amerykańska historyk polskiego pochodzenia – Krystyna Piórkowska – odnalazła w waszyngtońskich archiwach zeznanie ppłk. Johna Van Vlieta, które dotyczyło mordu dokonanego przez NKWD. Oficer, jako jeniec wojenny, był jednym ze świadków dokonywanych przez Niemców ekshumacji.
- Jest to zeznanie złożone pod przysięgą w obecności oficera badającego zbrodnie wojenne. Z relacji można wnioskować, że owy oficer mógł spodziewać się rozpatrzenia sprawy zbrodni katyńskich podczas procesów norymberskich. Z dokumentu dowiadujemy się także, jak nazywali się pozostali świadkowie egzekucji. To pozwoli na podjęcie prób odszukania ich zeznań – powiedziała Krystyna Piórkowska.
Dokument odnaleziony przez Krystynę Piórkowską może być dowodem na tuszowanie zbrodni katyńskiej przez aliantów zachodnich, którym zależało na utrzymaniu sojuszu z ZSRR.
REKLAMA
► Prezydent Francji, François Hollande, popierany przez coraz mniejszą liczbę obywateli. Jego działania aprobuje jedynie co czwarty mieszkaniec Republiki. Podczas noworocznej konferencji prasowej prezydent planował poinformować o sytuacji gospodarczej w kraju. W czasie spotkania z dziennikarzami poruszony został jednak też wątek romansu Hollande’a. O reakcjach francuskiego społeczeństwie na romanse przywódców mówił Grzegorz Dobiecki, wieloletni dziennikarz Radio France Internationale.
PR24/MP
REKLAMA