Budowa autostrad w Polsce: przyspieszenie!

Sieć dróg ekspresowych i autostrad od wielu lat stanowiła największy problem Polski. Ostatnie lata upłynęły jednak pod znakiem przyspieszenia rozbudowy infrastruktury drogowej.

2014-03-28, 16:26

Budowa autostrad w Polsce: przyspieszenie!
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: flickr/+ Rainbow +

Posłuchaj

28.03.14 Wojciech Trojanowski: „Zamówienia publiczne rządzą się swoimi prawami (…)”
+
Dodaj do playlisty

Budowa dróg ekspresowych i autostrad była dla Polski cywilizacyjnym skokiem. W latach 2007-2013 wybudowano ponad dwa tysiące kilometrów tras tego typu i tym samym Polska zbliżyła się do normy europejskiej.

Rozbudowa infrastruktury drogowej a bezpieczeństwo

Szybszy rozwój infrastruktury drogowej jest równoznaczny ze wzrostem bezpieczeństwa na drogach. Wszystko w związku z lepszą jakością nowych dróg.

– Wszystkie raporty i analizy jednoznacznie wskazują, że lepsze drogi to wyższy poziom bezpieczeństwa. Poprawa komfortu i bezpieczeństwa dla użytkowników stanowi jeden z wyznaczników budowy dróg – mówił w PR24 Jan Krynicki, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Opóźnienia inwestycji

Użytkownicy dróg i autostrad często uskarżają się na przestoje w realizacji inwestycji lub ciągłe remonty dróg. Problemy wynikają najczęściej z powodu zaproponowanych warunków kontraktowych.

REKLAMA

– Warunki nie są negocjowane, a zamówienia publiczne rządzą się swoimi prawami. Branża budowlana od dawna apeluje o zmianę warunków. W moje ocenie najbardziej niesprawiedliwy jest podział ryzyka pomiędzy inwestora a wykonawcę, który był narzucony przez inwestorów publicznych – wyjaśniał w PR24 Wojciech Trojanowski, ekspert w dziedzinie budowy dróg.

Zmiany w warunkach przetargowych

Warunki  przetargowe są od dłuższego czasu dyskutowane z pozytywnym skutkiem. Wprowadzono kilka zmian, ale pewne kwestie nadal wymagają modyfikacji.

– Kilka rzeczy zostało zmienionych, ale są kwestie, które moim zdaniem powinny być dalej zmieniane. Przykładem może być waloryzacja cen, czyli w momencie wzrostu kosztów wykonawca ma prawo do wzrostu wynagrodzenia. Istnieją wzory umów międzynarodowych i im mniej będziemy z nich wykreślać klauzul, tym lepiej – oceniał Wojciech Trojanowski.

Trend w rozbudowie infrastruktury drogowej w Polsce jest pozytywny. Potrzeba jednak rozwiązań ułatwiających procedurę wykonawczą i równy podział ryzyka między inwestora a wykonawcę. Konsensus przyspieszy budowę, co i użytkownikom dróg jest na rękę.

REKLAMA

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej