Szybki Internet w całej Polsce
O tworzeniu „Polski cyfrowej” politycy mówią od wielu lat. Unia Europejska przeznacza znaczne środki na rozwój oraz wykorzystanie nowych technologii.
2014-04-09, 13:44
Posłuchaj
Do końca 2015 roku zostanie wybudowana sieć światłowodowa, dzięki której niemal wszyscy mieszkańcy województwa mazowieckiego uzyskają dostęp do Internetu.
Łatwiejszy dostęp
Projekt "Internet dla Mazowsza" jest jednym z największych realizowanych obecnie w Europie. Polega on na budowie sieci światłowodowej powyżej 30 Mb/s. Koszt inwestycji to ok. 458 mln zł, przy dotacji unijnej ponad 340 mln zł.
- Problem dostępu do Internetu dotyczy mieszkańców małych miejscowości, którzy mają inne możliwości w porównaniu z mieszkańcami dużych aglomeracji. Chcemy, aby Internet docierał tam, gdzie do tej pory nie docierał. Na terenie Mazowsza Pozbawionych dostępu do sieci jest około milion sto tysięcy – powiedział Krzysztof Filiński, Prezes Agencji Rozwoju Mazowsza.
- Prawo w naszym kraju nie uwzględnia specyfiki polskiej prowincji. Trudno jest wyobrazić sobie przyszłość bez Internetu. Przed nami żmudna praca, którą trzeba wykonać, aby młodzież mogła swobodnie korzystać z Internetu - podsumował Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol, w której do niedawna dostęp do sieci był darmowy. Obawia się on, że po zmianie ustawodawczej zmuszającej do wprowadzenia odpłatności za dostęp nie znajdą się operatorzy chętni do usunięciu „czarnych dziur” na mapie kraju.
REKLAMA
Współpraca Poznania z Samarą
Agresja Rosji wobec Ukrainy ma wpływ na jej współpracę z Polską na poziomie samorządów. W reakcji na konflikt Wielkopolska postanowiła, że nie podpisze umowy o współpracy partnerskiej z rosyjskim regionem Samara. Urzędnicy marszałka starali się o to od 12 lat.
- Urzędnicy i władze obwodu samarskiego mają jednak nadzieję na to, że porozumienie z Wielkopolską zostanie podpisane, być może jeszcze w tym roku. Samara z Poznaniem współpracują od 2001 roku. W Samarze o kontaktach z Polską mówi się pozytywnie. Polskie regiony są inaczej zorganizowane, gdyż Unia Europejska dała im wielką samodzielność w podejmowaniu decyzji i finansowaniu. W Rosji wszelkie decyzje dotyczące regionach zapadają centralnie w Moskwie - powiedział w PR24 Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Federacji Rosyjskiej.
Dyskryminowana grupa
Mają utrudniony dostęp do edukacji, służby zdrowia i rynku pracy. Każdego roku 8 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Romów. Mimo wysiłków państw Unii Europejskiej Romowie wciąż są obywatelami drugiej kategorii.
- Społeczeństwo romskie czuje się wykluczone, ma poważne problemy z podjęciem pracy, ze znalezieniem mieszkania. Nadal pokutuje negatywny stereotyp Roma jako złodzieja i oszusta. Największą grupę Romów można spotkać na Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce - powiedział Robert Bladycz, Prezes Stowarzyszenia Asystentów Romskich.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA
REKLAMA