Polacy o pracy: zabijająca rutyna, chytrzy pracodawcy i stres
Aż 32 proc. pracowników w Polsce odczuwa spadek motywacji do pracy, co trzeci badany kojarzy ją z obowiązkiem i rutyną, połowa mówi o stresie wynikającym z przepracowania – wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie grupy Edenred.
2014-05-16, 20:39
Posłuchaj
To smutne badania – mówi Izabela Supeł z grupy Enered. - Te regularne badania mają nam pokazać poziom zadowolenia z pracy Polaków, ich ocenę różnych aspektów życia zawodowego i jak widać Polacy nie są z niego zadowoleni – mówi specjalistka.
Dominuje rutyna i przepracowanie
Czym to jest podyktowane – przede wszystkim praca traktowana jest jako obowiązek i rutyna. Do przyczyn niechęci można też zaliczyć fakt spędzania bardzo długiego czasu w pracy, często poza obowiązującymi godzinami.
W Zachodniej Europie jeszcze gorzej
Żeby nie tylko narzekać tylko na Polskę, specjalistki zauważyły, że wyniki dotyczące satysfakcji pracowniczej w Europie Zachodniej są jeszcze gorsze – tam wskaźnik niezadowolonych dochodzi we Francji do 40 proc. i jest to rekord.
Wskaźnik niezadowolonych z pracy w Polsce nie powinien jednak przysłaniać faktu, że ponad połowa badanych jest bardzo zaangażowanych w wykonywaną pracę – podkreśla Izabela Supeł.
REKLAMA
To co różni naszych obywateli od zachodnich to fakt, że w Europie Zachodniej występuje większy niepokój o zatrudnienie i oczekuje się od pracodawcy większej lojalności. Dotyczy to szczególnie takich krajów jak Włochy, Hiszpania, Francja, które dotyka wciąż kryzys.
Polaków najbardziej stresuje poziom wynagrodzenia…
Jeśli chodzi o Polaków to wśród pretensji do pracodawców występuje na pierwszym miejscu poziom wynagrodzenia. Na pytanie co najbardziej ci przeszkadza w pracy – ponad 50 proc. odpowiada – poziom wynagrodzenia.
... i praca bez umiaru – w weekendy, po godzinach…
Następnym czynnikiem, który negatywnie wpływa na stosunek do pracy Polaków jest stres. O tym mówi również co najmniej połowa badanych. Narzekają na pracy w nadgodzinach, podczas urlopów czy weekendów.
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA
REKLAMA