Raport Macierewicza w rocznicę katastrofy smoleńskiej. "Eksplozja poza wątpliwościami"
W rocznicę katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia zespół kierowany przez Antoniego Macierewicza zaprezentuje raport na temat swoich ustaleń. Będzie w nim między innymi mowa o wybuchu na pokładzie prezydenckiego samolotu.
2014-04-04, 23:07
Posłuchaj
Raport ma między innymi zawierać analizę rozpadu salonki, w której przebywał prezydent Lech Kaczyński.
Przewodniczący zespołu Antonii Macierewicz potwierdza, że dowody wskazują na eksplozję.
- Wszystko na to wskazuje, nie ma wątpliwości. Wskazują na to wszystkie badania ekspertów i ślady materialne - mówi poseł Antonii Macierewicz.
Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>
Poseł Prawa i Sprawiedliwości potwierdza także, że będzie mowa o działalności rosyjskich służb specjalnych w sprawie katastrofy.
- To duży materiał, jego istotna część jest poświęcona działaniom specnazu - mówi szef zespołu.
Lasek: to wstyd
W wiarygodność tych doniesień nie wierzy szef zespołu powołanego przy kancelarii premiera Maciej Lasek. Jak mówi, w Smoleńsku nie było żadnego wybuchu, a "robota zespołu Macierewicza to kompletna amatorszczyzna".
- Nie było żadnej eksplozji, nie tylko wyniki prac naszej komisji, ale jak widać niezależnie prowadzone od naszych prace biegłych dla prokuratury wykazują to samo. Nie było żadnej eksplozji, żadnego wybuchu, to był zwykły wypadek komunikacyjny - mówi Maciej Lasek.
Ekspert dodaje, że nie wierzy także w żadną tajemniczą działalność specnazu. - Nie widzimy tam żadnych tajemniczych historii. Zwykły wypadek lotniczy, niestety z bardzo trywialnych i często powtarzalnych przyczyn - mówi Maciej Lasek.
Szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych poddaje także w wątpliwość profesjonalizm ekspertów zespołu Antoniego Macierewicza.
- Nie wiem, na jakiej podstawie osoby, które nigdy nie były na miejscu katastrofy, nigdy nie badały katastrof lotniczych mogą wysnuwać takie wnioski. Ja widziałem ostatnio analizę, która była prowadzona na zdjęciach przez jednego z blogerów, który wspiera zespół parlamentarny, jest to jest kompletna amatorszczyzna. Wstyd, że zespół parlamentarny korzysta w swoich pracach z amatorów - konkluduje Maciej Lasek.
Gosiewska: aktywność służb specjalnych była ogromna
Beata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości nie zgadza się z tymi opiniami.
REKLAMA
- Konstrukcja tego samolotu musiała być rozerwana w wyniku eksplozji, ponieważ powstało bardzo wiele tysięcy drobnych, poskręcanych elementów. Sposób rozrzucenia szczątków o tym świadczy - wyjaśnia.
W raporcie będzie także mowa o działalności służb specjalnych w sprawie katastrofy. Beata Gosiewska mówi, że to istotny element.
TVN24/x-news
- Myślę, że aktywność rosyjskich służb specjalnych była ogromna, to wszystko się odbywało pod kontrolą - mówi.
REKLAMA
Śledztwo przedłużone
TVP/x-news
REKLAMA
- Potrzebna jest ustawa o wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej, która by przewidywała pewne, nawet bardzo daleko idące, możliwości. Sprawa jest całkowicie porównywalna z atakiem w Nowym Jorku i Waszyngtonie, z tym słynnym atakiem. Oni wtedy zastosowali pewne nadzwyczajne metody i te nadzwyczajne metody powinny także tutaj być zastosowane - oświadczył Kaczyński.
Poseł PiS Andrzej Duda zwracał uwagę w Salonie Politycznym Trójki, że śledztwo wciąż nie przynosi żadnych rezultatów.
- Po czterech latach śledztwa, które jest prowadzone w sprawie tragedii smoleńskiej, nadal nic nie wiemy i nie będziemy wiedzieli, dopóki nie odzyskamy podstawowych dowodów - mówił. - Eksperci prokuratury mówią, że nie są w stanie wydać poważnej ekspertyzy, czyli żadnej ekspertyzy de facto, ponieważ nie posiadają ani wraku, ani czarnych skrzynek - dodał poseł.
Jego zdaniem przedstawianie przez zespół Macierewicza dowody wskazują na to, że na pokładzie tupolewa doszło do wybuchu.
REKLAMA
PiS szykuje obchody
Publikacja raportu zespołu Antoniego Macierewicza wpisuje się w obchody rocznicy katastrofy przez Prawo i Sprawiedliwość. PiS na swojej stronie internetowej opublikowało program obchodów 4. rocznicy katastrofy.
Rozpoczną się one o ósmej rano mszą świętą w intencji ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się następnie Apel Pamięci.
Na 16.50 planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19 odbędzie się msza święta w katedrze św. Jana Chrzciciela, po niej pod Pałac Prezydencki wyruszy marsz.
IAR, bk
REKLAMA