Światowa Organizacja Handlu

Światowa Organizacja Handlu (ang. World Trade Organization, WTO) – to organizacja zrzeszająca kraje z całego świata, które od kilkudziesięciu lat negocjują między sobą liberalizację stosunków handlowyc. W ramach WTO przez lata ustalono wzajemne i obustronnie korzystne porozumienia, które obniżają i likwidują bariery handlowe.

2014-04-24, 16:39

Światowa Organizacja Handlu
Maciej Bukowski, Prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

O roli Światowej Organizacji Handlu (WTO) mówi Maciej Bukowski, Prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.
+
Dodaj do playlisty

Kraje chroniące własny przemysł przez lata zezwalały na wejście na swój rynek innym krajom pod pewnymi warunkami. Musiały być to kraje o odpowiednich standardach, kraje które nie subsydiują swojego przemysłu i przestrzegają zasad konkurencyjności.

Przez lata cła w międzynarodowym handlu były stopniowo obniżane i dziś dla wielu krajów te cła są bardzo niskie, a to sprzyja rozwojowi handlu światowego.

Kraje przystępujące do WTO zobowiązane są do dostosowania wewnętrznego ustawodawstwa do norm Światowej Organizacji Handlu oraz udzielania koncesji handlowych podmiotom zagranicznym. Na co dzień kupując towary z Chin, Ameryki Południowej czy Afryki nie jesteśmy świadomi, że dzieje się to wszystko dzięki negocjacjom przeprowadzonym właśnie w ramach WTO.

REKLAMA

Organizacja liczy 154 członków. Ostatnio do WTO dołączyła Rosja. Większość krajów na świecie to członkowie WTO, kolejne negocjują zasady przyjęcia do Światowej Organizacji Handlu.

Justyna Golonko

 

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej