Miłość w czasach wojny
Miłość, uczucia i bliskość to tematy, które pojawiają się zawsze, nawet w trudnych i traumatycznych czasach. Więzi rodzinne pozwalają przetrwać czasy rozłąki.
2014-01-15, 16:19
Posłuchaj
Tortury, znęcanie się psychiczne i fizyczne należą do sytuacji traumatycznych, które przekraczają normalny poziom zagrożenia. Zbrodnie stalinowskie do dziś są wielką traumą społeczną. Czy każde pokolenie ma taką swoją niezabliźnioną ranę? Jak radzić sobie z takimi wydarzeniami i jak to odbija się na psychice społeczeństwa?
- Obecnie żyjemy w czasach, w których więzi rodzinne są narażone na różne trudności. Czasami bardzo trudno jest dzieciom nawiązać bliska relację między ojcem, a dzieckiem. Nawiązanie więzi między ojcem, a dziewczynkami jest niezwykłe wyjątkowe w historii tej rodziny - powiedziała dr Wiesława Sotwin, psycholog SWPS.
Jak wyglądały prace nad powstawaniem książki „Masz rywalkę Polskę. Korespondencja więzienna Władysława Gałki (1949-1956)”?
REKLAMA
- Nie musiałam szukać listów, gdyż były one przechowywane przez mamę. Mimo przeprowadzek i trudności, wszystkie listy, które tata pisał do nas zachowały się. Moje pierwsze listy to były rysunki - powiedziała Maria Kamykowska, córka więźnia stalinowskiego Władysława Gałki i współautorka książki.
Współcześnie brakuje przykładów miłości, która pokona wszelkie przeszkody. Przykład rodziny, o którym jest mowa w książce można postawić jako wzór do naśladowania.
- Wątek rodziny jest bardzo istotny i to jest dobry wzór dla młodych ludzi. Dziś występuje model serialowej miłości. Fascynacja i zauroczenie trwa przez kilka miesięcy, a później szybko się kończy. Historia miłości państwa Gałków jest przykładem wiernej, trwałej i prawdziwej miłości która trwa przez długi czas mimo trudnych warunków – powiedziała dr Wiesława Sotwin.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA
REKLAMA