26.03.2014 Ukraina szykuje się do walki. Zachód wciąż wierzy w dyplomację [relacja]
- Będziemy walczyć - powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, pytany o możliwość agresji Rosji na wschód kraju. W Brukseli odbył się szczyt unijno-amerykański, w dużej mierze poświęcony sprawie agresji Rosji na Ukrainie.
2014-03-26, 23:58
Posłuchaj
Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>
20:16
Wojska rosyjskie uwolniły sześciu oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy, porwanych przed kilkoma dniami na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa obrony na Półwyspie Krymskim Władysław Selezniow.
19:34
Ponad 40 krajów, w tym USA, we wspólnym oświadczeniu przedstawionym Radzie Praw Człowieka ONZ potępiło anektowanie Krymu przez Rosję i wyraziło zaniepokojenie losem krymskich Tatarów oraz działaczy i dziennikarzy zaginionych na tym półwyspie.
REKLAMA
19:18
Zachód nie szuka konfliktu z Rosją. Podkreślał to Barack Obama podczas przemówienia w Pałacu Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli.
18:51
Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział, że Rosja kontynuuje zwiększanie liczby żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą.
18:25
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że potępia b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza za to, że uciekł z kraju. Mówił o tym w wywiadzie dla ukraińskiego programu telewizyjnego Szuster Live, którego fragmenty cytuje w środę prasa białoruska.
17:49
Julij Mamczur, dowódca bazy Belbek na Krymie jest wolny. Taką wiadomość przekazuje jeden z ukraińskich portali społecznościowych, powołując się na pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy, Ołeksandra Turczynowa.
REKLAMA
17:16
Władze ukraińskiej Odessy obawiają się rosyjskiej prowokacji. Gubernator obwodu odeskiego mówił o tym w czasie spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, który z Kijowa na kilka godzin przyleciał do Odessy. Wizyta ma być znakiem poparcia Polski dla ukraińskich władz po aneksji Krymu przez Rosję.
17:01
Ma 73 lata, a w jego szafie wisi jeszcze wysłużony mundur pułkownika armii Związku Radzieckiego. Pan Eugeniusz ostatni raz miał go na sobie 25 lat temu. Dziś zapowiada, że jest gotowy znów walczyć za ojczyznę, tylko - jak podkreśla - musi wymienić mundur - z sowieckiego na ukraiński.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
16:38
"NIE dla wojny, TAK dla rozwoju krajów najbiedniejszych". Takie hasła można było usłyszeć w centrum Brukseli w dniu wizyty amerykańskiego prezydenta. Kilkadziesiąt osób protestowało przed siedzibą Parlamentu Europejskiego przeciwko polityce zbrojeń krajów zachodnich.
16:03
Ukraina podnosi ceny gazu dla odbiorców indywidualnych o ponad 50 proc. od 1 maja - poinformował przedstawiciel państwowej spółki paliwowej Naftohaz. Wg tego źródła dalsze podwyżki cen gazu dla tych odbiorców będą wprowadzane do roku 2018.
15:41
Były kanclerz Niemiec Helmut Schmidt wyraził na łamach tygodnika "Die Zeit" zrozumienie dla decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o aneksji Krymu. Polityk SPD skrytykował równocześnie politykę Zachodu wobec Rosji, a sankcje nazwał "głupotą".
15:27
Regularna obecność NATO może być potrzebna w niektórych krajach członkowskich z Europy Środkowej i Wschodniej, które mogą czuć się zagrożone - ocenił prezydent USA Barack Obama.
REKLAMA
15:16
Stany Zjednoczone i UE są zgodne w swojej determinacji, by izolować Rosję i obciążyć ją kosztami za działania na Ukrainie - oświadczył w Brukseli amerykański prezydent Barack Obama.
15:03
- Ja widzę dwóch Putinów. Jeden to reformator, który ma jeszcze 60 narodów w Rosji i musi to utrzymać, drugi to kagiebista mówiący: "Ja jeszcze odbuduję potencjał!" - powiedział o prezydencie Federacji Rosyjskiej były prezydent RP Lech Wałęsa. - Musimy uważać. Temu pierwszemu Putinowi trzeba pomagać, temu drugiemu przeszkadzać - stwierdził Wałęsa.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
14:48
Ukraińcy zasługują na lepsze życie jako naród. Tak mówił Herman Van Rompuy, który wraz z Barackiem Obamą i Jose Barroso wziął udział w szczycie Unia Europejska - USA.
14:23
Były szef MSZ Ukrainy, przedsiębiorca Petro Poroszenko prowadzi w sondażach przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie 25 maja. Według sondażu opublikowanego w środę zagłosuje na niego prawie 25 proc. wyborców, Poroszenko wygrałby też w drugiej turze.
REKLAMA
13:59
Wojska rosyjskie nadal są bardzo aktywne na terenach graniczących z Ukrainą; w ciągu ostatniej doby doszło do kilkunastu przypadków naruszenia ukraińskiej przestrzeni powietrznej - poinformowała w środę Państwowa Służba Graniczna w Kijowie.
- Tylko ostatniej doby na różnych odcinkach granicy odnotowano ponad 40 lotów rosyjskich aparatów bezzałogowych. Ponad 11 razy doszło do naruszeń przy korzystaniu z przestrzeni powietrznej nad Krymem - głosi komunikat.
Straż graniczna obserwuje intensywne ruchy armii rosyjskiej na granicy administracyjnej Krymu, gdzie wzmacnia ona swe pozycje i zwozi sprzęt wojskowy.
W okolicach miejscowości Striłkowe na Mierzei Arabackiej służby graniczne Ukrainy zauważyły na swoich wodach terytorialnych dwa okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Cztery okręty Rosji krążą także między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim - czytamy w komunikacie. Przedstawiciele władz ukraińskich mówili w ostatnich dniach, że ich zdaniem Rosja nie zamierza ograniczyć się do aneksji Krymu i może chcieć zająć inne terytoria Ukrainy.
13:39
REKLAMA
Linie lotnicze Air France poinformowały, że przekierowały samolot lecący z Szanghaju do Paryża po tym jak Rosja nieoczekiwanie poinformowała, że część jej przestrzeni powietrznej została zamknięta z powodu manewrów wojskowych. Nie jest jasne, czy manewry rosyjskie miały związek z aktywnością wojsk tego kraju przy granicy z Ukrainą.
13:37
Z anektowanego przez Rosję Krymu nadchodzą kolejne złe wieści dla ukraińskich władz. W środę parlament Republiki Krymu powołał przedsiębiorstwo państwowe Krymskie Porty Morskie, któremu przekazał mienie wszystkich portów na półwyspie. Są to porty w Kerczu, Teodozji, Jałcie i Eupatorii.
Parlament Krymu przejął również ponad 260 należących dotychczas do Ukrainy sanatoriów i uzdrowis k. Krymscy deputowani postanowili też, że na własność republiki przechodzą dobra kultury i sztuki znajdujące się na półwyspie. Oznacza to, że Ukraina utraciła kontrolę nad należącymi dotychczas do niej zbiorami muzealnymi oraz ważnymi dla spuścizny narodowej zabytkami.
13:07
REKLAMA
W rosyjskiej Radzie Federacji - wyższej izbie parlamentu - dwoje deputowanych oskarżyło słynny moskiewski Teatr na Tagance o propagandę amoralności w spektaklach i o brak patriotyzmu . Dyrektor teatru Władimir Flejszer wytknął deputowanym mijanie się z faktami.
Głos w sprawie moskiewskiej sceny zabrał w Radzie Federacji deputowany Oleg Pantelejew. Ocenił, że w spektaklach "propagowana jest przemoc, homoseksualizm, pedofilia i samobójstwo". Według niego 15 marca na Tagance pokazano "festiwal dokumentalny ”Majdan”, na który przyszli młodzi ludzie z opaskami Prawego Sektora", skrajnie nacjonalistycznej organizacji ukraińskiej.
Pantelejew zarzucił dyrektorowi teatru m.in., że zamówił u dziennikarza Dmitrija Bykowa sztukę "Szeremietiewo 3" - "satyrę na organy bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej". 23 kwietnia - kontynuował Pantelejew - gdy teatr obchodzi 50-lecie, odbędzie się w nim benefis znanego muzyka rockowego Jurija Szewczuka. Jest on znanym krytykiem Putina. Zaś na 9 maja, w Dzień Zwycięstwa, zaplanowano premierę sztuki "Sny o wojnie", która według deputowanego w sposób obraźliwy traktuje kombatantów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
13:00
USA. Były prezydent USA Jimmy Carter zabrał głos w sprawie inwazji rosyjskiej na Krymie, porównując problemy Baracka Obamy z Rosją - z sytuacją z czasów ZSRR, kiedy wojska radzieckie dokonały inwazji na Afganistan. - Wyznaczyłem granicę, której władze radzieckie nie mogły przekroczyć - powiedział Jimmy Carter. Związek Radziecki dokonał inwazji na Afganistan w 1979 r. W odpowiedzi USA wspierały opozycję afgańską. Wprowadziły też embargo na eksport zboża do ZSRR.
(CNN Newsource/x-news)
REKLAMA
12:44
Pełniący obowiązku prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił stałego przedstawiciela na Krymie Serhija Kunicyna. Kunicyn wcześniej sam podał się do dymisji w proteście przeciwko bezczynności ukraińskich władz wobec rosyjskiej okupacji półwyspu. Turczynow wydał dekret, w którym jako przyczynę zwolnienia Kunicyna podano "nienależyte wykonywanie obowiązków służbowych".
W poniedziałek Kunicyn oświadczył w programie telewizyjnym, że jest mu wstyd za to, co dzieje się na Krymie. Kunicyn, były premier Autonomicznej Republiki Krymu, a obecnie deputowany partii UDAR Witalija Kliczki uważa, że władze Ukrainy dysponują instrumentami, dzięki którym mogłyby wpływać na sytuację na Krymie oraz wspierać znajdujących się tam ukraińskich żołnierzy. osjanie "znęcają się nad nimi każdego dnia, a my zwołujemy jakieś narady" - powiedział Kunicyn. Dodał, że ani razu nie został zaproszony na posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na których omawiano sytuację na Krymie.
Między partią UDAR, z ramienia której Kunicyn zasiada w parlamencie a Batkiwszczyną, której członkiem jest Turczynow, dochodzi w ostatnim czasie do zgrzytów, choć te dwa ugrupowania są członkami jednej koalicji parlamentarnej.
12:41
REKLAMA
Ukraina będzie bronić swoich wschodnich obwodów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Tak mówił szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca po spotkaniu z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Polski minister wyraził zaniepokojenie wczorajszym przejęciem przez Rosjan stacjonującego na Krymie ukraińskiego okrętu Czerkasy.
12:30
12:22
REKLAMA
- Mieliśmy rację zarówno wtedy, kiedy w odpowiednim czasie i z odpowiednią determinacją dążyliśmy do członkostwa w NATO, jak do uzyskania członkostwa w UE. To są dzisiaj ramy polskiego bezpieczeństwa - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas dorocznej odprawy kadry MON i sił zbrojnych. Jak poinformował, sytuacja na Ukrainie była jednym z głównych tematów odprawy.
Zwierzchnik sił zbrojnych wziął udział w dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych. Służy ona omówieniu ostatniego roku w wojsku i wyznaczeniu zadań na rok kolejny. Uczestniczą w niej również premier Donald Tusk i szef MON Tomasz Siemoniak. Odbywa się za zamkniętymi drzwiami w siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie.
11:59
Polska może pomóc Ukrainie w reformach i walce z korupcją. Taka deklaracja padła w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i Andrija Deszczycy w Kijowie.
Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca, który wcześniej pracował jako dyplomata w Polsce, podziękował Polakom za wsparcie integralności terytorialnej Ukrainy. Podkreślił, że Kijowowi potrzebna jest solidarność na arenie międzynarodowej przeciwko rosyjskiej interwencji.
11:38
REKLAMA
Ewentualne przyjęcie w czwartek przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych rezolucji potępiającej referendum na Krymie nie będzie miało "żadnego wpływu" na stanowisko Rosji w tej sprawie - oświadczył wiceszef MSZ Rosji Giennadij Gatiłow. Zgromadzenie ma wypowiedzieć się w czwartek na temat wniesionego przez Ukrainę projektu niewiążącej rezolucji potępiającej referendum na Krymie z 16 marca i aneksję półwyspu przez Rosję. Projekt jest podobny do tego, którego przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zablokowała 19 marca Rosja, mająca w radzie prawo weta.
11:15
Przed wtorkowym atakiem Rosjan na okręt "Czerkasy" Ukraińcy śpiewali "Wojny światła" białoruskiej niezaleznej grupy Lyapis Trubetskoy:
REKLAMA
11:06
Kryzys na Ukrainie może spowodować spadek w bieżącym roku produktu krajowego brutto Rosji o 1,8 procent - ocenił Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie.
- Bank Światowy opracował dwa scenariusze dla Rosji. Perspektywy zależą w głównej mierze od odzyskania zaufania przedsiębiorców i konsumentów oraz od zagrożeń geopolitycznych - wskazuje Bank Światowy.
Najgorszy scenariusz przewiduje skurczenie się rosyjskiej gospodarki o 1,8 proc. w 2014 roku i 2,1 proc. rok później.
11:04
Oligarcha ukraiński Dmytro Firtasz wie bardzo wiele o Gazpromie i może mu zaszkodzić, jeśli zechce – tak twierdzi ekspert cytowany przez agencję Bloomberg.
REKLAMA
Michaił Korczemkin z firmy konsultingowej East European Gas Analysis mówi, że Firtasz zna wiele szczegółów działalności Gazpormu na Ukrainie i jego transakcji finansowych. Według niego, jeśli zdecyduje się zeznawać, może mieć to poważne następstwa dla kierownictwa Gazpromu.
Firtasz przebywa obecnie w Austrii, czeka na orzeczoną przez tamtejszy sąd ekstradycję do USA. Jest ścigany przez FBI. Oligarcha po wpłaceniu kaucji 125 mln euro mógł opuścić austriacki areszt.
10:54
REKLAMA
10:43
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uznał za usprawiedliwione kopanie rowów przeciwczołgowych na granicy z Rosją, która zaanektowała ukraiński Krym . Takie rowy powstają w obwodzie chersońskim, przy wjeździe na półwysep. Polityk zauważył, że po rosyjskiej stronie granic Ukrainy Rosjanie skoncentrowali duże siły wojskowe wraz z pojazdami pancernymi.
Oświadczenie to Turczynow złożył w odpowiedzi na stwierdzenie posła opozycyjnej Partii Regionów Ołeksandra Ponomariowa, który powiedział, że rowy przeciwczołgowe na granicy to "pomnik głupoty", przez który straty ponoszą właściciele ziemi i farmerzy
10:42
Ceremonia podniesienia flag na rosyjskich łodziach podwodnych Alrosa (L), Romeo (P) i przejętym przez Rosjan ukraińskim okręcie Zaporoże (w centrum). Statki są zacumowane w zatoce w Sewastopolu.
REKLAMA
10:40
MSZ Rosji przekazało notę protestacyjną ambasadzie Ukrainy. Jako powód podano działania służby granicznej Ukrainy wobec załogi rosyjskiego przewoźnika Aerofłot. Według rosyjskiego resortu, zabrania się im opuszczenia samolotów, MSZ Rosji powołuje się przy tym na jeden taki przypadek, do którego rzekomo doszło 24 marca. Służba graniczna Ukrainy powiedziała Radiu Swoboda, że nic takiego nie miało miejsca, a działania wobec obywateli innych krajów podejmuje się tylko w przypadku rekomendacji ze strony organów ścigania.
10:37
P. o. prezydenta Ukrainy i przewodniczący Rady Najwyższej Aleksander Turczynow ma wygłosić dzisiaj o 15 ukraińskiego czasu (14 polskiego czasu) przemowę do narodu. Jak zauważają ukraińskie media, wystąpienie przenoszone jest już trzeci raz. Planowano je najpierw na wieczór, potem na ranek 26 marca. Poprzedniego dnia Rada Najwyższa nie zdecydowała się na zwolnienie Turczynowa z funkcji przewodniczącego.
REKLAMA
10:20
Kwestia wyjazdu z Krymu żołnierzy ukraińskich nie jest jeszcze uzgodniona - oznajmił resort obrony w Kijowie. - Rozmowy jeszcze trwają, nie ma ostatecznych ustaleń - przekazały w środę źródła w Ministerstwie Obrony Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.
Według szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego generała Walerija Gierasimowa ewakuacja ukraińskich wojskowych i ich rodzin z Krymu zacznie się w środę. Wcześniej tego dnia generał Gierasimow oświadczył, że ukraińscy wojskowi opuszczą zaanektowany przez Rosję półwysep koleją, bez broni.
We wtorek p.o. ministra obrony Ukrainy generał Mychajło Kowal oświadczył, że ukraińscy wojskowi będą opuszczać Krym z bronią i dumnie podniesioną głową. "Pod sztandarami i z bronią będą wracać na Ukrainę" - powiedział Kowal.
REKLAMA
10:08
W dniu wizyty amerykańskiego prezydenta w Brukseli znaleziono podejrzany pakunek w autobusie. Na miejsce udali się saperzy.
Podejrzany pakunek znaleziono przy bulwarze Leopolda III, którym Barack Obama miał jechać rano na lotnisko wojskowe, a stamtąd polecieć helikopterem na amerykański cmentarz wojskowy w Waregem. Po południu, przed 13.00 w centrum Brukseli prezydent USA będzie uczestniczył w unijno-amerykańskim szczycie.
09:23
Szef MSZ Radosław Sikorski jest już w Kijowie - informuje IAR.
REKLAMA
09:00
Donieck, Ukraina. Ukraińscy żołnierze, stacjonujący w obwodzie donieckim przy granicy z Rosją, nie wierzą, że Rosja po aneksji Krymu zaatakuje kolejne obwody Ukrainy, a nawet inne kraje, takie jak Mołdawia. Mówią, że, gdyby zaistniała taka potrzeba, są gotowi walczyć do końca. Mają jednak świadomość dysproporcji w uzbrojeniu. - Niech pan porówna siły militarne i uzbrojenie Rosji. I niech pan rozejrzy się wokół, jak wygląda sytuacja u nas. Chyba wszystko jasne? - mówi jeden z żołnierzy.
(DK TV2/x-news)
REKLAMA
08:15
Szef MON przyznaje, że chciałby przyspieszyć zakup ponad 80 dronów dla polskiej armii. Tomasz Siemoniak zaznaczył, że sytuacja na wschodzie nie zmienia naszej strategii modernizacji wojska. - Pracujemy intensywnie i terminy, które także przed kryzysem mieliśmy założone, były terminami bardzo szybkimi - powiedział minister.
Tomasz Siemoniak dodał, że w trakcie dzisiejszej, dorocznej odprawy z kadrą dowódczą poruszona będzie sytuacja na wschodzie. W odprawie wezmą udział prezydent i premier.
07:37
W nocy do Kijowa przybyła pierwsza grupa wojskowych z Krymu. To 130 żołnierzy piechoty morskiej z Teodozji. W poniedziałek ich baza została szturmem zdobyta przez Rosjan. Dwie trzecie batalionu wcześniej przeszło na stronę Moskwy. Jedna trzecia wojskowych pozostała jednak wierna złożonej Ukrainie przysiędze. Wiceminister obrony Petro Mechet, który powitał żołnierzy na lotnisku w Boryspolu pod Kijowem, podkreślił, że jednostka będzie kontynuowała służbę. Według ministerstwa obrony 4300 wojskowych z niemal 19 tysięcy służących na Krymie przed rosyjską inwazją jest zainteresowanych kontynuowaniem służby w ukraińskiej armii.
REKLAMA
07:03
W środę rozpocznie się wywóz ukraińskich żołnierzy i członków ich rodzin z Krymu. Rosyjskie źródła twierdzą, że opuszczą półwysep bez broni. Generał Waleryj Gierasimow, naczelnik Sztabu Generalnego rosyjskiej armii, powiedział, że zgodnie z ustaleniami z Kijowem ukraińscy żołnierze i członkowie ich rodzin będą wywożeni z Krymu koleją. Giersimow poinformował, że we wszystkich 193 ukraińskich obiektach wojskowych na Krymie powiewa już flaga rosyjska. Wojskowy nie ujawnił ilu żołnierzy pozostało wiernych przysiędze i przyjedzie na Ukrainę.
06:38
W nadanym we wtorek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji publicznej PBS premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zadeklarował, że przeciwko ewentualnej rosyjskiej interwencji wojskowej na południowym wschodzie państwa zostaną użyte wszelkie środki obronne. - Będziemy walczyć - powiedział Jaceniuk dodając, iż jest to także obowiązek obywatelski. Wskazał jednocześnie na konieczność wsparcia wysiłków obronnych Ukrainy przez inne państwa. - Potrzebujemy pomocy technicznej i wojskowej, by odnowić ukraińskie siły zbrojne, unowocześnić je i uczynić je gotowymi nie tylko do walki, ale także do zwyciężania - zaznaczył premier.
Według doniesień mediów, USA odmówiły prośbie rządu Ukrainy w tej sprawie, by nie powodować dodatkowego wzrostu napięcia w stosunkach z Rosją. Również Jaceniuk wykluczył, by dążył do konfliktu zbrojnego. - Jest całkowicie jasne, że nikt na świecie nie chce trzeciej wojny światowej - powiedział.
06:35
Zdaniem premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, zamiary Rosji są jednoznaczne - "Władimir Putin chce odtworzyć Związek Radziecki i stać się "carem nowego rodzaju ZSRR w wersji 2.0 ". Tymczasem, w jego ocenie, nacisk Moskwy na Ukrainę przyczynił się także do jej konsolidacji. Jaceniuk mówił o tym w wywiadzie dla amerykańskiej stacji PBS.
REKLAMA
(Ukraińskie czołgi przy drogach w pobliżu wschodniej granicy; źr. TVN24/x-news)
06: 20
Prezydent Stanów Zjednocznych Barack Obama przybywa z pierwszą wizytą w Brukseli w kluczowym momencie dla wschodniej i centralnej Europy. Dominujący temat to aneksja Krymu przez Rosję i kolejne sankcje wobec Moskwy. Druga istotna sprawa to negocjowana obecnie amerykańsko-unijna umowa handlowa , "gospodarcze NATO", jak w Brukseli określa się negocjowane porozumienie.
06:00
Szef MSZ Radosław Sikorski leci w kilkunastugodzinnej wizyty na Ukrainie odwiedzi Kijów i Odessę. Wizyta szefa polskiej dyplomacji ma być wyrazem wsparcia dla nowych ukraińskich władz w sytuacji faktycznej aneksji Krymu przez Rosję.
REKLAMA
IAR/PAP/inne/agkm/aj
(Sikorski: trzeba przywrócić integralność terytorialną Ukrainy; TVN24/x-news)
REKLAMA
(Prezydent Barack Obama: świat nie uznał aneksji Krymu; źr. CNN Newsource/x-news)
REKLAMA
REKLAMA