Matura 2014. Sprawdź, co było na egzaminie z matematyki [ARKUSZ]

Maturzyści, którzy pisali we wtorek egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się m.in. znajomością pojęcia funkcji oraz ich własności.

2014-05-06, 20:31

Matura 2014. Sprawdź, co było na egzaminie z matematyki [ARKUSZ]
. Foto: sxc.hu/CC

Posłuchaj

Maturzyści po matematyce - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Arkusz rozwiązywany przez maturzystów - który opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna - zawierał 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi oraz 9 zadań otwartych, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi oraz poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.

Podczas rozwiązywania zadań można było korzystać z zestawu wzorów matematycznych oraz z kalkulatora prostego.

MATURA 2014. MATEMATYKA (POZIOM PODSTAWOWY) - ARKUSZ >>>

Maturzyści musieli wykazać się znajomością pojęcia funkcji, umiejętnością korzystania z własności funkcji, np. należało z wykresu odczytać potrzebne informacje i na ich podstawie zapisać wzór funkcji kwadratowej. W jednym z zadań należało podać wzór funkcji liniowej, mając dane dwa punkty, przez które przechodzi jej wykres. Konieczna była też umiejętność przekształceń wykresów funkcji.

REKLAMA

Matura 2014. Harmonogram>>>
Matura 2014. Najpopularniejsze przedmioty to geografia i biologia>>>
Matura 2014: arkusze maturalne w sieci? CKE zawiadamia śledczych!>>>
Dyrektor CKE: "wyciek" arkuszy maturalnych nie jest możliwy>>>

Matura 2014. "Podrasuj sobie mózg">>>
Matura 2014. Jak sobie radzić ze stresem?>>>

Część zadań dotyczyła rozwiązywania równań i znajomości pojęcia pierwiastka równania. Maturzyści mieli rozwiązać np. równanie kwadratowe w postaci iloczynowej i równanie stopnia trzeciego. W zestawie były również zadania dotyczące działań na liczbach, ciągów, brył, prawdopodobieństwa oraz zadanie tekstowe dotyczące prędkości.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzyści mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane były zadania otwarte.

"Potop" i "Wesele" na języku polskim

W poniedziałek maturzyści napisali obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu odbyła się matura z wiedzy o tańcu (przedmiot dodatkowy).
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego>>>

Matura 2014. Jak przygotować się do ustnej matury z języka polskiego?>>>
Matura 2014. Egzamin maturalny z języka polskiego - arkusze>>>
Matura 2014. "Potop" i "Wesele" na maturze z języka polskiego>>>
Matura 2014. Wiedza o tańcu (poziom podstawowy i rozszerzony) - arkusze>>>

REKLAMA

Trzy egzaminy obowiązkowe, do sześciu dodatkowych

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim). Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

CKE
CKE
Uczeń może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
CKE
CKE

Aby uzyskać świadectwo maturalne maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

CKE, IAR, PAP, kk, aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej