Szef PGE Marek Woszczyk: energetyka ucieka przed konkurencją
Niewykluczone, że rzeczywistej walki konkurencyjnej w energetyce będzie coraz mniej. - Polska powinna wyciągnąć wnioski z doświadczeń europejskich i tak regulować sektor, aby osiągnąć swoje cele możliwie jak najniższym kosztem, zarówno społecznym jak i ekonomicznym – mówi wnp.pl Marek Woszczyk, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.
2014-04-27, 09:13
- Na przykład w Wielkiej Brytanii w zasadzie cały sektor ma być w przyszłości regulowany - kontrakty różnicowe dla elektrowni jądrowych, odnawialnych źródeł energii (OZE) i w przyszłości CCS oraz rynek mocy dla elektrowni gazowych. Rynek należy jednak regulować z dużą uwagą, analizując dokładnie konsekwencje wprowadzania poszczególnych regulacji - mówi Marek Woszczyk.
OZE odpowiada za olbrzymi wzrost energii w Europie
Jak dodaje, przykład Niemiec czy Hiszpanii pokazuje, że nieprzemyślane działania mogą doprowadzić do dalekosiężnych negatywnych konsekwencji dla sektora energetycznego. Niemcy tylko w 2013 roku wydały blisko 23 miliardy euro na wsparcie OZE, obciążając tym kosztem głównie odbiorców indywidualnych.
- Na skutek dynamicznego rozwoju OZE, cena energii dla gospodarstw domowych wzrosła od 2000 roku o 50 proc., a emisje energetyki nie zmalały, lecz nawet wzrosły (2000 r. - 357 mln ton CO2, 2012 - 361 mln ton CO2) - wskazuje Marek Woszczyk.
W opinii prezesa PGE nadmierne i niespójne subsydiowanie OZE oraz zmienność regulacji w energetyce europejskiej doprowadziły do sytuacji, w której inwestowanie w nowe moce wymaga dodatkowych źródeł przychodów ponad te, które są możliwe do osiągnięcia na podstawowym rynku energii elektrycznej.
REKLAMA
Firmy uciekają w dystrybucje, boją się produkcji energii
- Doskonały przykład to energetyka jądrowa oraz toczące się w całej Europie prace nad rynkami mocy. Wynikiem nieakceptowalnego wzrostu ryzyka na rynku energii w Europie jest także dużo większa skłonność sektora do angażowania się w segment regulowany - dystrybucję, lub inwestowanie poza Europą. Dlatego uważam, że Polska powinna wyciągnąć wnioski z doświadczeń europejskich i tak regulować sektor, aby osiągnąć swoje cele możliwie jak najniższym kosztem, zarówno społecznym jak i ekonomicznym - podkreśla Marek Woszczyk.
Marek Woszczyk będzie jednym z uczestników Europejskiego Kongresu Gospodarczego, jaki w dniach 7-9 maja br. odbędzie się w Katowicach.
Prezes PGE będzie uczestniczył w sesji inauguracyjnej "Przemysł w Europie. Reindustrializacja - od wizji po strategię", która odbędzie się w 7 maja 2014 r. godz. 16.45-18.30 w Centrum Kultury Katowice oraz w dyskusji "Energetyka. Rynek mocy", która odbędzie się 8 maja 2014 r. w godz. 14.30-16.00 w budynku Altus.
Dariusz Ciepiela
REKLAMA
REKLAMA