Czy Święto Matki Bożej Gromnicznej kończy okres Bożego Narodzenia?

Katolicy obchodzą Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce znane, jako święto Matki Bożej Gromnicznej.

2014-02-02, 10:51

Czy Święto Matki Bożej Gromnicznej kończy okres Bożego Narodzenia?
Fragment obrazu Ofiarowanie W Świątyni pędzla Giowanniego Belliniego w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Foto: wikipedi cc

Posłuchaj

Ksiądz Bogdan Bartołd o istocie święta Ofiarowania Pańskiego (IAR G.Maciak)
+
Dodaj do playlisty

2 lutego Kościół świętuje też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Święto Ofiarowania Pańskiego było obchodzone w Jerozolimie już w wieku IV, jest jednym z najstarszych w Kościele. Przypomina ofiarowanie Jezusa Bogu, 40 dni po jego narodzinach. To wydarzenie opisuje Ewangelia - mówi ksiądz Bogdan Bartołd.

Maryja i Józef przynieśli Jezusa do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem ofiarować je Bogu. Tak Żydzi robili z każdym pierworodnym synem, dziękując Bogu za darowanie Izraelitom życia, kiedy naród ten wychodził z niewoli w Egipcie.

W Polsce święto Ofiarowania Pańskiego nazywamy świętem Matki Bożej Gromnicznej. To nawiązanie do Ewangelii. Kiedy do świątyni w Jerozolimie Maryja i Józef wnieśli Jezusa starzec Symeon rozpoznał w nim Zbawiciela i nazwał „Światłem na oświecenie pogan”. Polacy nadali temu świętu charakter maryjny. Dla nas Matka Boga jest tą, która przyniosła na ziemię Jezusa - podkreślił ksiądz Bartołd.

REKLAMA

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa tego dnia, wierni chodzili na nocne msze se świecami. Dlatego dziś święci się gromnice, a w kościołach odbywają się procesje. Gromnica symbolizuje Jezusa.

Dawniej, kiedy domy były drewniane, w Polsce gromnice stawiano w oknach, aby chroniły je od uderzenia pioruna. - Istnieje też piękny zwyczaj wkładania gromnic osobom umierającym, aby światło Zbawiciela towarzyszyło im w drodze do życia wiecznego - mówi ksiądz Bartołd.

W Święto Ofiarowania w domach rozbieramy choinki, a w kościołach przestaje się śpiewać kolędy. Według tradycji polskiej 2 lutego kończy się ostatecznie okres Bożego Narodzenia, choć według współczesnego kalendarza liturgicznego skończył się on w Niedzielę Chrztu Pańskiego, która w 2014 roku przypadła 12 stycznia.

mc 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej