Episkopat chce rozmawiać o gender. Organizuje konferencję
"Gender oczami specjalistów" - to tytuł debaty, która rozpoczęła się w czwartek w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie. W dyskusji uczestniczą przeciwnicy i zwolennicy gender - lekarze, socjologowie i prawnicy.
2014-01-23, 07:32
Posłuchaj
Po jednoznacznym, przestrzegającym przed gender liście Episkopatu, niektórzy publicyści mówią, że to spotkanie to przełom.
- Po prostu rozmawiamy - mówi ksiądz Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski. Duchowny przypomina, że taką debatę zorganizowano już podczas rozmów o in vitro.
- Możemy nie dojść do porozumienia, ale to nie znaczy, że mamy się nienawidzić lub obrzucać wyzwiskami - podkreśla Kloch.
Wśród poruszanych na konferencji tematów znajdują się odpowiedzi na pytania: "Czym jest gender?", "Jakie będą prawne skutki jego wprowadzenia?" oraz "Co Kościół mówi o kobietach?".
Do udziału w dyskusji zaproszono między innymi profesor Małgorzatę Fuszarę, współtwórczynię podyplomowych studiów "Gender Studies" na UW, seksuologa Zbigniewa Lwa-Starowicza, pallotyna księdza doktora Leszek Woronieckiego i siostrę Małgorzatę Chmielewską. Konferencję zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna.
Zespół parlamentarny
Od początku stycznia działa zespół parlamentarny "Stop ideologii gender”. Jego pomysłodawczyni, Beata Kempa z Solidarnej Polski chce bronić tożsamości płciowej człowieka. Zespół ma pracować nad wprowadzeniem zmian legislacyjnych, mających na celu obronę praw tradycyjnej rodziny i wspieranie polityki prorodzinnej.
W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" Kempa zapowiedziała, że idzie na potężną wojnę.
List biskupów
O sprawie "ideologii gender" stało się głośno m.in. za sprawą listu pasterskiego przygotowanego na Niedzielę Świętej Rodziny, w którym biskupi przestrzegają przed "ideologią gender".
Według Małgorzaty Fuszary gender to nie ideologia, a społeczna i kulturowa tożsamość płci. - Ten termin wskazuje, że poza biologią określa nas także kontekst społeczny, kulturowy. Wskazuje, że to, co niosą ze sobą pojęcia: kobieta i mężczyzna jest nie tylko wyznaczone przez biologię, ale również przez społeczne role, społeczne oczekiwania - mówiła Fuszara.
IAR, bk
REKLAMA
REKLAMA