Służy doświadczeniem i autorytetem. Dziś Dzień Dziadka

Widok starszego pana siedzącego w fotelu i czytającego bajki wnukom powoli odchodzi do lamusa. Teraz dziadek spędza czas zdecydowanie bardziej aktywnie - twierdzi sądecki psycholog Teresa Wojtas-Kilian.

2014-01-22, 05:00

Służy doświadczeniem i autorytetem. Dziś Dzień Dziadka
22 stycznia wszyscy dziadkowie obchodzą swoje święto. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dzień Dziadka. Kamil Szwarbuła (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jej zdaniem ma to przede wszystkim związek z większymi możliwościami jakie daje współczesny świat. Jest zdecydowanie łatwiej podróżować niż na przykład 20 lat temu. W zasięgu ręki jest więcej rozrywek. Dziadkowie chętnie chodzą na basen, siłownię czy fitness. Chcą również być cały czas aktywni umysłowo. Bardzo dużą popularnością cieszą się wśród nich Uniwersytety III Wieku. To jednak nie oznacza, że wnukowie schodzą na dalszy plan tylko są zarażani pasjami - dodaje psycholog.

Teresa Wojtas-Kilian.podkreśla, że rola dziadka czy babci mimo upływu lat i zmieniających się trendów nigdy się nie zmieni, jeśli chodzi o przekazywanie pewnych wzorców czy tradycji.

Co zawdzięczamy babciom i dziadkom?

Według badań opinii publicznej (CBOS), babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim opiekę i wychowanie oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymieniło na pierwszym miejscu 65 oraz 64 procent ankietowanych.

W następnej kolejności znalazły się znajomość dziejów rodziny i zasady moralne - po 57 procent, a także wiara, którą zawdzięcza dziadkom 54 procent badanych. Miłość ojczyzny - 38 procent oraz hobby - 25 procent.

REKLAMA

Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek pojawiały się na końcu, i wspomniało o nich 6 procent respondentów.

Coraz częściej opiekują się wnukami

Jak wynika z badania CBOS dziadkowie coraz lepiej radzą sobie w opiece nad wnukami. Kiedyś ta rola przypadała głównie babciom, dziś obowiązkami dziadkowie dzielą się już niemal po połowie.

Z babcią lub dziadkiem najczęściej prowadzi się rozmowy, chodzi na spacery, uczestniczy w grach i zabawach. Babci i dziadkowi wnuki zawdzięczają też wspólne prace, jak pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i zdjęć, a nawet wycieczki i podróże.

Bronisław i Anna Komorowscy życzą wszystkiego najlepszego

Życzenia prezydenta i jego małżonki - którzy sami są dziadkami - zamieszczono na stronie prezydent.pl. Bronisław Komorowski zachęcał najstarsze pokolenie: "słuchajmy wnuków, ale uczmy też szacunku dla starszych". Wyraził też nadzieję, że dziadkowie i wnuki będą spędzać ze sobą jak najwięcej czasu.
"Dzień Babci i Dzień Dziadka to moment, aby podziękować za wkład wszystkich babć i dziadków w wychowanie, w ciepło i w okazywaną cierpliwość w rodzinach" - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

Anna Komorowska zauważyła, że w tych dniach wspominamy nasze babcie i naszych dziadków, ich troskę, opiekę i dobroć. - "Dziś sami jako dziadkowie chcemy przekazać wszystko, co najlepsze naszym wnukom. Przekazać im naszą wiedzę i rodzinne tradycje" - dodała małżonka prezydenta.

REKLAMA

Dzień Babci obchodziliśmy 21 stycznia.

<<<Tylko ona wszystko wybaczy. Dzień Babci>>>

IAR,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej