01.03.2014 Ukraina: "Kreml dokonał agresji na Krym". Obama ostrzegł Rosję [relacja]

Według władz w Kijowie na Krymie wylądowała dwutysięczna "armia inwazyjna". Są doniesienia m.in. o samolotach i pojazdach opancerzonych Rosji na półwyspie. USA wzywają Kreml do wycofania wojsk.

2014-03-01, 05:05

01.03.2014 Ukraina: "Kreml dokonał agresji na Krym". Obama ostrzegł Rosję [relacja]

Posłuchaj

Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): Wiktor Janukowycz twierdzi, że wciąż jest prezydentem
+
Dodaj do playlisty

Na lotnisku Gwardyjskoje koło Symferopola wylądowało 13 samolotów transportowych ze 150 osobami na pokładzie każdego z nich - powiedział lokalnej telewizji ATR Serhij Kunicyn, specjalny przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie. Z kolei źródła w Pentagonie informują o przemieszczeniu się w piątek setek żołnierzy.

Największe ukraińskie linie lotnicze, Ukrainian International twierdzą, że zamknięto przestrzeń powietrzną nad Krymem.

Sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł Ławrowa, by nie zaogniano sytuacji na Ukrainie, wspomniał m.in. o sprawie zajętych nocą lotnisk na Krymie, o pojazdach opancerzonych wjeżdżających na półwysep. Odbyła się rozmowa premiera Wielkiej Brytanii z prezydentem Rosji. David Cameron wzywa Rosję do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy. Z Władimirem Putinem rozmawiała też kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zwołano specjalne konsultacje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na Krym przyjechał wysłannik kijowskiego parlamentu, Petro Poroszenko. Specjalne oświadczenie wygłosił Barack Obama. Ostrzegł Rosję, że konsekwencje ewentualnej interwencji będą poważne. Ambasador USA przy ONZ wzywa do wycofania wojsk z Krymu i do powołania międzynarodowej misji.

W czwartek ”nieznani sprawcy” zajęli budynki rządu i parlamentu na Krymie, na budynku Rady Najwyższej wywiesili rosyjską flagę. W pilnie strzeżonym przez napastników parlamencie zainicjowano referendum w sprawie przyszłości Krymu, obalono lokalny rząd. Nowy gabinet krymski uznał, że prezydentem Ukrainy jest Wiktor Janukowycz - mimo tego, że Kijów ściga go listem gończym za masowe morderstwa. Rano w piątek uzbrojeni napastnicy blokowali lotniska na Krymie. Media informują też m.in. o otoczeniu punktu granicznej w Sewastopolu i siedziby dowództwa marynarki ukraińskiej.

Relacja na żywo:

6.00

Nowy ukraiński rząd zbiera się dziś na posiedzeniu. Wybrany przedwczoraj rząd premiera Arsenija Jaceniuka ma zacząć obrady o godz. 9 naszego czasu.

REKLAMA

5.00

Przestrzeń powietrzna nad Krymem ponownie otwarta. W ciągu ostatniej godziny nad półwyspem przeleciały trzy samoloty pasażerskie: austriackich linii lotniczych z Erywania do Wiednia, gruzińskich linii lotnicznych z Tbilisi do Amsterdamu oraz simgapurskich linni lotniczych z Singapuru do Barcelony.

04:24

Rada Najwyższa Krymu tworzy oddziały ochrony z byłych funkcjonariuszy Berkutu, niepodporządkowane władzy w Kijowie. Tak twierdzi wicepremier krymskiego rządu Rustam Temirgaliew. Jak pisze na Facebooku, w piątek posłowie krymscy już podjęli odpowiednie decyzje. Dodaje, że spotkanie z berkutowcami odbyło się w czwartek wieczorem, a prowadził je on sam.

Nowy szef MSW Ukrainy Arsen Awakow zlikwidował oddziały Berkut.

REKLAMA

 

04:00

Trwają konsultacje między Stanami Zjednoczonymi a ich partnerami w Europie, dotyczące potencjalnych konsekwencji dla Rosji na wypadek wejścia na Ukrainę - pisze Reuters powołując się na źródła w Waszyngtonie. Jak stwierdza ta agencja, odpowiedzią USA może być cofnięcie głębszych relacji gospodarczych i handlowych, o które zabiega Moskwa.

03:23

Obecny koszt studiów w Polsce, minimum 2 tys. euro rocznie, przekracza możliwości finansowe większości mieszkańców Ukrainy. Jest pomysł, by znieść dla nich czesne - informuje "Dziennik Polski".
Pomysł ten wyszedł z Akademii Obrony Narodowej, najwyższej rangą uczelni Wojska Polskiego. Pozytywnie został przyjęty przez wiele szkół wyższych, również z Krakowa.
Ministerstwo nie mówi "nie". Jego rzecznik Łukasz Szelecki zapewnia, że wspólnie z resortami spraw zagranicznych, finansów oraz Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich przeprowadzi dokładną analizę pomysłu. Kluczową kwestią będą tu finanse. Rząd musiałby bowiem znaleźć pieniądze nie tylko na opłacenie samej nauki, ale też na pomoc socjalną.

02:50
Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew, na którego wniosek zwołano spotkanie, powiedział dziennikarzom, że na Krymie zaobserwowano "obecność sił zewnętrznych", mogących zaognić nastroje separatystyczne. Jak zaznaczył, poinformował Radę o "nieokreślonych i uzbrojonych siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy".
- Powiadomiliśmy o nielegalnym przekroczeniu granic przez rosyjskie wojskowe samoloty transportowe Ił-76, około 10 - mówił Serhejew. Dodał, że ukraińsko-rosyjską granicę naruszyło także 11 śmigłowców bojowych Mi-24.

REKLAMA

 

02:30

Ruchy rosyjskich wojsk na Krymie pozostają w zgodzie z umowami zawartymi z Ukrainą w sprawie rozmieszczenia sił zbrojnych - oświadczył w piątek ambasador Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Witalij Czurkin.
- Działamy w ramach tego porozumienia - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczącym wydarzeń na Krymie. Nie przedstawił jednak szczegółów umowy, ani powodu wzmożonej aktywności wojsk.

01:49

USA zaobserwowały w piątek oznaki ruchu rosyjskich wojsk na Krymie - poinformowali anonimowi amerykańscy urzędnicy, cytowani przez agencje Reuters i France Presse.
Przedstawiciel Pentagonu przywoływany przez AFP powiedział, że Rosja rozmieściła na półwyspie "wiele setek żołnierzy". - Oceniamy sytuację - zaznaczył.
Według źródeł Reutera wojska poruszały się zarówno w kierunku Krymu, jak i stamtąd wychodziły. Nie wiadomo, jak duże są te siły, ani jakie są intencje tych manewrów - dodali urzędnicy.
Jeden z urzędników powiedział, że ruch wskazywałby na wzmocnienie rosyjskich wojsk stacjonujących w regionie.

Amerykańska telewizja CNN pokazała patrolujących lotnisko pod Symferopolem żołnierzy w nieoznakowanych mundurach oraz zdjęcia dział samobieżnych stojących na osiedlu mieszkalnym Sewastopola. Stacja ponadto przedstawiła opublikowany wcześniej w internecie film, ukazujący przelatujący nad Krymem szwadron rosyjskich śmigłowców. Rosja nie informowała o planach rozmieszczenia wojsk na Krymie.

01:10

Jeśli Rosja nie wycofa swoich wojsk z ukraińskiego Krymu, to Stany Zjednoczone i europejscy przywódcy nie pojadą na czerwcowy szczyt G8 do Soczi. Taką groźbę pod adresem Rosji przedstawił pragnący zachować anonimowość urzędnik amerykańskiej administracji. Według niego, byłaby to jedna z konsekwencji, jakie poniosłaby Rosja za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy.

REKLAMA

00:26

Ukraiński minister obrony ostrzega przed akcją nieznanych "radykalnych sił", które planują zaatakować ukraińskie jednostki militarne stacjonujące na Krymie.
Miałoby do tego dojść w sobotę wcześnie rano, między 2 a 5 miejscowego czasu. - Gdyby tak się stało, ukraińskie wojsko będzie działało zgodnie z obowiązującym na Ukrainie prawem i oraz regulacjami dotyczącymi jej sił zbrojnych - czytamy w oświadczeniu ministra opublikowanym na jego stronie internetowej. (oświadczenie)

00:25

Amerykańskie ministerstwo obrony podało, że Rosjanie wysłali na Półwysep kilkuset żołnierzy - już po tym, jak Kijów wezwał Moskwę do wycofania swoich sił z Krymu. Informację przekazał urzędnik ministerstwa obrony, który dodał, że Rosjanie nie poinformowali rządu USA o swoich działaniach.

00:18

Janukowycz łamie długopis, przed tym jak poprosi naród o "wybaczenie", że nie udało mu się zachować stabilności w kraju. Pokazała to tylko jedna stacja rosyjska - piszą niezależne media.

REKLAMA

23:50

Rosja odrzuca oskarżenia Ukrainy o agresję na Krym. Po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa poświęconemu sytuacji na Połwyspie Krymskim ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin oświadczył, że nie może być mowy o żadnej agresji.

Czurkin podkreślał, że działania rosyjskich sił są zgodne z obowiązującymi porozumieniami. - Jak wiecie, mamy porozumienie z Ukrainą dotyczące stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Flota działała zgodnie z tym porozumieniem. Rozumiem, że mój ukraiński kolega próbował się zdystansować od tej definicji agresji. Jeśli faktycznie by jej użył, byłoby to kompletnie nie do zaakceptowania - mówił ambasadorr Rosji przy ONZ.

REKLAMA

Wcześniej pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oskarżył Rosję o agresję na jego kraj. Turczynow zaapelował do prezydenta Władimira Putina o zaprzestanie prowokacji. Według władz w Kijowie, na Krymie wylądowała dwutysięczna "armia inwazyjna".
Na półwyspie od czwartku dochodzi do incydentów. Niezidentyfikowani, uzbrojeni mężczyźni zajęli główne lotniska.

23:22

Status Krymu nie może być określany bez Turcji - oświadczył cytowany przez media w Ankarze deputowany tureckiej rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, Samil Tayyar. W sobotę Kijów z oficjalną wizytą odwiedza szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu.
- Krym jest istotny dla Ukrainy z powodu swej pozycji strategicznej, multietnicznego i wielowyznaniowego społeczeństwa. Trudno będzie utrzymać pokój w Eurazji, jeśli nie będzie go na Ukrainie. Podobnie trudne będzie utrzymanie pokoju w rejonie Morza Czarnego, jeśli nie będzie go na Krymie - powiedział dziennikarzom Davutoglu.
Minister zaznaczył jednocześnie, że Turcja jest za integralnością terytorialną Ukrainy, stabilnością, rozwojem i pokojem w tym kraju.

23:14

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Samantha Power powiedziała w piątek, że USA są poważnie zaniepokojone informacjami o "rosyjskiej obecności wojskowej na Krymie", i wezwała Rosję do wycofania się z tego ukraińskiego półwyspu.
Power zaapelowała też o natychmiastowe wysłanie na Ukrainę niezależnej międzynarodowej misji, której zadaniem będzie prowadzenie negocjacji w tej sprawie.
Ambasador wypowiadała się po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołanym na wniosek Ukrainy.

23:12

Prezydent USA Barack Obama wygłosił oświadczenie w sprawie Ukrainy. Podkreślił, że należy uszanować suwerenność i integralność Ukrainy. Obama ostrzegł Rosję, że będą konsekwencje ewentualnej interwencji wojskowej na Ukrainie. Jednocześnie zaznaczył, że jakiekolwiek naruszenie ukraińskiej suwerenności będzie bardzo destabilizujące.
- Jesteśmy wielce zaniepokojeni doniesieniami o ruchach wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainie - powiedział amerykański przywódca podczas krótkiej konferencji prasowej w Białym Domu.

REKLAMA

- Poinformowaliśmy władze Rosji, że interwencja na Ukrainie wiązałaby się z ogromnymi kosztami - powiedział.

Oświadczenie Obamy w języku angielskim >>>

REKLAMA

Barack
Barack Obama wygłasza oświadczenie o Ukrainie, fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

22:55

Ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisiejew zwrócił się z prośbą do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE w celu podjęcia kroków dla powstrzymania agresji Rosji wobec Ukrainy.
Stosowny list w tej sprawie skierowano do Catherine Ashton w piątek w Brukseli - jak informuje misja Ukrainy przy UE.
Poza tym Jelisiejew zaproponował, by tę samą sprawę wnieść do porządku obrad posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego ds. zagranicznych. Posiedzenie, jak pisze Interfax-Ukraina, ma się odbyć 3-4 marca.

