Londyn ma blokować wprowadzenie unijnego zakazu szpiegowania
Niemcy przygotowują unijny projekt zabraniający szpiegowania się nawzajem w UE. Według "The Times" Wielka Brytania torpeduje te plany.
2014-01-17, 18:24
W Berlinie odbyło się już w tej sprawie kilka rund tajnych rozmów, podczas których próbowano znaleźć formułę możliwą do zaakceptowania przez wszystkie kraje unijne. Według gazety, nie oczekuje się jednak, by Wielka Brytania i Francja zaakceptowały takie rozwiązanie.
Niemiecki projekt zakłada, że w UE zabronione byłoby szpiegostwo polityczne i gospodarcze. Dopuszczalne byłyby tylko działania wywiadowcze służące uzgodnionym uprzednio celom, takim jak walka z terroryzmem, czy z rozprzestrzenianiem broni masowej zagłady.
"The Times" odnotowuje, że Berlin zaczął pracować nad takim porozumieniem po rewelacjach Edwarda Snowdena , byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Ujawnił, że kanclerz Niemiec była szpiegowana m.in. przez USA i Wielką Brytanię.
REKLAMA
źródło CNN Newsource/ x-news
O sprawie Snowdena i PRISM - tu zobacz więcej>>>
Zdaniem brytyjskiej gazety Londyn najwyraźniej bez entuzjazmu podchodzi do negocjacji w sprawie unijnego zakazu szpiegowania, "częściowo dlatego, że uważa takie rozwiązanie za niepraktyczne, a częściowo ze względu na ryzyko ograniczenia bezcennego dzielenia się informacjami wywiadowczymi między W. Brytanią a Stanami Zjednoczonymi".
Według "Sueddeutsche Zeitung", powołującej się na rzeczniczkę rządu Niemiec, kanclerz Merkel zażądała "uzgodnienia wspólnych standardów wywiadowczych" w UE i zleciła negocjacje w tej sprawie niemieckiemu wywiadowi (BND). Rozmowom przewodniczy zastępca szefa BND Guido Mueller.
REKLAMA
Niemiecka gazeta odnotowała, że brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ jest podejrzewany o przechwytywanie danych na wielką skalę także w Europie. Napisała też, że Francja "jest w świecie wywiadów tradycyjnie uważana za specjalistkę w zakresie planowego szpiegostwa gospodarczego, także w Europie".
PAP/iz
REKLAMA