Mieszkanie dla młodych: mało chętnych, dużo pieniędzy do wzięcia
Program Mieszkanie dla młodych okaże się porażką? Po dużym sukcesie w pierwszym kwartale, znacznie spadła liczba wniosków o dotację. Ten trend może się utrzymać.
2014-05-15, 11:50
Posłuchaj
Wciąż jest dużo pieniędzy do wykorzystania w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że zostało jeszcze 82 proc. budżetu przewidzianego na bieżący rok.
Program MdM wspiera młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym. Bezzwrotna dopłata wynosi od 10 do 20 proc. przy maksymalnej powierzchni mieszkania 50 metrów kwadratowych.
Boom, a potem klapa
Przez trzy pierwsze miesiące tego roku zainteresowanie programem było spore, ale już w kwietniu i maju spadło. - Według danych BGK okazuje się, że w pierwszym kwartale program cieszył się dużym zainteresowaniem, ale już w kwietniu zainteresowanie miło mniejsze. W kwietniu złożono o 25 proc. mniej wniosków niż w marcu – wyjaśnia Maciej Górka z portalu Domiporta.pl. - W pierwszym kwartale złożono prawie 6 tys. wniosków, z których dofinansowanie BGK otrzymało ponad 5,5 tys. aplikacji na łączną sumę 127 mln zł. To stanowi niecałe 20 proc. z całorocznej puli, która wynosi 600 mln zł, przeznaczonych na ten cel przez rząd – dodaje.
Słabnące zainteresowanie dotacjami
Boom na początku programu był związany z tym, że wiele osób czekało z decyzją kupna mieszkania właśnie na start Mieszkania dla młodych. Teraz wnioski składają osoby na bieżąco podejmujące tę decyzję, dlatego jest ich mniej. - Wszystko wskazuje na to, że trend kwietniowy utrzyma się w długim okresie. A w konsekwencji możemy sądzić, że pula, która jest przeznaczona na dofinansowanie nie zostanie wykorzystana. Niestety pieniądze nie przejdą na kolejny rok – mówi Maciej Górka.
REKLAMA
Program Mieszkanie dla młodych miał wspierać rynek nieruchomości. To może się jednak nie udać, bo dofinansowane obejmuje zbyt mały wycinek branży, wyłącza rynek wtóry.
Justyna Golonko, abo
Polecane
REKLAMA