Pulitzer dla dziennikarzy, którzy ujawnili aferę NSA
Amerykańskie dzienniki "The Washington Post" i "The Guardian US otrzymały wspólnie Nagrodę Pulitzera w kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej.
2014-04-14, 21:40
Dzienniki zostały wyróżnione tą najbardziej prestiżową amerykańską nagrodą dziennikarską za serię doniesień w sprawie programów szpiegowskich USA. Publikacje te zostały oparte na dokumentach ujawnionych przez byłego pracownika NSA Edwarda Snowdena.
Redakcja lokalnego dziennika "The Boston Globe" została nagrodzona w kategorii "news" za nadzwyczaj szybkie, pełne i wszechstronne informacje przekazywane na cały świat w czasie zamachów dokonanych podczas Maratonu Bostońskiego oraz pościgu i ujęcia sprawców tragedii.
O nagrodzonych poinformował Komitet Nagrody Pulitzera na Uniwersytecie Columbia.
Nagroda Pulitzera - od nazwiska dziennikarza i wydawcy amerykańskiego z przełomu XIX i XX wieku Josepha Pulitzera - przyznawana jest od 1917 roku za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, w literaturze i muzyce.
REKLAMA
Afera NSA
Skandal wokół działań NSA wybuchł w maju ubiegłego roku po ujawnieniu przez media dokumentów wykradzionych przez Snowdena. Wynika z nich, że służby USA szpiegowały m.in. instytucje UE i ponad 30 czołowych polityków na świecie. Na podsłuchu miał być m.in. telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
W maju Snowden zbiegł z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. W połowie stycznia prezydent USA Barack Obama ogłosił początek reformy wywiadowczych programów inwigilacji, by zapewnić, że nie są nadużywane.
REKLAMA