Poprawczak dla uzależnionych od Internetu
Facebook kończy dzisiaj dziesięć lat. Niektórzy nie potrafią bez niego żyć ani prawidłowo funkcjonować. Niestety najczęściej ofiarami wirtualnej sieci stają się najmłodsi użytkownicy Internetu.
2014-02-04, 14:59
Posłuchaj
Problem nadużywania Internetu przez dzieci i młodzież z roku na rok staje się coraz poważniejszy. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że 13,3 proc. polskich nastolatków dysfunkcyjnie używa Internetu; 1,3 proc. z nich przejawia objawy nadużywania Internetu, a 12 proc. jest nadużywaniem zagrożona.
Na pomoc uzależnionym w Chinach
Elektroniczna heroina takie określenie stosuje się do opisu osób uzależnionych od Internetu. W Chinach z tym problemem boryka się około 25 milionów młodych ludzi w wieku od 13 do 17 lat. W tym samym kraju odnotowano przypadki, które świadczą o tym, że od Internetu uzależnione są również małe dzieci. W Państwie Środka z myślą o najmłodszych powstają kliniki odwykowe.
– W Chinach powstają specjalne placówki, które mają pomóc młodzieży uzależnionej od Internetu. Terapie są bardzo drogie. Polegają one na wprowadzaniu wojskowej dyscypliny, musztry, sportu i bardzo skromnych warunków życia. Uzależnieni młodzi ludzie rezygnują z picia, jedzenia, kontaktu z bliskimi, by jak najwięcej czasu spędzić przed komputerem. Chińskie władze zdają sobie sprawę z tego sprawę i próbują walczyć z zagrożeniem – powiedział Tomasz Sajewicz, korespondent z Chin.
Podobny problem występuje w Japonii i Korei Południowej. Po czym poznać, że ktoś jest uzależniony od Internetu?
REKLAMA
– Zdefiniowanie tego problemu jest bardzo trudne. W tej chwili każdy korzysta z Internetu, zwłaszcza młodzi ludzie. O problemie możemy mówić w sytuacji, w której korzystanie z Internetu ma negatywny wpływ na inne dziedziny życia. Takie osoby zaniedbują obowiązki i tracą kontakt z rzeczywistością oraz z bliskimi – powiedział Szymon Wójcik, koordynator projektu saferinternet.pl z Fundacji Dzieci Niczyje.
Karać czy leczyć?
Internet jest elementem kultury młodych ludzi. Jesteśmy przywiązani do telefonów komórkowych i portali społecznościowych.
– W Polsce brakuje psychologów, którzy potrafią leczyć ten problem. Często uzależnienie od Internetu jest syndromem złożonej sytuacji i poważnych problemów. Dzieci, które nie potrafią oderwać się od komputera bardzo często mają problemy z nauką. Niektórzy nie potrafią nawiązywać kontaktu z rówieśnikami, dlatego szukają znajomych w sieci – dodał Gość PR24.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA