Rząd zmienia ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych
Jedną z najbardziej oczekiwanych zmian jest ujednolicenie zasad zmiany zezwolenia dla firm, które zaczynały inwestować w specjalnych strefach ekonomicznych przed rokiem 2008 i po.
2014-03-25, 12:40
Posłuchaj
- Wtedy bowiem została wprowadzona tak zwana elastyczność w zezwoleniach strefowych - mówi Kiejstut Żagun z firmy doradczej KPMG. Powoduje ona, że przedsiębiorcy, którzy mają pewne problemy z wykonaniem swoich zobowiązań, na przykład w zakresie zatrudnienia, mogą wnioskować do resortu gospodarki o obniżenie im tych wymogów o 20 procent. Przed rokiem 2008 przedsiębiorcy takiej możliwości nie mieli i teraz ma się to zmienić. To ważne, bo przejściowe kłopoty gospodarcze mogą mieć wszystkie firmy.
Szybsze decyzje
Inna ważna zmiana to wprowadzenie reguły zezwalającej na wcześniejsze rozpoczęcie pewnych działań inwestycyjnych jeszcze przed ostateczną decyzją ze strony rządu o wydaniu zezwolenia. Ponieważ decyzje o pomocy publicznej czasami mogą się przeciągać w czasie, a inwestor chciałby już wcześniej zawierać umowy na przykład na dostawę maszyn, teraz będzie mógł to zrobić po złożeniu wniosku o wejście do strefy.
Wygaszanie zezwoleń
Przygotowany przez resort gospodarki projekt reguluje też procedury wygaszania dla firm, które nie zaczęły korzystać ze zwolnień podatkowych i cofnięcia zezwolenia i zwrotu pomocy dla firm, które już z tych zwolnień zaczęły korzystać. Firma mogłaby wystąpić o wygaszenie zezwolenia np. w sytuacji, gdy przed dniem złożenia wniosku nie korzystała z ulgi w podatku dochodowym w oparciu o zezwolenie. Przewidziano też możliwość cofnięcia zezwolenia na wniosek przedsiębiorstwa, które skorzystało już z ulgi podatkowej, ale nie jest w stanie spełnić warunków zezwolenia.
Zwrot pomocy publicznej
Projekt wprowadza także regulacje dotyczące zwrotu pomocy publicznej otrzymanej przez firmy działające w SSE. Tutaj mamy do czynienia z doprecyzowaniem przepisów. Obecnie nie ma procedury zwrotu podatku za cały okres korzystania ze zwolnienia podatkowego a także procedury płatności odsetek. Zwrotowi ma podlegać w przypadku cofnięcia zezwolenia pomoc publiczna, którą stanowił niezapłacony podatek wraz z odsetkami. Roszczenia te będą się przedawniać po upływie 10 lat.
REKLAMA
Rząd w radach nadzorczych
Ponadto projekt przewiduje, że do rad nadzorczych spółek zarządzających strefami w miejsce przedstawiciela wojewody wchodziliby przedstawiciele ministra finansów. Ta zmiana może ułatwić resortowi finansów podejmowanie decyzji o włączeniu pewnych terenów do strefy i o przyznaniu inwestorom zwolnień z podatku dochodowego CIT. Ewentualne wątpliwości będą mogły być wyjaśniane dużo wcześniej - mówi Kiejstut Żagun z KPMG i w ten sposób łatwiej nam będzie zachować wizerunek kraju, jako miejsca przyjaznego dla inwestorów.
SSE i edukacja
Do zadań spółek zarządzających strefami należeć ma także "prowadzenie współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi oraz szkołami wyższymi w celu dostosowania ich oferty edukacyjnej i programów do potrzeb pracodawców". To ważna zmiana, bo strefy ekonomiczne to nie tylko zwolnienia podatkowe, strefa to pewna atmosfera biznesowa, infrastruktura, z której mogą korzystać przedsiębiorcy - dodaje nasz ekspert. Wiele zarządów stref już dzisiaj czyni wszystko, aby pokazać się inwestorom z jak najlepszej strony, aby ułatwić im działalność. Często starają się też przekonać władze lokalne, aby zwolniły inwestorów też z innych opłat, chociażby z podatku od nieruchomości.
Funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych wydłużono do roku 2026, ale zdaniem wielu ekspertów strefy powinny być w Polsce bezterminowe i to jest kolejna rzecz do zmiany dla rządu.
Zadrożna Sylwia, abo
REKLAMA
REKLAMA