22:28

Ambasador Ukrainy przy ONZ oskarża Rosję o naruszenie ukraińskiej przestrzeni powietrznej przez jej wojsko. Po nieformalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej Krymowi, Jurij Sergejew działalność Rosji na półwyspie nazwał "agresją". Dodał, że Moskwa przez swoje działania popełnia poważny błąd.

22:26

Wideo: "uzbrojeni ludzie blokują gmach dowództwa ukraińskiej floty"

(Wideo: STORYFUL/x-news)


REKLAMA

22:20

Rosyjskie władze milczą w sprawie wydarzeń na Krymie. Nikt z oficjalnych przedstawicieli najważniejszych urzędów w Rosji nie komentuje informacji przekazywanych przez ukraińskie media. Nie ma potwierdzenia strony rosyjskiej w sprawie rzekomego lądowania w pobliżu Symferopola dwutysięcznej ”armii inwazyjnej”.

22:15

W piątek wieczorem polskiego czasu rozpoczęło się w Nowym Jorku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone napiętej sytuacji na Ukrainie. Według p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa Rosja skierowała swoich żołnierzy na Krym.
Litwa, która w lutym przewodniczy RB ONZ, zwołała posiedzenie na wniosek Kijowa. Spotkanie odbywa się za zamkniętymi drzwiami.
Według dyplomatów ambasadorowie 15 krajów wchodzących w skład RB ONZ wysłuchają ambasadora Ukrainy przy ONZ Jurija Serhejewa, który przedstawi im raport o sytuacji w swoim kraju. Przed spotkaniem Serhejew powiedział dziennikarzom, że oczekuje "politycznego wsparcia" od RB ONZ.
Obserwatorzy nie oczekują, że podczas posiedzenia zapadną konkretne decyzje. RB ONZ może co najwyżej wezwać obie strony do powściągliwości - pisze agencja dpa. Tuż przed posiedzeniem ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Mark Lyall Grant powiedział mediom, że "wszystkie kraje członkowskie przywiązują wagę do integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy".
Z kolei rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin pytany przez dziennikarzy o to, czego oczekuje od spotkania, odparł: "nie mam pojęcia".

22:00

Kilka tysięcy osób wzięło w piątek udział w wieczornym marszu pamięci zabitych podczas protestów na Majdanie, niosąc znicze i kwiaty. Organizatorzy akcji, w tym Amnesty International, apelowali o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.

21:37

Według władz w Kijowie na Krymie wylądowała dwutysięczna "armia inwazyjna". Na lotnisku Gwardyjskoje koło Symferopola wylądowało 13 samolotów transportowych ze 150 osobami na pokładzie każdego z nich - powiedział lokalnej telewizji ATR Serhij Kunicyn, specjalny przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie.
Na półwyspie od środy dochodzi do incydentów. Niezidentyfikowani, uzbrojeni mężczyźni zajęli główne lotniska. Na Krymie lądują rosyjskie samoloty, a w stronę jego stolicy, Symferopola, jedzie kolumna transporterów opancerzonych - donoszą media.

REKLAMA

21:20

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że sytuacja na Krymie zostanie unormowana w najbliższym czasie.  [Więcej >>>]
Zwrócił się do ukraińskich wojskowych, znajdujących się na Krymie, i podziękował im za godne wypełnianie obowiązków.
- Chcę uspokoić cywilnych mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu, którzy nie popierają separatystycznych haseł prowokatorów i zwerbowanych agentów. Sytuacja na półwyspie w najbliższym czasie powinna zostać unormowana - zapewnił w wystąpieniu telewizyjnym

21:15

Ukraińska armia nie odpowiada na rosyjskie prowokacje na Krymie - oświadczył Turczynow. Jego zdaniem Moskwa próbuje sprowokować Kijów do rozpoczęcia "zbrojnego konfliktu". Wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do zaprzestania prowokacji i natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Krymu. [Więcej >>>]

21:10
Według Turczynowa pod pretekstem ćwiczeń wojskowych Rosja rozpoczęła jawną agresję przeciwko Ukrainie.
Według naszego wywiadu, realizowany jest scenariusz abchaski - dodał p.o. prezydenta Ukrainy w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym. [Więcej >>>]

REKLAMA

21:00

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ odbędą się konsultacje w sprawie Ukrainy. Zwołano je na 21 naszego czasu na wniosek stałego przedstawiciela tego kraju w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

20:59

Turczynow: zwracam się do Putina z żądaniem natychmiastowego zaprzestania prowokacji. [Więcej >>>]

20:40

MSZ Ukrainy złożyło protest przeciwko naruszeniu przez Rosję ukraińskiej przestrzeni powietrznej oraz przeciwko złamaniu warunków umowy, na podstawie której rosyjska Flota Czarnomorska stacjonuje na ukraińskim Krymie.
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w nocie przekazanej Rosji zaprotestowało przeciwko naruszeniu ukraińskiej przestrzeni powietrznej (...) i zażądało natychmiastowego powrotu wojskowych i ich pojazdów do baz" - napisano w komunikacie. Więcej >>>

20:30

Nowo mianowany przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie Serhij Kunicyn oświadczył w piątek, że Ołeksandr Turczynow nie zatwierdzi anulowania ustawy językowej. Ustawa dawała przywileje językom mniejszości narodowych, w tym rosyjskiej.

REKLAMA

20:24

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague uda się w niedzielę do Kijowa, aby spotkać się z nowymi władzami Ukrainy - poinformował w piątek brytyjski resort dyplomacji.
Lotniska w Symferopolu i pod Sewastopolem są opanowane przez zbrojne grupy. Władze w Kijowie twierdzą, że grupy te inspiruje Rosja.

19:48

MSZ Wielkiej Brytanii zaleca obywatelom Ukrainy, by pilnie opuścili Krym. Jeśli zdecydują się zostać, najlepiej by nie zwracali na siebie uwagi i pozostawali w mieszkaniach [komunikat].

Wcześniej niemieckie MSZ zwróciło się z podobnym apelem do niemieckich obywateli, odradzając wszelkie podróże na Krym, które "nie są konieczne".

REKLAMA

19:38

Ukraina wszczęła procedurę ekstradycji Wiktora Janukowycza.

19:37

Rzecznik Białego Domu ostrzegł Rosję, by respektowała integralność terytorialną Ukrainy. Rzecznik Jay Carney powiedział, że urzędnicy USA starają się zidentyfikować uzbrojonych mężczyzn, którzy zajęli lotniska na Krymie. – Interwencja byłby poważnym błędem – powiedział Carney.

19:26

Przestrzeń powietrzna nad Krymem została zamknięta. Tak twierdzą największe ukraińskie linie lotnicze, Ukrainian International.

Według nich stało się to po tym, jak główne krymskie lotnisko, znajdujące się w Symferopolu, zostało opanowane przez uzbrojonych ludzi. Rosyjska agencja Interfax podała wcześniej, że lotnisko nie przyjmuje samolotów z Kijowa. Jednak pracownicy portu lotniczego twierdzą, że tylko jeden lot został opóźniony, a inne odbywają się bez problemów.

19:14

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Głównym temat rozmowy była sytuacja na Ukrainie.

Merkel wyraziła swoje zaniepokojenie destabilizacją Ukrainy. Jak podkreśliła, trzeba unikać każdego ruchu, który może powodować eskalację. Merkel zaapelowała także do rosyjskiego prezydenta o powściągliwość w sprawie Krymu. Szefowa niemieckiego rządu dodała, że należy wykorzystać organizacje międzynarodowe, które zaoferowały swoją pomoc w rozwiązaniu trwającego sporu.

W oświadczeniu wydanym przez niemiecki urząd kanclerski czytamy, że Angela Merkel i Władymir Putin pozostaną w ścisłym kontakcie w sprawie wydarzeń na Ukrainie.

REKLAMA

18:53

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozmawiał telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

18:51

Uzbrojeni ludzie rozszerzyli w piątek po południu blokadę lotniska wojskowego Belbek pod Sewastopolem; zajęli pas startowy, uniemożliwiając loty - pisze agencja Interfax, powołując się na źródło wojskowe.

Wg rozmówcy agencji na lotnisku w Belbek znajduje się obecnie ok. 400 ludzi, którzy okupują pas startowy, z powodu czego ustał ruch samolotów.

18:49

Międzynarodowe lotnisko w Symferopolu nie przyjmuje lotów z Kijowa, po tym jak zostało zajęte przez uzbrojonych ludzi – twierdzi agencja Interfax.  Reuters zaznacza jednak, że informacji tej nie udało się potwierdzić, a urzędnik z informacji lotniska zaznaczył, że tylko jeden lot z Kijowa był opóźniony, pozostałe rejsy przybywają i odchodzą z Symferopola bez problemów.

18:13

Na Krym do Symferopola przybył wysłannik Rady Najwyższej Ukrainy Petro Poroszenko, były minister spraw zagranicznych Ukrainy. Ma rozmawiać z przedstawicielami krymskiego parlamentu o drogach wiodących do rozwiązania kryzysu politycznego w tej części Ukrainy.

REKLAMA

Petro
Petro Poroszenko, fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

17:59

Nowym szefem sztabu generalnego i dowódcą sił zbrojnych Ukrainy został generał Mychajło Kucyn. Wcześniej poinformowano, że po. prezydenta Ołeksander Turczynow odwołał z obu tych stanowisk admirała Jurija Iljina, który został mianowany szefem sztabu 19 lutego przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, na kilka dni przed odsunięciem go od władzy przez parlament. Janukowycz zdymisjonował wtedy ze stanowiska szefa sztabu generała Wołodymyra Zamanę, co według obserwatorów podyktowane było chęcią wymiany go na osobę bardziej lojalną wobec ówczesnych władz. Jak komentował były ukraiński minister obrony Anatolij Hrycenko, admirał Iljin byłby w stanie wykonać rozkaz użycia wojska przeciwko antyrządowym demonstrantom.
56-letni generał Kucyn pochodzi z obwodu zakarpackiego na zachodzie Ukrainy. W 1978 roku ukończył szkołę wojsk pancernych w Błagowieszczeńsku w obwodzie amurskim na Syberii. W siłach zbrojnych Ukrainy służy od grudnia 1992 roku. W latach 2004-2010 był dowódcą Zachodniego Dowództwa Operacyjnego Wojsk Lądowych Ukrainy, a od marca 2010 roku wiceministrem obrony.

17:57

David Cameron wzywa Rosję do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy. Brytyjski premier rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miał on się zgodzić w rozmowie, że wolne i uczciwe wybory na Ukrainie są najlepszą drogą zapewnienia jej pozytywnej przyszłości.
Putin rozmawiał też z przywódcami Unii Europejskiej i Niemiec. Prezydent Rosji miał podkreślić, że nie powinno dojść do eskalacji konfliktu na Ukrainie.
Niezidentyfikowani uzbrojeni mężczyźni zajęli nad ranem cywilne lotniska w Sewastopolu i stolicy Krymu, Symferopolu. Według portalu "Ukraińska Prawda", na Krymie lądują rosyjskie samoloty transportowe, a w stronę Symferopola jedzie kolumna transporterów opancerzonych.

REKLAMA

17:45

Władze Ukrainy poprosiły w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przeprowadzenie nadzwyczajnego posiedzenia tego gremium w celu przedyskutowania nasilającego się kryzysu na Ukrainie - poinformowali w piątek oenzetowscy dyplomaci.
Pragnący zachować anonimowość dyplomata powiedział agencji Reuters, że Ukraina prosi o "nadzwyczajne spotkanie, które - jak się wydaje - mogłoby się odbyć jeszcze w piątek". Możliwość taką potwierdził też inny dyplomata.
Licząca 15 członków Rada Bezpieczeństwa ONZ dostała list od władz Ukrainy w kilka godzin po zapowiedzi przez parlament w Kijowie, że będzie zabiegał o sesję RB ONZ w celu rozpatrzenia problemów na Ukrainie w świetle memorandum z roku 1994, w którym światowe mocarstwa zobowiązały się do zagwarantowania niepodległości, suwerenności i obecnych granic Ukrainy.
Agencja Reuters przypomina, że Rosja jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa, toteż może zablokować wszelkie propozycje innych członków tego organu ONZ.

17:36

Stany Zjednoczone ostrzegły Rosję, by nie zaogniać sytuacji na Ukrainie. Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział to ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi w rozmowie telefonicznej. Amerykański dyplomata wezwał też wszystkie strony konfliktu, by unikały kroków, które mogą być źle zrozumiane. Poinformował też, że rozmawiał z Ławrowem o obecności rosyjskich pojazdów opancerzonych na Krymie, atakach na tamtejsze lotniska, o obecności rosyjskiego personelu (wojskowego) w różnych miejscach.

