Obraz zrabowany w czasie wojny wrócił do Muzeum Narodowego

XVIII-wieczna praca niemieckiego malarza Johanna Conrada Seekatza "Święty Filip chrzci sługę królowej Kandaki" trafiła do Warszawy dzięki współpracy Polski i USA.

2014-02-12, 15:32

Obraz zrabowany w czasie wojny wrócił do Muzeum Narodowego
To był jeden z pierwszych obrazów w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie . Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

Minister Zdrojewski przekazał obraz odzyskany dzięki współpracy z USA-relacja Doroty Piotrowskiej/IAR
+
Dodaj do playlisty

Płótno wywiezione przez Niemców przekazał muzeum Bogdan Zdrojewski. Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szef resortu podkreślał znaczenie odzyskanego obrazu. - Niezwykle ważne jest, że uzupełnia on tę kolekcję malarstwa XVIII-wiecznego w Muzeum Narodowym, która jest niezwykle cenna - mówił Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury dziękował obecnym w Warszawie ekspertom amerykańskiej agencji dochodzeniowej Homeland Security Investigations za sprawną i niezwykle profesjonalną działalność w odzyskiwaniu dzieł sztuki. Niespełna tydzień temu, w polskim konsulacie w Nowym Jorku, płótno zostało przekazane polskim władzom.

Douglas C. Greene z Ambasady Amerykańskiej podkreślał na uroczystości w Warszawie, że Stany Zjednoczone zawsze działały na rzecz zrabowanych w czasie wojny dzieł sztuki. - Jeżeli zniszczymy kulturę jakiegoś narodu to tak jakby ona w ogóle nie istniała. Wiem, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie kontynuowało swoją misję odzyskania dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojny i jak zawsze będzie mogło liczyć i polegać na Stanach Zjednoczonych, które uczynią wszystko, by pomóc w tych wysiłkach - powiedział Greene.

REKLAMA

Ministerstwo
Ministerstwo Kultury stara się jeszcze o zwrot 46 obrazów/ PAP/Tomasz Gzell

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska podkreślała, że obraz pozą wartością artystyczną ma także ogromne znaczenie historyczne, gdyż jest to jedno z pierwszych dzieł, które znalazły się w placówce. - To są pierwsze numery w inwentarzu. Dlatego powrót akurat tego obrazu potwierdza naszą historię i jest dla nas szczególnie wzruszający - mówiła Morawińska.

Obraz "Święty Filip chrzci sługę królowej Kandaki" pochodził ze zbiorów Piotra Fiorentiniego - polskiego oficera, urzędnika i kolekcjonera, który swoją kolekcję zapisał Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie płótno trafiło do zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych, którego kontynuatorem jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Do wybuchu II wojny światowej dzieło nieprzerwanie znajdowało się w gmachu Muzeum, gdzie, jak można przypuszczać, pozostało do 1944 roku. Potem ślad po nim zaginął, do czasu gdy w 2006 roku zostało wystawiony na aukcji w Londynie.

Od soboty 15 lutego pracę "Święty Filip chrzci sługę królowej Kandaki" będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie w Galerii Malarstwa Europejskiego.

W ostatnich latach do Polski powróciło 26 obrazów - między innymi praca Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami", obrazy Juliana Fałata, Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej i Józefa Brandta. Ministerstwo Kultury kończy proces odzyskiwania zagrabionego w czasie II wojny światowej dzieła  "Schody pałacowe" Francesco Guardiego. Płótno znajduje się w Galerii Państwowej w Stuttgarcie.  Resort stara się o zwrot 46 obiektów.

REKLAMA

IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej