Uwaga. Silny wiatr, opady, duży spadek temperatury
Załamanie pogody także w niedzielę. Ma być jeszcze zimniej, miejscami może padać śnieg. Będzie nadal silnie wiało. W porywach wiatr może osiągać 70 km/h, a wysoko w górach, zwłaszcza w Tatrach, 120 km/h. Niż pozostanie z nami do środy.
2014-03-16, 09:01
Posłuchaj
Według map synoptycznych, publikowanych przez IMGW wiatr relatywnie nieco osłabnie. Nadal jednak jego prędkość będzie duża. Na zachodzie prędkość podmuchów wynieść może około 50 kilometrów na godzinę. W górach i nad Bałtykiem mogą jednak być dwa razy większa.
Meteorolodzy ostrzegają jednak, że porywach wiatr może osiągać 70 km/h, a wysoko w górach, zwłaszcza w Tatrach, 120 km/h.
Spodziewane są opady deszczu, a lokalnie - głównie w górach i na Suwalszczyźnie - możliwy jest deszcz ze śniegiem.
Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dodaje, że będzie również znacznie chłodniej. W okolicach Suwałk i w górach temperatura może sięgać 0 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, 8 stopni.
Taka pogoda to efekt niżu i chłodnych mas powietrza ze Skandynawii. Niż ma utrzymać się co najmniej do środy.
REKLAMA
Zniszczenia z powodu silnego wiatru
W sobotę w całym kraju odnotowano zniszczenia i szkody związane z wichurami. Doszło do tragicznych wypadków. W sobotę na jeziorze Dąbie w Szczecinie z powodu wysokiej fali przewrócił się kajak, którym płynął 33-letni mężczyzna. Nie udało się go odnaleźć. W województwie łódzkim obalone przez wiatr drzewo przygniotło auto osobowe. Jadący nim mężczyzna został ranny.
Zniszczenia po wichurach (TVN24/x-news)
REKLAMA
Straż pożarna pomagała kilka tysięcy razy
Rzecznik Komendanta Głównego Straży - Paweł Frątczak - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zgłoszeń o szkodach jest wciąż bardzo wiele.
W sobotę w związku z wichurami, które przechodziły nad północną i centralną Polską, Straż Pożarna interweniowała prawie 3200 razy. Najwięcej interwencji było na Mazowszu, w województwie łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Strażacy usuwali z dróg i ulic tysiące połamanych drzew i konarów, oraz zabezpieczali zerwane dachy. Według wstępnych szacunków w całym kraju wiatr uszkodził ponad 300 dachów na budynkach.
W niektórych rejonach trwa jeszcze przywracanie awarii sieci elektroenergetycznych, wiele osób było pozbawionych prądu.
Zima na Podhalu i w Tatrach
REKLAMA
Na Podhale wróciła zima. W niedzielę rano w Zakopanem leżało kilkanaście cm śniegu; na Kasprowym Wierchu 60 cm. Na drogi ponownie wyjechały pługopiaskarki. Na jezdniach zalega błoto pośniegowe, a niektóre drogi lokalne są białe. PAP podaje, że wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne.
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej międzynarodowej skali.
IAR/PAP/agkm
Wideo: wiatr od morza do Tatr (TVN24/x-news)
REKLAMA
Wideo: na jeziorze Dąbie zginął kajakarz (TVN24/x-news)
REKLAMA