Ustawa o OFE: jej niekonstytucyjność zrujnuje finanse publiczne?
Ewentualne stwierdzenie niekonstytucyjności zmian w systemie emerytalnym spowoduje, że dług publiczny w 2014 roku przekroczy próg ostrożnościowy 55 proc. PKB – przewiduje ministerstwo pracy.
2014-04-20, 11:00
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło taką prognozę w odpowiedzi na wniosek prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który w lutym zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów, Prokuratora Generalnego oraz Marszałka Sejmu o informację, jakie koszty dla budżetu generowałby wyrok stwierdzający niekonstytucyjność zapisów ustawy o zmianach w OFE.
Trybunał Konstytucyjny pyta Tuska o koszty przegranej ws. OFE >>>
Opinia prof. Stanisława Gomułki
- Zmniejszenie długu publicznego o 1 pp. PKB, potrzebne zdaniem Ministra Finansów do utrzymania relacji długu do PKB poniżej 55%, nie wymaga „drastycznych” działań. Wystarczy niewielkie zmniejszenie wydatków publicznych, które w roku bieżącym mają wynieść blisko 42% PKB, połączone w razie konieczności z przejściowym zmniejszeniem części składki emerytalnej przekazywanej do OFE - twierdzi w przysłanym oświadczeniu prof. Gomułka.
Znamy plan B, gdy rząd przegrywa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie OFE >>>
Jak zauważa ekonomista, rząd ma także, w ostateczności, możliwość przesunięcia progu ostrożnościowego z 55% PKB na poziom konstytucyjny – 60%.
- Każde z tych działań jest lepsze niż naruszanie Konstytucji przez ustawodawcę - pisze główny ekonomista BCC.
- Zwracam uwagę, że deficyt sektora finansów publicznych został podniesiony przez rząd Donalda Tuska z poziomu 1,8% PKB w roku 2007 do blisko 8% PKB w latach 2009-2010. Wysoki deficyt został utrzymany także w latach 2011-2013. Stało się tak pomimo tego, że nie było potrzeby ratowania sektora bankowego i nie było także recesji. To sugeruje istnienie znacznych rezerw w finansach publicznych - podsumowuje Gomułka.
Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, awi
REKLAMA
REKLAMA