Wybory do Parlamentu Europejskiego. 20 komitetów chce startować
Walka o miejsca w europarlamencie zaczyna nabierać tempa. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że zakończyła się rejestracja komitetów. Do 15 kwietnia mają czas na zgłaszanie list kandydatów.
2014-04-07, 19:34
Posłuchaj
Wybory odbędą się 25 maja. Polacy będa mogli wybrać 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych.
Liczba osób, które marzą o pracy europosła nie jest jeszcze znana. Na razie zakończył się pierwszy etap: rejestracja komitetów wyborczych. W sumie jest ich 20: PO, PiS, Europy Plus Twój Ruch, PSL, SLD-UP, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Polski Razem Jarosława Gowina, Ruchu Narodowego, Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Partii Zieloni, Samoobrony, Samoobrony Odrodzenie, Związku Słowiańskiego, a także komitety: Demokracja Bezpośrednia, Oburzeni, Gospodarka Dobra Wspólnego, Wolność, komitet Marka Wocha, komitet Obrony Wędlin Tradycyjnych oraz komitet Naprawimyto.org.
15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów.
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że do godz. 13 w poniedziałek w okręgowych komisjach wyborczych listy złożyło pięć komitetów wyborczych. - Żadna lista nie została jeszcze zarejestrowana. Okręgowe komisje badają zgłoszone listy kandydatów - powiedział.
Sekretarz PKW dodał, że PO zgłosiła listę w okręgowej komisji wyborczej w Warszawie, Europa Plus Twój Ruch w Poznaniu, Rzeszowie i Katowicach, Polska Razem Jarosława Gowina w Bydgoszczy, Rzeszowie i Krakowie, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego w Krakowie, Ruch Narodowy w Katowicach.
Komitet wyborczy może zgłosić w okręgu tylko jedną listę kandydatów. Liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Kodeks wyborczy wprowadził ponadto obowiązek umieszczenia przez komitety wyborcze na listach co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 10 tys. wyborców.
Czaplicki przypomniał, że komitet wyborczy, który będzie miał zarejestrowane listy kandydatów na podstawie poparcia wyborców w przynajmniej siedmiu okręgach, będzie mógł otrzymać od PKW zaświadczenie, które uprawni do zgłaszania list bez podpisów.
W całej Unii wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja. Europejczycy wybiorą w sumie 751 europosłów.
Ostatni sondaż pokazuje, że największym poparcie (27 procent) cieszy się Platforma Obywatelska. Na PiS chce głosowac 26 procent badanych. Co dziesiąty respondent deklaruje poparcie dla SLD.
REKLAMA
PAP/asop
REKLAMA