Polska bliżej Turcji

Polacy i Turcy – dwie, na pozór niezwiązane ze sobą narodowości. Dalekie sobie pod względem etnicznym i geograficznym. Mają jednak wspólną przeszłość. Spoiwem jest nie tylko historia XVII - wiecznej bitwy wiedeńskiej i triumfu Jana III Sobieskiego.

2014-03-07, 13:49

Polska bliżej Turcji
. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

07.03.14 Dr Adam Szymański: „Konflikt ukraiński może zacieśnić relacje polsko-tureckie (…)”
+
Dodaj do playlisty

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Turcją sięgają 1414 roku. Wtedy na dworze sułtana Mehmeda I po raz pierwszy pojawiła się polska misja dyplomatyczna.

Historia polsko-tureckich stosunków to nie tylko wojny w XV i XVII wieku. Turcja była krajem, który nie uznał żadnego z polskich rozbiorów. Azja Mniejsza była także miejscem emigracji naszych przodków. W XIX wieku pod Stambułem powstała osada Adampol.

Stosunki polsko-tureckie dzisiaj

Choć w przeszłości Polska i Imperium Osmańskie stały po różnych stronach wojennych barykad, dziś, w sprawie Ukrainy Ankara i Warszawa mają wspólne stanowisko. Podczas wizyty Prezydenta Rzeczpospolitej w Turcji, przywódcy obu państw opowiedzieli się m.in. za integralnością terytorialną naszego wschodniego sąsiada.

REKLAMA

- Temat Ukrainy był dominujący w trakcie wizyty Bronisława Komorowskiego w Turcji. Konflikt ukraiński może zacieśnić nie tylko relacje polsko-tureckie. Postawa Ankary powinna dać wiele do myślenia przywódcom Unii Europejskiej. Turcja jest bowiem ważnym partnerem w kreowaniu polityki wschodniej Brukseli – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Szymański z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Kultura i gospodarka

Z okazji sześćsetnej rocznicy nawiązania stosunków polsko-tureckich, prezydenci obu państw – Bronisław Komorowski i  Abdullah Gül – otworzyli w Stambule wystawę „Dalekie sąsiedztwo, bliskie wspomnienia”. Oprócz więzi kulturalnych, oba kraje łączą interesy gospodarcze.

- Jako że Polska jest w Unii Europejskiej, która związana jest z Turcją unią celną, od 2004 roku stosunki gospodarcze między Warszawą a Ankarą rozwijają się. W Polsce działa prawie 200 firm tureckich, a w Turcji ponad swoją działalność prowadzi ponad 90 przedsiębiorstw – dodał Gość Polskiego Radia 24.

PR24/MP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej