Narodowy Dzień Życia
Mija 10 lat od ustanowienia w Parlamencie Narodowego Dnia Życia. Hasłem tegorocznej kampanii społecznej powiązanej z obchodami święta jest „Rodzina obywatelska. Rodzina, Wspólnota, Samorząd”.
2014-03-24, 12:07
Posłuchaj
Obchodzone 24 marca święto zostało uchwalone przez Sejm w 2004 roku. Narodowy Dzień Życia ma na celu między innymi propagowanie odpowiedzialności za założenie rodziny i zachęcanie do życia w rodzinach wielodzietnych.
Rodzina a samorząd
Tegoroczny Narodowy Dzień Życia zdominowany zostanie przez tematykę roli rodziny w budowie społeczeństwa obywatelskiego, a także relacji rodzina-samorząd.
– W obecnej debacie jest dostrzegalna rola rodziny w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Można przywołać przykład szkół, za które odpowiedzialne są samorządy. Jest tutaj budowana podstawowa relacja, która potem powinna przenosić się wyżej, na instytucje państwowe, które powinny z troską odnosić się do rodziny – mówił w PR24 Jacek Sapa, prezes Fundacji Narodowy Dzień Życia.
Niezmienny podział ról
Spojrzenie na sprawy rodziny powinno być perspektywiczne, ponieważ wydłuża się średnia długość życia. Rodziny coraz częściej stają się znów wielopokoleniowe. Zmienia się podział ról, aktywizowane są także osoby starsze.
REKLAMA
– Wydaje mi się, że nic się nie zmieniło, tylko opis historii jest inny. Podział ról pozostaje ten sam, lecz zmienia się rzeczywistość. Funkcje wciąż pozostają te same. W tym wymiarze nic się prawdopodobnie nie zmieni. Zmienić się mogą jedynie narzędzia – powiedział Gość PR24.
Rodzina kształtuje normy
Rodzina kształtuje podstawowe normy społeczne. W dniu 24 marca przyznawane są Tulipany Narodowego Dnia Życia. To nagroda dla osób, instytucji i władz lokalnych. Przyznawana jest w czterech kategoriach: dla artysty, dziennikarza, organizacji i samorządu za zaangażowanie i promowanie przedsięwzięć dla rodzin.
- Większość społeczeństwa żyje w rodzinie. O polityce rodzinnej mówi się w miarę jednym głosem. Brakuje tylko konkretnych działań takich jakie mają m.in. kraje Skandynawskie. Są samorządy przyjazne rodzinom, które chcą podejmować kwestie związane z polityką prorodzinną. W kompetencjach samorządu leżą takie kwestie jak: edukacja, bezpieczeństwo i polityka społeczna - powiedział Paweł Woliński, Prezes Fundacji Mamy i Taty.
- Z badań wynika, że Polacy coraz bardziej cenią sobie wielopokoleniowość. W momencie kryzysu rodzina jest bardzo funkcjonalna i jej rola się sprawdza. Rodzina jest zakorzeniona w tradycji polskiej i ma coraz większe aspiracje oraz potrzeby, które jeśli chce zrealizować musi stać się bardziej ekspansywna i obywatelska – powiedział Aleksander Zioło, socjolog.
REKLAMA
Potencjał rodzin jest niekwestionowany. Mogą one wpływać na najbliższe otoczenie i zmieniać świat na lepszy. Warto go pielęgnować i wyprowadzać poza mury własnego domu.
PR24/Grzegorz Maj/Paulina Olak
REKLAMA