Dlaczego wysokość hipotetycznej emerytury różni się od prognozowanej?
Różnice w kwocie hipotetycznej emerytury, podawanej w Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS i prognozowanej emerytury, wyliczanej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – nie są wynikiem błędu. Różnice są, bo mamy różne sposoby wyliczania obu świadczeń.
2014-03-24, 19:30
Posłuchaj
Od 2009 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła ubezpieczonym, oprócz informacji o wysokości emerytury, którą otrzymaliby w wieku emerytalnym, gdyby nie przepracowali już ani jednego dnia więcej, również jej prognozę przy założeniu, że będą jednak pracowali dalej.
Wysokość emerytury hipotetycznej
Hipotetyczna emerytura wyliczona jest dla tych osób, które ukończyły 35 lat na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.
– Podstawą obliczenia tej emerytury są informacje zgromadzone na indywidualnym koncie ubezpieczonego czyli składki na ubezpieczenie emerytalne oraz dane dotyczące kapitału początkowego. Jedne i drugie zwaloryzowane, a oprócz tego składki zewidencjonowane za 2012 rok w kwocie nominalnej. Te wszystkie zgromadzone dane, informacje są następnie dzielone przez tzw. średnie trwania życia – mówi Aleksandra Bełkowska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Średnie dalsze trwanie życia przy emeryturze hipotetycznej jest brane z tablic podawanych przez GUS, a przy emeryturze prognozowanej z prognozy demograficznej Eurostatu przygotowanej dla Polski.
REKLAMA
Ważne!
Wysokość hipotetycznej emerytury zależy od:
- zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2011 r.,
- sumy kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego,
- składek zewidencjonowanych za rok 2012 (w wysokości nominalnej).
Wymienione powyżej informacje są następnie dzielone przez tzw. średnie trwania życia (tablice GUS).
Wysokość emerytury prognozowanej
– Natomiast do prognozowanej emerytury brane są też inne informacje. Tzn. każdy zainteresowany może podać wysokość swoich zarobków, którą będzie osiągał w przyszłości. I stąd te różnice w wysokości obydwu świadczeń: emerytury hipotetycznej i prognozowanej – podkreśla Aleksandra Bełkowska.
Przy wyliczaniu emerytury prognozowanej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) uwzględniana jest coroczna waloryzacja zgromadzonych składek oraz wskaźniki inflacji, której nie uwzględniają z kolei przepisy regulujące zasady wyliczania emerytury hipotetycznej, a które na pewno wpływają też na wysokość świadczenia.
Ważne!
Wysokość prognozowanej emerytury, którą wylicza kalkulator emerytalny na indywidualnym profilu na Platformie Usług Elektronicznych, zależy od:
- założeń makroekonomicznych przyjętych w tym kalkulatorze,
- danych klienta z ostatniej Informacji o stanie konta w ZUS,
- przyszłych waloryzacji składek,
- przyszłych składek, które wskazuje zainteresowany wpisując swoje prognozowane przyszłe wynagrodzenie.
Przy obliczeniach kalkulator korzysta ze średniego dalszego trwania życia z ostatniej prognozy demograficznej Eurostatu przygotowanej dla Polski.
Problem:
Mężczyzna nie skończył jeszcze 35 lat, a chciałby się dowiedzieć, jaka będzie wysokość jego emerytury.
Odpowiedź:
– Osoby, które nie ukończyły 35. roku życia otrzymują również z ZUS informacje o stanie ich konta. Natomiast nie ma tam informacji o hipotetycznej emeryturze. Jeżeli są one zainteresowane tym, jak będzie wyglądało ich przyszłe świadczenie, mogą skorzystać z kalkulatora, który jest zamieszczony na Platformie Usług Elektronicznych. Oczywiście, muszą wówczas się zalogować do systemu, czyli założyć swój profil, i wtedy system poprowadzi ich krok po kroku, jak należy wyliczyć tę prognozowaną emeryturę. Mogą sprawdzić, jak to będzie wyglądało – odpowiada Aleksandra Bełkowska z ZUS-u
REKLAMA
Nawet jeśli do kalkulatora nie zostaną wprowadzone dane dotyczące przyszłych wynagrodzeń, to założenia uwzględniające coroczną waloryzację już zgromadzonych składek oraz wskaźniki inflacji (których nie uwzględnia przepis regulujący zasady wyliczania hipotetycznej emerytury), wpływają na wyliczenia kwoty prognozowanej emerytury.
Więcej informacji: pue.zus.pl
Sylwia Zadrożna/mb
Podstawa prawna:
Ustawa z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 1998 nr 162, poz. 1118).
REKLAMA