Lwów wspomaga Wrocław
Wrocław przygotowuje się do bycia Europejską Stolicą Kultury. W ramach inicjatywy przygotowywane są spektakle, do uczestnictwa w których zapraszane są grupy wykluczone społecznie. Dla realizacji projektu Wrocław nawiązał współpracę ze Lwowem.
2014-04-29, 13:01
Posłuchaj
W tegorocznej edycji projektu wezmą udział dzieci, które są wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych. Spektakle i warsztaty przygotowują uczestnicy z Polski i zagranicy. Dzieci będą szykować się do występu u boku gwiazd teatru i estrady w „Generation P: Prokofiev” – spektaklu teatralnym z muzyką Sergiusza Prokofiewa według autorskiego scenariusza Michała Znanieckiego.
Lwowska pomoc
Wrocław realizuje program przygotowawczy do Europejskiej Stolicy Kultury w kooperacji z instytucjami i miastami partnerskimi. Wśród nich znalazł się Lwów, który dołączył do projektu.
– Najważniejsze w przypadku takich projektów jest, aby nie były one jednorazowe. Pomysł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 opiera się na zbudowaniu pewnej sieci między mieszkańcami, mainstreamem kultury i osobami, które do kultury nie miały dostępu. Stąd obecność grup wykluczonych, także z innych państw. Polega to na tym, aby jak najwięcej pomieszać i zainspirować. Stąd obecność grupy ze Lwowa – wyjaśniał w PR24 Michał Znaniecki, reżyser operowy.
Generation P: Prokofiev
W przedstawieniu „Generation P: Prokofiev” ma wziąć udział około 40 dzieci, ale także seniorzy z domów opieki społecznej. Połączenie dwóch pokoleń stanowi dość nietypowy pomysł.
REKLAMA
– Pomysł został wymuszony. W ubiegłym roku realizowaliśmy projekt z udziałem seniorów zbudowaliśmy „Króla Leara” z muzyką Verdiego. Po przedstawieniu występujący wyrwali mikrofon i zażądali udziału w kolejnym projekcie, bo w przeciwnym wypadku umrą w tydzień. Szantaż podziałał i warsztat dedykowany dzieciom stał się wspólnym projektem z seniorami – tłumaczył Gość PR24.
Głos wykluczonych
„Generation P: Prokofiev” i „Król Lear” powstały w ramach projektu „Głos wykluczonych”, który jest przedsięwzięciem Fundacji Jutro Opera i Michała Znanieckiego. Ideą przewodnią jest łączenie osób wykluczonych społecznie z profesjonalnymi artystami we wspólnych spektaklach.
– Projekt wynika z wielu czynników, ale przede wszystkim mailowego. Otrzymuję wiele wiadomości, z których wynika, że są grupy, które z różnych powodów nie były w teatrze. Zaczęliśmy szukać zgodnie z myślą Europejskiej Stolicy Kultury, co może się wydarzyć i jak ze sztuką wyjść na ulicę – powiedział Michał Znaniecki.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA
REKLAMA