-  Mówi się nam, że nie naruszają oni suwerenności kraju, jednak dałem do zrozumienia, że obecnie ich działania mogą być źle zinterpretowane i że napięcie jest tak silne, że trzeba być maksymalnie ostrożnym, nie zaogniać sytuacji, nie wysyłać fałszywych sygnałów – mówił sekretarz stanu USA.

Szef MSZ Rosji wezwał natomiast do wypełnienia warunków porozumienia na Ukrainie, zawartego w ubiegłym tygodniu za pośrednictwem Unii Europejskiej.

REKLAMA

17:35

Na Krymie lądują rosyjskie samoloty transportowe, a do Symferopola zmierzają transportery opancerzone. Tak twierdzi portal "Ukraińska Prawda", powołując się na świadków. Według nich, na wojskowym lotnisku na Krymie wylądowały co najmniej trzy duże samoloty transportowe, a w stronę Symferopola jedzie kolumna 10 rosyjskich transporterów.

17:21

W internecie pojawiło się wideo, które ma pokazywać, jak zajmowano w środę w nocy budynki parlamentu i rządu Krymu


Z kolei to wideo, ma według portalu 15minut pokazywać helikoptery (rosyjskie) latające nad Krymem.

REKLAMA

17:20

Wygłosił mowę obalonego dyktatora -  tak dr Andrzej Szeptycki skomentował wystąpienie Janukowycza. Jego zdaniem ze słów Janukowycza można wnioskować, iż nie odzyska już władzy, bo nie przedstawił żadnego planu w tej kwestii. Za pozytywny element wystąpienia uznaje deklarację, że Janukowycz nie zamierza zwrócić się do Rosji o interwencję.

16:41

Co najmniej 20 ludzi w mundurach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i z bronią automatyczną otoczyło w piątek posterunek ukraińskiej straży granicznej w pobliżu portu Sewastopol - informuje agencja Reutera.
Reporter agencji w rejonie Bałakławy widział ukraińskich pograniczników w hełmach wewnątrz posterunku za metalową bramą i z tarczami osłaniającymi okna.
Wojskowy, który powiedział, że jest oficerem rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, powiedział Reuterowi: "Jesteśmy tu... żeby nie było powtórki z Majdanu". Więcej >>>

16: 25

- Chcemy rozwiązać tę sytuację drogą pokojową. Mam tu na myśli zarówno Federację Rosyjską, jak i ludzi, którzy mieszkają na półwyspie – tak szef MSZ Ukrainy Andrij Deszczyca mówi o problemie na Krymie.
Dodał, że zwrócił się do szefa MSW Arsena Awakowa z prośbą o przedstawienie dowodów złamania przez siły Floty Czarnomorskiej dwustronnych porozumień dotyczących bazowania tej floty na Krymie i jak tylko MSZ otrzyma takie potwierdzenie, do strony rosyjskiej zostanie skierowana odpowiednia nota.

REKLAMA

16:24
- Rząd Ukrainy jest dzisiaj gotowy do podpisania umowy (stowarzyszeniowej z Unią Europejską). Jeśli strona europejska też jest gotowa do sygnowania tej umowy i to potwierdzi, to rozpoczniemy rozmowy i konsultacje dotyczące niezwłocznego podpisania - powiedział Deszczyca dziennikarzom w Kijowie.

15:50

Nie ma powodów do paniki w sprawie gospodarki Ukrainy - oceniła w piątek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde. - Nie widzimy niczego niepokojącego, niczego, co teraz byłoby powodem do paniki - oświadczyła Lagarde w Waszyngtonie.

15:40
- Janukowycz jest sam sobie winien. Nie trzeba było chyłkiem uciekać z kraju - mówi Radosław Sikorski. Szef MSZ w czasie wizyty w Iranie komentował najnowsze doniesienia z Ukrainy. Sikorski razem z szefami MSZ Niemiec i Francji doprowadził do porozumienia Janukowycza z opozycją, które spowodowało rozpad obozu władzy byłego prezydenta Ukrainy.

15:10

- Rosja nie może stać obojętnie wobec losu tak dużego sąsiada, jak Ukraina. Powinna wykorzystać wszystkie możliwości, aby powstrzymać ten chaos, terror, który panuje teraz w tym kraju – stwierdził Wiktor Janukowycz. Więcej >>> Jednocześnie dodał, ze jest przeciw ingerencji na Ukrainie i naruszeniu jej integralności terytorialnej.

REKLAMA

15:07

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) opracowała plan przeciwdziałania realizacji na Krymie scenariusza separatystycznego - powiadomił jej szef Andrij Parubij. Zapowiedział wszelkie kroki w celu "zneutralizowania tego scenariusza". Zaznaczył, że nie może ich ujawnić.
Parubij oskarżył Rosję o kierowanie zbrojnymi grupami na Krymie, gdzie napastnicy opanowali dwa lotniska: pod Sewastopolem i w Symferopolu. Oświadczył, że są to "oddzielne grupy dowodzone przez Kreml". Dodał, że udaremniono podobnego rodzaju działania w innych regionach Ukrainy. Dodał, że chodzi o centralne i wschodnie regiony kraju.
Parubij powiedział, że armia ukraińska nie może zostać zaangażowana w uregulowanie sytuacji, ponieważ nie ma w kraju stanu wyjątkowego. W działaniach na Krymie uczestniczą funkcjonariusze wojsk wewnętrznych i innych oddziałów organów porządkowych - wyjaśnił.
Szef RBNiO zapewnił, że nie został przejęty żaden z ukraińskich obiektów wojskowych, choć według mediów doszło do próby takiego ataku.

(TVN24/x-news)

14:54

Dziwię się, że Putin do tej pory wstrzymuje się, milczy - oświadczył Janukowycz.

REKLAMA

Wiktor
Wiktor Janukowycz na konferencji w Rostowie nad Donem w Rosji. fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

14:53

Lider partii UDAR Witalij Kliczko potwierdził chęć startowania w wyborach prezydenckich na Ukrainie 25 maja. Dodał, że szefowa partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko powiedziała mu, iż również ma taki zamiar.

14:52

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że nie weźmie udziału w zaplanowanych na 25 maja wyborach prezydenckich. Jak oświadczył na konferencji prasowej w Rostowie nad Donem, wybory te będą nielegalne. Więcej >>>

(Wideo: Janukowycz "przeprasza", że nie udało mu się zachować stabilności, Espreso TV/x-news)

REKLAMA

14:51

Rosja uważa wydarzenia na Krymie za efekt wewnętrznych procesów politycznych na Ukrainie i nie ma zamiaru uczestniczyć w proponowanych przez Kijów dwustronnych konsultacjach ze stroną ukraińską w tej sprawie - oświadczył w piątek MSZ w Moskwie.
To stanowisko rosyjskie ministerstwo przedstawiło w nocie wręczonej radcy ambasady Ukrainy w Moskwie. Więcej >>>

14:45

Wiktor Janukowycz powiedział, że nie poprosi Rosji o wsparcie militarne, a Ukraina powinna być "zjednoczona i niepodzielna". Więcej >>>

14:34

Do Rosji trafiłem dzięki patriotycznie nastawionym oficerom, którzy wypełnili swój dług i pozwolili mi zachować życie - tłumaczył Janukowycz, wyjaśniając, jak się znalazł za granicą Ukrainy. Pytany o spotkanie z Putinem oznajmił, że prezydent Rosji zobaczy się z nim, gdy to będzie możliwe.

14:29

Janukowycz tłumaczył, dlaczego jest w Rostowie. Mówił, że mieszka tam jego stary przyjaciel, który udzielił mu schronienia. Zapowiedział również, że wróci na Ukrainę, gdy tylko zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo jego i jego rodziny.

REKLAMA

14:25

Na konferencji prasowej w rosyjskim mieście Rostow nad Donem Janukowycz powiedział, że ostatnie wydarzenia na Krymie są reakcją na "bandycki przewrót", jaki dokonał się na Ukrainie. - Mieszkańcy Krymu nie chcą rządów nacjonalistów i banderowców - oznajmił Janukowycz, dodając, że nie jest dziwne, iż w tej sytuacji na Krymie powstały oddziały samoobrony.

- Jako prezydent Ukrainy chciałbym oświadczyć, że Krym powinien zostać częścią Ukrainy z szeroką autonomią - powiedział Wiktor Janukowycz. Wezwał przy tym mieszkańców Krymu, aby nie dopuścili do przelewu krwi. Więcej >>>

14:24

Janukowycz stwierdził, że zamierza kontynuować walkę o przyszłość Ukrainy.

REKLAMA

Janukowycz: nikt mnie nie obalił (Wideo: TVN24/x-news)

14:08

Rozpoczęła się konferencja Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem w Rosji.

REKLAMA

agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej