15.05.2014 Niespokojnie na wschodzie Ukrainy. Zachód grozi Rosji kolejnymi sankcjami [relacja]
Brytyjski minister spraw zagranicznych wezwał Moskwę, by powstrzymała się od działań, które szkodziłyby przeprowadzeniu wyborów prezydenckich na Ukrainie.
2014-05-15, 22:22
Posłuchaj
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
22.22
Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w Kijowie z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Po spotkaniu nie poinformowano o jego przebiegu. Sikorski w czwartek rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie. W piątek weźmie udział w cyklicznych konsultacjach kierownictw ministerstw spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. Ma rozmawiać także z p.o. prezydentem Ołeksandrem Turczynowem.
21.42
REKLAMA
USA mają nadzieję, że Rosja odegra konstruktywną rolę w czasie wyborów prezydenckich na Ukrainie 25 maja, lecz jeśli Moskwa lub jej pełnomocnicy zakłócą je, Waszyngton i UE sięgną po cięższe sankcje gospodarcze - oświadczył John Kerry.
- Zakończyliśmy pracę. Wiemy, jakie są (sankcje)... Jeśli będzie trzeba je wprowadzić, będą mieć poważne następstwa - oznajmił Kerry, który uczestniczył w Londynie także w spotkaniu grupy Przyjaciół Syrii.
19.55
Zmiany w sztabie ukraińskiej operacji antyterrorystycznej. Głównym zadaniem wojskowych jest teraz zapewnienie pokojowego przebiegu wyborów prezydenckich 25 maja.
Ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk poinformował, że do sztabu przyszli wojskowi, którzy służyli w misji pokojowej w Iraku, gdzie odbyły się wtedy trzy udane kampanie wyborcze. Według niego, sytuacja we wschodniej części Ukrainy przypomina tę z tej arabskiej republiki.
REKLAMA
19.48
Przed zaplanowanymi na niedzielę obchodami 70. rocznicy deportacji Tatarów krymskich rosyjskie władze przeprowadziły rewizje w domach działaczy ich ruchu narodowościowego - poinformował rzecznik tatarskiego parlamentu. Jak oświadczył, rewizje, dokonane przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa, były "masowe". Policja miała szukać "materiałów wybuchowych, broni i rzeczy związanych z działalnością terrorystyczną".
19.30
Matka Siergieja Zdryliuka , zastępcy dowódcy oddziałów separatystów w obwodzie donieckim, prosi, by złożył broń i przeprosił Ukraińców za zdradę. O sprawie napisała "Gazeta po Ukraińsku", która dotarła do 76-letniej Bronisławy Zdryliuk, która mieszka w obwodzie winnickim w środkowej części Ukrainy. Kobieta przepraszała za syna. - Przyniósł mi na starość wstyd. Gdybym wiedziała, że tak będzie, utopiłabym go własnymi rekami - mówiła.
REKLAMA
(Agencja TVN/x-news)
19.28
Unijny komisarz do spraw energii widzi postęp w rozmowach na temat cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy. Guenther Oettinger zaznaczył w rozmowie z agencją Reutera, że potrzeba jeszcze jednego lub dwóch spotkań ministrów obu państw. Negocjacje miałyby się zakończyć jeszcze przed końcem maja. Słowa Oettingera to odpowiedź na list Władimira Putina na temat ukraińskiego długu za gaz . - Nie ma powodów do obaw - powiedział Oettinger, dodając, że list Putina jest znakiem postępu w negocjacjach.
19.23
REKLAMA
Angela Merkel w wywiadzie dla "Frankfurten Allgemaine Zaitung" wyraża przekonanie o możliwej kontynuacji bliskiego partnerstwa z Rosją w "średnim i długim okresie". W opublikowanych na stronie dziennika fragmentach wywiadu, Merkel podkreśla, że aby partnerstwo to było możliwe, "potrzebne jest minimum wspólnych wartości, przełożone na język konkretnej polityki".
Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła też, że nie widzi możliwości rozwiązania kryzysu na Ukrainie środkami militarnymi, "zwłaszcza w roku, gdy obchodzimy okrągłe rocznice początku pierwszej i drugiej wojny światowej". Jej zdaniem sposobem rozwiązania problemu ukraińskiego są jedynie dyplomacja oraz ewentualne sankcje.
19.15
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) ogłosił, że w związku z pogróżkami ze strony prorosyjskich separatystów zamyka swoje przedstawicielstwo i wstrzymuje operacje finansowe w obwodzie donieckim na wschodzie kraju.
NBU oświadczył, że separatyści przyszli tego dnia do jego siedziby w Doniecku i zażądali wydania dużej ilości gotówki. - Separatyści zagrozili, że jeśli ich rozkaz nie zostanie wykonany, przeprowadzą "czystkę" - przekazano w oświadczeniu.
REKLAMA
19.02
Cokolwiek wydarzy się na Ukrainie, UE nigdy nie zrezygnuje z Ukrainy, z jej aspiracji. Zawsze znajdziemy sposób, aby jej pomóc - powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele .
- Jadę na Ukrainę, by kontynuować te znakomite, nadzwyczajne rozmowy, które rozpoczęły się we wtorek, gdy rząd Ukrainy przyjechał do Brukseli; było to pierwsze takie spotkanie bez udziału przedstawicieli rządów państw unijnych (...). Rozpoczęliśmy omawianie agendy reform (na Ukrainie). I jadę tam po to, by na miejscu omówić plan reform i pomóc, będąc wreszcie tam, na miejscu(...) - mówił w wywiadzie dla PAP.
REKLAMA
18.00
Białoruś chce silnej Ukrainy . Taką deklaracje złożył prezydent Aleksander Łukaszenka w trakcie spotkania z Mychajło Jeżelem - ambasadorem Ukrainy na Białorusi. - Być może ktoś nie chce, aby Ukraina była silnym i wpływowym krajem. Ale to nie jest ani moje stanowisko, ani białoruskiego narodu. My chcemy widzieć silną Ukrainę, z którą można współpracować i handlować - mówił białoruski przywódca.
17.23
Separatyści w obwodzie donieckim postawili władzom w Kijowie ultimatum . Żądają wycofania ukraińskich żołnierzy z regionu Doniecka w ciągu najbliższych godzin. Grożą użyciem siły, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. - Wszystko spalimy i zniszczymy - ostrzegł zastępca dowódcy oddziałów separatystów w Doniecku Siergiej Zdryliuk.
REKLAMA
(Espreso TV/x-news)
17.14
Prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych Władimir Jakunin zarzucił Zachodowi narzucanie Rosji zachodnich wartości i nietraktowanie jej jak równorzędnego partnera. Ostrzegł też Niemcy oraz całą UE przed "tańczeniem tak, jak zagrają USA".
Jakunin znajduje się na liście osób objętych przez władze USA sankcjami. Pomimo to wziął udział w odbywającej się w stolicy Niemiec międzynarodowej konferencji. Rosyjski polityk uważany jest za bliskiego współpracownika prezydenta Władimira Putina.
REKLAMA
16.31
MSZ Ukrainy zażądało od Federacji Rosyjskiej wycofania jej wojsk znad ukraińskich granic i ostro skrytykowało plany przeprowadzenia przez Rosjan manewrów w dniu wyborów prezydenckich na Ukrainie. W graniczącym z obwodem ługańskim na wschodniej Ukrainie rosyjskim obwodzie woroneskim w dniach 21-26 maja odbędą się ćwiczenia lotnicze. Resort obrony Rosji nazwał je "konkursem lotnictwa wojskowego Aviadarts-2014".
16.23
REKLAMA
Unia Europejska i USA grożą Rosji kolejnymi sankcjami. Brytyjski minister spraw zagranicznych wezwał Moskwę, by powstrzymała się od działań, które szkodziłyby przeprowadzeniu wyborów prezydenckich na Ukrainie.
------------------------------------------
Wybory prezydenckie na Ukrainie zaplanowano na 25 maja . Z powodu napiętej sytuacji na wschodzie kraju, przeprowadzenie głosowania w całym kraju może być jednak niemożliwe.
(CNN Newsource/x-news)
REKLAMA
15:59
Rosja jest wciąż otwarta na konsultacje z krajami UE ws. dostaw gazu na Ukrainę i do państw UE, ale dotąd nie otrzymała konkretnej propozycji ws. uregulowania ukraińskiego długu za gaz - napisał prezydent Władimir Putin w liście do 18 krajów europejskich.
15:32
Unia Europejska i Mołdawia podpiszą umowę stowarzyszeniową 27 czerwca przy okazji unijnego szczytu - ogłosili w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i mołdawski premier Iurie Leanca.
Na konferencji prasowej po spotkaniu KE z mołdawskim rządem Barroso podkreślił, że umowa stowarzyszeniowa "nie jest ostatecznym celem w relacjach UE i Mołdawii". - Nie uważamy tej umowy za koniec drogi (...) Wierzymy w europejską perspektywę dla Mołdawii - powiedział Barroso.
Premier Leanca podziękował KE za "jasne uznanie europejskiej perspektywy" dla jego kraju.
REKLAMA
15:12
Premier Węgier Viktor Orban skrytykował politykę Ukrainy wobec jej mniejszości narodowych i ponownie wystąpił z postulatem zapewnienia kolektywnych praw zamieszkałym w tym kraju Węgrom.
- Istnieją "uzasadnione powody do obaw" o demokrację na Ukrainie, o ile mieszkający tam Węgrzy nie otrzymają kolektywnych praw - powiedział Orban na konferencji bezpieczeństwa GLOBSEC w Bratysławie. Zapytany, o jakie prawa mu chodzi, odparł, że sami Węgrzy w ukraińskim obwodzie zakarpackim zadecydują, jakich praw będą chcieli.
Dodał, że jednym z najbardziej niepokojących sygnałów ze strony nowych władz Ukrainy było anulowanie korzystnej dla mniejszości ustawy językowej.
14:49
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju może zmniejszyć pożyczki dla Rosji. Jak powiedział na konferencji EBOR w Warszawie Suma Chakrabarti, prezes Banku, ma to związek ze spowolnieniem gospodarczym oraz zaniepokojeniem niektórych państw w związku z napięciem rosyjsko-ukraińskim.
Już w 2013 roku spadła wysokość środków, które EBOR przeznaczył dla Rosji. W zeszłym roku było to 1,8 miliarda euro, zaś w 2012 ta kwota wyniosła 2,6 miliarda. Oficjalnie EBOR tłumaczył ten spadek "trudnymi warunkami inwestycyjnymi". - To może mieć wpływ na nasze zasoby biznesowe, w kraju wielkości Rosji jeśli gospodarka zwalnia, to i zwalniają inwestycje - powiedział w Warszawie Chakrabarti.
Zastrzegł jednak, że EBOR nie planuje wstrzymania finansowania Rosji w związku z aneksją Krymu i niepokojem na wschodzie Ukrainy. - Są jednak udziałowcy banku, którzy są poważnie zaniepokojeni, jak to ujmują, zachowaniem Rosji na wschodzie Ukrainy - dodał Chakrabarti. Delegacja kanadyjska oświadczyła, że tak długo jak Rosja będzie okupowała Ukrainę, nie można prowadzić interesów z Moskwą jakby nic się nie stało.
REKLAMA
14:38
Ambasador Rosji przy OBWE Andriej Kielin ocenił, że raporty tej organizacji są "oczyszczane i wyjałowiane" pod presją Kijowa.
- Dochodzi do wyjałowienia raportów za sprawą wyłącznie silnej presji ze strony władz w Kijowie i tych, kto je tam umieścił - USA i UE - powiedział Kielin dziennikarzom po posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu. Dodał, że szanse na dalszy dialog narodowy na Ukrainie będą małe, jeśli nie zostaną wstrzymane "operacje karne" w południowych i wschodnich regionach tego kraju. Kielin oświadczył, że strona rosyjska dokłada starań, by wytłumaczyć to m.in. władzom OBWE.
W Moskwie rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz na konferencji prasowej również zarzucił raportom OBWE przemilczanie faktów. - W raportach misji OBWE słabo odzwierciedlane lub całkowicie pomijane są codzienne stosowanie broni przeciwko ludności (południowo-wschodniej Ukrainy) przez władze w Kijowie i bojowników Prawego Sektora oraz najemników, jak i przypadki naruszenia praw i swobód etnicznych Rosjan i rosyjskojęzycznych przedstawicieli innych narodowości - oznajmił Łukaszewicz.
„W rezultacie powstaje bardzo nieprawidłowy i zniekształcony obraz informacyjny tego, co realnie dzieje się w tych regionach i ogółem w kraju - mówił Łukaszewicz. Zarzucił obserwatorom OBWE, że "praktycznie wypadły z pola ich widzenia referenda ws. niezależności państwowej, które odbyły się 11 maja w Doniecku i Ługańsku".
14:30
- Białoruś pragnie silnej Ukrainy - zapewnił prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z ambasadorem Ukrainy Mychajło Jeżelem. Mińsk zaapelował tego dnia do wszystkich stron konfliktu ukraińskiego o niezwłoczne rozpoczęcie rozmów.
- Ukraina powinna być Ukrainą. To 45 mln ludności i bliski nam naród. To samodzielny kraj i jeśli mu pomóc, a nie przeszkadzać, będzie bardzo wpływowy. Być może nie wszyscy chcieliby, aby był silny i wpływowy, ale to nie jest stanowisko moje ani narodu białoruskiego. My pragniemy widzieć silną Ukrainę, z którą można współpracować i handlować, jak to robiliśmy w ostatnich latach - oznajmił Łukaszenka.
Białoruski prezydent wyraził pragnienie, aby te wydarzenia na Ukrainie, które rozwijają się negatywnym kierunku, jak najszybciej się zakończyły, "aby Ukraina rozwijała się jako jedno, integralne państwo, aby była naszą Ukrainą".
14:19
Zdaniem Pawła Kowala, komisarz Oettinger powiedział to, o czym on mówi od dłuższego czasu, że unia energetyczna jest błędnym sposobem załatwiania polskich problemów energetycznych. Ocenił, że ten pomysł od początku jest nierealistyczny, bo nie ma żadnego powodu, dla którego strona niemiecka miałaby się zgodzić na wyższe ceny za gaz. - Jest to również związane z inwestycjami Gazpromu w Niemczech - dodał Kowal.
Uważa on, że poza kwestią jednolitej ceny za błękitne paliwo, wszystkie inne propozycje zawarte w propozycji utworzenia unii energetycznej są możliwe do realizacji na podstawie już istniejących 3 dokumentów: Traktatu Lizbońskiego, Traktatu o Europejskiej Wspólnocie Energetycznej i Trzeciego Pakietu Energetycznego.
Kowal jest zdania, że jeżeli premier Tusk chce coś zrobić w sprawach energetyki, to powinien oprzeć się na obowiązujących dokumentach i teraz naciskać.
Polityk krytykuje przyjętą przez premiera strategię jeżdżenia po Europie i przekonywania partnerów do pomysłu unii energetycznej. - To strata czasu - mówi Kowal, gdyż w tym samym czasie Gazprom kontynuuje swoją politykę.
REKLAMA
13:59
P.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow zażądał śledztwa w sprawie wyjazdu do Rosji samozwańczego gubernatora obwodu ługańskiego Walerija Bołotowa. Lider tamtejszych separatystów bez przeszkód przekroczył ukraińsko-rosyjską granicę we wtorek (13.05). Ukraińscy celnicy tłumaczyli, że "nie mieli oficjalnych podstaw, by go zatrzymać".
Espreso TV/x-news
Ukraińska Służba Bezpieczeństwa wszczęła śledztwo wobec Walerija Bołotowa pod koniec kwietnia. Został oskarżony o próbę zamachu na integralność terytorialną kraju.
REKLAMA
13:15
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił, na konferencji bezpieczeństwa w Bratysławie, że cięcia w wydatkach na obronę europejskich członków Sojuszu, zwłaszcza krajów Europy Środkowej i Wschodniej, są nie do przyjęcia szczególnie, że Rosja stale zwiększa swój budżet wojskowy.
- Rosyjskie wydatki na obronę rosną o ponad 10 procent każdego roku, w ciągu ostatnich pięciu lat - powiedział. Dodał, że w tym samym czasie kilka krajów, europejskich członków NATO obcięło wydatki na obronę o ponad 20 procent.
- A cięcia były szczególnie duże tutaj w Europie Środkowej i Wschodniej. Tak nie może być. Teraz jest czas, aby się zatrzymać i odwrócić tę sytuację - powiedział w stolicy Słowacji Anders Fogh Rasmussen.
12:59
- Rosja chce współpracować ze wszystkimi partnerami - zarówno azjatyckimi jak i europejskimi - w energetyce i nie ma zamiaru nikomu odmawiać - zapewnił premier Dmitrij Miedwiediew na konferencji energetycznej w Moskwie.
Nawiązując do sytuacji Ukrainy oznajmił, że nie należy wiązać z polityką kwestii konieczności płacenia za dostawy surowców energetycznych. - Za dostarczone zasoby należy płacić. Mam nadzieję, że rozumieją to wszystkie kraje i wszyscy odbiorcy (...), w tym wspomniana tu w związku z kryzysem Ukraina. Płatności w żaden sposób nie powinny być związane z polityką - mówił Miedwiediew.
Występując na Międzynarodowym Forum Energetycznym Miedwiediew ostrzegł, że "upolitycznienie kwestii dostaw energii stwarza poważne ryzyko dla bezpieczeństwa energetycznego".
- Jeśli w kwestii dostaw nośników energii będzie nadal narastać presja, to jest logiczne, że geografia transportu zasobów energetycznych będzie musiała przejść pewne zmiany – oceniał rosyjski premier. Zapewnił przy tym, że Rosja chce "przewidywalnych reguł gry na rynku energetycznym, które nie będą zmieniane w trybie jednostronnym".
REKLAMA
12:47
W graniczącym z obwodem ługańskim na wschodniej Ukrainie obwodzie woroneskim w dniach 21-26 maja odbędą się ćwiczenia lotnicze - poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
Resort obrony Rosji określił ćwiczenia jako "konkurs lotnictwa wojskowego Aviadarts-2014". Zapowiedział, że weźmie w nim udział 71 załóg reprezentujących siły powietrzne wszystkich okręgów wojskowych.
Śmigłowce bojowe, myśliwce, samoloty szturmowe, bombowce dalekiego zasięgu i samoloty transportowe przez pięć dni będą atakować środki obrony powietrznej umownego przeciwnika, niszczyć cele naziemne i dokonywać nalotów dywanowych. Cele usytuowano na poligonie Pogonowo.
Kulminacja "konkursu" nastąpi 25 maja, gdy na Ukrainie będą się odbywać wybory prezydenckie. Cytowany przez agencję RBK ekspert wojskowy Aleksandr Chramczychin uważa, że ta zbieżność nie jest przypadkowa i ma związek z obecną sytuacją wojskowo-polityczną na Ukrainie.
12:33
Premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji uzgodnili w Bratysławie, że w ramach przeciwdziałania potencjalnemu kryzysowi gazowemu powstanie specjalny mechanizm solidarnościowy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
REKLAMA
Grupa Wyszehradzka jest dobrym przykładem, jak mimo różnic, budować wspólne stanowisko, a takim wspólnym stanowiskiem jest nasza decyzja, aby na poziomie eksperckim i ministerialnym wypracować jak najszybciej szczegóły mechanizmów solidarności gazowej na wypadek kryzysu gazowego - powiedział premier Donald Tusk.
Jak przekonywał, najważniejsze jest, żeby - mimo różnicy zdań - budować solidarność europejską wobec wyzwań, również tak trudnych, jak kryzys ukraiński.
12:25
REKLAMA
W kijowskim zakładzie poligraficznym "Ukraina" trwa druk kart do głosowania w zaplanowanych na 25 maja wyborach prezydenckich. Produkcja sięgnie ponad 34 mln sztuk. Formularz zawiera 21 nazwisk kandydatów, ubiegających się o najwyższy urząd w państwie. Przedstawiciele Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie zapewniają: karty do głosowania mają zabezpieczenie ultrafioletowe, są odporne na ogień i zmieniają kolor pod wpływem światła.
UA 1+1/x-news
Wybierać prezydenta będą mogli także mieszkańcy zaanektowanego przez Rosję Krymu oraz obwodów wschodnich Ukrainy, gdzie trwają walki ukraińskich żołnierzy z prorosyjskimi separatystami, którzy żądają niepodległości utworzonych przez nich "republik ludowych".
12:11
Ambasador UE w Kijowie Jan Tombiński powiedział, że Unia Europejska jest zjednoczona w sprawie Ukrainy i dał do zrozumienia, iż Bruksela popiera operację antyterrorystyczną prowadzoną w celu zachowania integralności terytorialnej kraju . Zaznaczył, że każdy kraj ma prawo do obrony swych granic i bezpieczeństwa obywateli.
- Stanowisko UE wobec Ukrainy jest skonsolidowane nie tylko na poziomie instytucji, lecz i na poziomie państw - oświadczył ambasador.
REKLAMA
11:30
Wśród obywateli Ukrainy, którzy są zdecydowani pójść na wybory prezydenckie 25 maja i już wiedzą na kogo zagłosują, 54,7 proc. popiera biznesmena i byłego szefa dyplomacji Petra Poroszenkę - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.
Ogółem wśród wszystkich osób biorących udział w sondażu na Poroszenkę jako swego kandydata wskazało 33,7 procent. Na dalszych miejscach są: była premier Julia Tymoszenko (5,9 proc.), deputowany Partii Regionów Serhij Tihipko (4,1 proc.) i były minister obrony Anatolij Hrycenko (4 proc.).
25,4 proc. uczestników sondażu powiedziało, że nie ma zamiaru wziąć udziału w wyborach, a 13 proc. nie określiło się z wyborem kandydata. W grupie osób, które są zdecydowane oddać głos i już wybrały swego kandydata, poparcie dla Tymoszenko wynosi 9,6 procent.
Badanie przeprowadzono między 29 kwietnia a 11 maja na reprezentatywnej próbie 2022 respondentów ze wszystkich regionów Ukrainy z wyjątkiem Krymu.
11:23
- Ukraina nie jest w stanie powstrzymać agresji Rosji bez pomocy Zachodu - oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca. Dyplomata ocenił, że bez stabilizacji sytuacji we wschodnich regionach jego kraju integracja europejska będzie utrudniona.
REKLAMA
- Naszym poważnym problemem jest zagrożenie zewnętrzne i destabilizacja we wschodnich obwodach Ukrainy - powiedział w Kijowie występując na międzynarodowej konferencji "Nowa polityka europejska: od słów do czynów".
Deszczyca podkreślił, że Ukrainie potrzebna jest pomoc z zewnątrz. - Tylko we współpracy z naszymi zachodnimi partnerami możemy powstrzymać dalszą agresję Rosji wobec Ukrainy. Bez stabilizacji na wschodzie wypełnianie zadań na rzecz integracji europejskiej będzie trudnym zadaniem - zaznaczył.
11:11
FILM: - Guenther Oettinger mówił o tym, że nie zgadza się na polityczny mechanizm ustalania cen gazu, nie traktowałbym tej wypowiedzi jako jednoznacznego odrzucenia pomysłu unii energetycznej - ocenia Krzysztof Blusz, wiceprezes zarządu Demos Europa. Odniósł się do wypowiedzi unijnego komisarza ds. energetyki, który na łamach gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zapowiedział, że "nie zgodzi się na wyznaczoną politycznie jednolitą cenę" surowca. Jak zaznaczył, wspólna, niższa cena dla członków UE może być wynikiem gry rynkowej i konsolidacji rynku energii.
REKLAMA
TVN24 Biznes i Świat/x-news
10:52
- Europa nie będzie bezpieczna, jeśli nie wejdziemy na wyższy stopień solidarności energetycznej - powiedział premier Donald Tusk w Bratysławie na szczycie GLOBSEC. Jego zdaniem NATO powinno być gotowe do większej obecności w krajach granicznych UE. - Obecność NATO - jeśli chodzi o infrastrukturę i konkretne jednostki - powinna być o wiele wyraźniejsza w krajach bałtyckich, w Polsce, Słowacji, na Węgrzech, Rumunii i Bułgarii, tzn. tam gdzie graniczymy z regionem niestabilnym - przekonywał szef polskiego rządu.
10:44
REKLAMA
Komisarz do spraw energii nie odrzuca polskiego pomysłu dotyczącego unii energetycznej. Tak tłumaczy Komisja Europejska i podkreśla, że Guenther Oettinger kwestionuje tylko jedno z kilku jej założeń. To odpowiedź Brukseli na publikacje w niemieckiej gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung", która doniosła o sprzeciwie.
Zastrzeżenia komisarza budzi pomysł wspólnych zakupów gazu i ustalanie jednej ceny surowca w Europie. - Guenther Oettinger uważa, że nie mogą być one ustalane odgórnie i politycznie, ceny powinien regulować rynek - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem rzeczniczka komisarza Sabine Berger.
Według Oettingera, w zrównywaniu cen we Wspólnocie pomoże ściślejsza integracja unijnego rynku energetycznego, większa konkurencja na nim, odejście od uzależnienia cen gazu od ropy, poprawa infrastruktury i budowa łączników pozwalających na przesył surowców między krajami. - A to właśnie niektóre z założeń proponowanej przez Polskę unii energetycznej - dodała rzeczniczka.
10:27
Ukraińskie siły antyterrorystyczne zniszczyły bazę separatystów prorosyjskich koło Kramatorska oraz zlikwidowały ich rejon umocniony w Słowiańsku na wschodzie kraju - poinformował pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow .
- Dziś pod Kramatorskiem w ramach operacji antyterrorystycznej całkowicie zniszczona została zamaskowana baza wojskowa terrorystów - powiedział otwierając posiedzenie parlamentu, którego jest przewodniczącym.
REKLAMA
- Dzisiaj także, w nocy, zaatakowano i zniszczono rejon umocniony w granicach Słowiańska oraz całkowicie oczyszczono z terrorystów pięciokilometrową strefę wokół wieży telewizyjnej, skąd nadawany jest sygnał ukraińskiej telewizji na Słowiańsk, Kramatorsk i inne rejony obwodu donieckiego - dodał Turczynow.
10:11
Gdyby wybory prezydenckie w Rosji odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałby je Władimir Putin, zdobywając 81 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Centrum Jurija Lewady, niezależnej rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej. Według jego wicedyrektora Aleksieja Grażdankina notowania wyborcze Putina i jego popularność rosną na tle wydarzeń na Ukrainie i zaostrzenia sytuacji międzynarodowej. - Jego stanowczość imponuje dużej części elektoratu - wyjaśnił. Zauważył on, że na tle wzrostu notowań prezydenta powiększyło się też zaufanie nie tylko do Jednej Rosji, ale również do instytucji państwowych.
09:48
REKLAMA
Europejskie koncerny energetyczne wymusiły na politykach wykreślenie nazwiska szefa rosyjskiego Gazpromu Aleksieja Millera z listy przedstawicieli Rosji objętych sankcjami przez Unię Europejską - podaje moskiewski dziennik "Wiedomosti".
Gazeta powołuje się na bankiera zaznajomionego z szefami koncernów europejskich i rosyjskich, przedstawiciela jednej z firm europejskich i na źródło zbliżone do Gazpromu. Według "Wiedomosti" wśród firm, które broniły Millera, były przedsiębiorstwa niemieckie, francuskie i włoskie.
09:23
- Bazy NATO powinny być tu już wcześniej, od samego początku byłem za tym, by zawrzeć z Amerykanami układ zaczepno-obronny - powiedział w TVN 24 Janusz Korwin-Mikke , prezes Kongresu Nowej Prawicy. Polityk przewiduje trzy scenariusze dla Ukrainy : nastąpi podział tego państwa, pozostanie jedna słaba Ukraina albo Amerykanom uda się zrobić wojnę w tym kraju.
REKLAMA
09:00
- Nie zgodzę się na wyznaczoną politycznie jednolitą cenę - powiedział Oettinger w wywiadzie, o którym "FAZ" informuje na swojej stronie internetowej. - Dla UE gaz jest towarem, a nie polityczną bronią - zaznaczył unijny komisarz. Polityk niemieckiej CDU zapowiedział, że przedstawi w czerwcu na szczycie UE propozycję zapewnienia Europie bezpieczeństwa dostaw źródeł energii.
08:34
REKLAMA
Premier Donald Tusk przybył do Bratysławy na międzynarodową konferencję o globalnym bezpieczeństwie . W spotkaniu wezmą udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, szef rządu Ukrainy, szef NATO oraz 800 polityków i ekspertów z 65 krajów.
Głównym tematem szczytu jest kryzys na Ukrainie i wynikające z niego zagrożenia dla Polski, Słowacji, Czech i Węgier.
Donald Tusk zapowiadał, że będzie chciał wysłuchać wyjaśnień w sprawie pomysłu premiera Węgier Viktora Orbana, który chce, aby dwustutysięczna mniejszość węgierska na Ukrainie uzyskała status autonomii.
- Dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami rozbierania Ukrainy , taka wypowiedź musi budzić niepokój. Rozumiejąc troskę o rodaków poza granicami własnego kraju premiera Orbana, jednocześnie musimy zwracać uwagę, żeby w żaden sposób nie wspierać tych działań separatystów, których celem jest ewidentnie demontaż państwa ukraińskiego - podkreślał Tusk.
08:15
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przyznał w "Sygnałach Dnia", że sytuacja na Ukrainie nosi wszelkie znamiona wojny domowej i wszelkie złe scenariusze są możliwe. W jego ocenie, za podsycanie napięcia i rozmaite działania na wschodzie Ukrainy jest współodpowiedzialna Rosja. Siemoniak zauważa, że trwa tam operacja specjalna podejmowana przez ludzi dobrze przygotowanych, w mundurach, przeszkolonych, słuchających rozkazów, zdolnych do tego, żeby zestrzelić śmigłowiec, czy zrobić zasadzkę na żołnierzy. - Jest to bardzo wyraźne w czyim interesie działają separatyści, destabilizują państwo ukraińskie - mówi.
07:30
- Stany Zjednoczone bardzo dobrze rozumieją polskie starania dla rozmieszczenia baz wojskowych NATO w Polsce i myślę, że ważne jest rozważenie takiej alternatywy - zapewnił ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Podkreślił, że decyzja o rozmieszczeniu baz wojskowych Sojuszu na terytorium Polski, o które - jak stwierdził - wyraźnie poprosił pod koniec kwietnia w Waszyngtonie szef MON Tomasz Siemoniak, zostanie zapewne podjęta na wrześniowym szczycie NATO w Newport w Walii.
REKLAMA
06:42
06:27
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, szef rządu Ukrainy oraz szef NATO - to tylko początek listy 800 polityków i ekspertów z 65 krajów, którzy biorą udział w Bratysławie w międzynarodowej konferencji o globalnym bezpieczeństwie.
Głównym tematem szczytu jest kryzys na Ukrainie i wynikające z niego zagrożenia dla Polski, Słowacji, Czech i Węgier. Początek dzisiejszej debaty o godzinie 9.
06:20
W okolicach opanowanego przez separatystów Słowiańska wczesnym rankiem słychać było strzały z broni maszynowej i wybuchy - informuje rosyjska Ria Nowosti. Na razie nie ma informacji o skali walk.
REKLAMA
06:00
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w środę późnym wieczorem agencję Interfax-Ukraina, że w rejonie Kramatorska toczą się walki wojsk ukraińskich z uzbrojonymi bojownikami.
02:10
W Berlinie prorosyjscy demonstranci zakłócili w środę wiec wyborczy chadeckiej partii CDU. Do incydentu doszło podczas przemówienia Angeli Merkel.
Niemiecka kanclerz przemawiała w centrum Berlina. Przekonywała do głosowania na chadeków w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wystąpienie zakłóciła jednak grupa około stu osób skandujących hasła "zatrzymać nazistów na Ukrainie” czy "nie dla wojny z Rosją”.
00:13
ONZ ma opublikować dziś raport w dotyczący praw człowieka na Ukrainie. Wcześniej Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka wezwała zarówno ukraińskie władze jak i separatystów do pokojowego rozwiązania konfliktu.
REKLAMA
REKLAMA