Koniec PIT-u, jaki znamy. Co z 1 procentem w 2014 roku?

Od przyszłego roku w rozliczaniu PIT-u mają nas wyręczać urzędnicy. Mogą drastycznie spaść wpływy z 1 procenta podatków, ostrzegają organizacje pozarządowe, o czym informuje "Metro".

2014-05-06, 10:03

Koniec PIT-u, jaki znamy. Co z 1 procentem w 2014 roku?
. Foto: fot. SXC

W zeszłym roku z tytułu 1 procenta naszego podatku Organizacje Pożytku Publicznego otrzymały 480 mln zł. To był rekord. Nie wiadomo jeszcze, ile OPP dostaną z tegorocznych rozliczeń, które złożyliśmy do końca kwietnia.
Danych można się spodziewać po wakacjach, ale wcale nie jest pewne, że pęknie długo wyczekiwana kwota pół miliarda złotych. Bo grupa przekazujących rośnie coraz wolniej: o ile jeszcze w 2011 r. zwiększyła się o 18 proc., to w 2012 r. o 10 proc., a w zeszłym tylko o 3 proc.
Jednak organizacje dobroczynne obawiają się, że najgorsze przed nimi, kiedy PIT-y zaczną za nas wypełniać urzędnicy. - Jest ryzyko, że wtedy rubryka dotycząca przekazania 1 procenta zostanie pusta, mówi Monika Sadowa, rzeczniczka Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".
Minister finansów: PIT 2014 wypełni już administracja podatkowa

Minister finansów Mateusz Szczurek już w styczniu tego roku zapowiedział znaczące zmiany w zakresie rocznego rozliczenia podatku dochodowego. Rozliczenie PIT za 2014 r. ma wypełnić już administracja podatkowa, odciążając z tego obowiązku podatnika, którego zaangażowanie w tym zakresie ma być ograniczone do sprawdzenia poprawności wypełnionych danych i zaakceptowania rozliczenia.

Dodatkowo od lipca 2014 r. ma ruszyć Portal Podatkowy, dzięki któremu podatnicy będą mogli zarówno zapłacić przez internet podatek, jak i zobaczyć historię złożonych deklaracji.

A co z tymi bez Internetu?

Takie rozwiązania wymagają przede wszystkim przygotowania odpowiednich narzędzi informatycznych i ich przetestowania. Wiąże się z tym dodatkowo rozwiązanie problemu osób, które nie mają dostępu do internetu.

REKLAMA

PAP/Tax Care, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej