Z ochotą nie tylko do gaszenia, czyli jak strażacy pomagają gospodarce

Ochotnicza Straż Pożarna może być również kojarzona z określoną działalnością gospodarczą. Formy jej prowadzenia są bardzo różne – mówi serwisowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Głównego Zarządu OSP, były wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

2014-02-21, 08:49

Z ochotą nie tylko do gaszenia, czyli jak strażacy pomagają gospodarce
Waldemar Pawlak . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Waldemar Pawlak o OZE: W przyszłości strażacy mogą odegrać niebagatelną rolę w przecieraniu szlaków dla zastosowania nowoczesnych odnawialnych źródeł energii.
+
Dodaj do playlisty

Najbardziej praktycznym przykładem takiej działalności jest świadczenie przez strażaków różnego rodzaju usług dla lokalnej społeczności. Można tu mówić przykładowo o odśnieżaniu czy wykorzystywaniu pojazdów strażackich do zmywania ulic. Dotyczy to również wykonywania różnego rodzaju prac porządkowych – dodaje.

Straże Pożarne prowadzą również działalność gospodarczą, udostępniając lokalnym przedsiębiorcom swoje lokale. Tak się dzieje w moim powiecie, w miasteczku powiatowym Gostyninie, gdzie w budynkach OSP jest kilka podmiotów gospodarczych. – mówi Waldemar Pawlak.

OSP wprowadza OZE

W przyszłości strażacy mogą odegrać niebagatelną rolę w przecieraniu szlaków dla zastosowania nowoczesnych odnawialnych źródeł energii. Zdaniem byłego wicepremiera produkowanie energii na własne potrzeby już jest możliwe i opłacalne. Dlatego rozwiązania takie są ważne dla gmin i samorządów oraz lokalnych przedsiębiorców. Swoją rolę w upowszechnianiu odnawialnych źródeł energii może odegrać również Ochotnicza Straż Pożarna. Straż w różnych dziedzinach prowadzi takie pionierskie działania. Parę lat temu wspólnie z Uniwersytetem w Białymstoku i Krajową Izbą Gospodarczą realizowaliśmy projekt europejski, polegający na tworzeniu centrów szkolenia i edukacji na odległość. Udało się przeprowadzić takie rozwiązania i powstało ponad 500 takich miejsc w kraju, gdzie jest dobry dostęp do Internetu, dobra infrastruktura oraz możliwości edukacyjne i szkoleniowe. To są przykłady angażowania się OSP – mówi Waldemar Pawlak. Innym przykładem takiej nietypowej działalności OSP jest wykorzystywanie specjalnego, lekkiego statku powietrznego zwanego „wiatrakowcem” do patrolowania dróg czy monitorowania sieci energetycznych.

REKLAMA

Miks energetyczny z przewagą OZE

Waldemar Pawlak pytany o politykę energetyczną w Polsce mówi, że zarówno energia węglowa, odnawialna czy atomowa mają swoje zalety, ale i cechy niekorzystne. Dlatego trzeba z uwagą analizować koszty i patrzeć na efekty, jakie dają poszczególne rozwiązania. Większe bezpieczeństwo energetyczne to inwestowanie zarówno w energię węglową, odnawialną czy atomową, czyli na miks energetyczny. Nie ukrywa jednak, że sam osobiście stawia na odnawialne źródła energii.  ‒ Energia pozyskiwana z węgla czy z atomu daje podstawę, jeśli chodzi o zapotrzebowanie. Jednak bardzo dobrze się sprawdza w uzupełnianiu tej energii np. fotowoltaika. W Polsce jest tak, że największe zużycie prądu jest w ciągu dnia, mniejsze nocą. Stąd dodawanie energii pochodzącej z fotowoltaiki znakomicie się sprawdza – tłumaczy.

Waldemar Pawlak nie ma wątpliwości, że obecnie pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest prostsze i zdecydowanie tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Jego zdaniem ta energia jest dziś o wiele bardziej konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych źródeł.

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej