Reszka świata: Sewastopol
Przynależność państwowa i administracyjna Sewastopola od marca 2014 roku jest przedmiotem sporu między Ukrainą a Rosją. Urokliwe tereny tego miasta w starożytności należały do Grecji. W 1399 r. miasto to zostało spalone.
2014-03-21, 21:34
Posłuchaj
Władze Rosji z sentymentem wracają do czasów potęgi Związku Radzieckiego. Pierwszym krokiem w tym kierunku było podpisanie aktów ratyfikacyjnych o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Prezydent Rosji Władimir Putin zaakceptował federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów – Republiki Krymu i Sewastopola.
– Powoli Krym staje się Rosją. Na ulicach pojawiają się rosyjskie samochody, flagi oraz nazwy ulic. Mieszkańcy są przekonani, że z Rosją będzie im lepiej niż z Ukrainą. W tym miejscu można poczuć się zupełnie tak, jak w Federacji Rosyjskiej – powiedział Michał Żakowski.
Mieszkańcy Sewastopola są dumni ze swojej przynależności do Rosji. W Kijowie sytuacja jest nadal niespokojna. Na Krymie pod władzą rosyjską żyje się lepiej. Krymcznie krzywym okiem patrzą na próby zbliżenia się Ukrainy do Europy.
– Półwysep jest miejscem zmilitaryzowanym. W Sewastopolu dużą rolę odgrywa rosyjska flota czarnomorska. Dlatego Krym obawia się, że mogą pojawić się problemy z turystyką w tym rejonie. Poza wprowadzeniem rosyjskich paszportów na Krymie w najbliższym czasie nastąpi wymiana waluty – dodał Michał Żakowski.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA