Urlop macierzyński: szykują się zmiany m.in. dla samotnych ojców

Gotowy jest projekt ustawy, która pozwoli uzyskać m.in. samotnym ojcom urlop rodzicielski i zasiłek z tego tytułu w przypadku śmierci matki. Wypełnienie tej luki prawnej zapowiadał premier w kontekście sprawy ojca pięciorga dzieci, którego żona zmarła przy porodzie.

2014-05-21, 08:30

Urlop macierzyński: szykują się zmiany m.in. dla samotnych ojców
. Foto: Glow Images/East News

Daniel Andrzejak - ojciec piątki dzieci został z nimi sam, przy czym - według doniesień mediów - ZUS odmówił mężczyźnie udzielenia urlopu rodzicielskiego, ponieważ jego żona nie pracowała. On sam był zatrudniony i ubezpieczony.

Premier Donald Tusk zapowiedział przed tygodniem, że dzieci i samotny ojciec nie zostaną bez pomocy. - Jest kwestią dni wypracowanie takiego modelu, który zapewni materialny byt tej rodzinie - zapewnił.

Urlop macierzyński dla samotnych ojców

Zapowiadane rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.
Zapisano w niej, że w razie śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka, gdy matka ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub stan zdrowia uniemożliwia jej osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem zasiłek macierzyński i urlop rodzicielski przysługiwać będą ojcu dziecka lub innemu, ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny.

Nie tylko gdy nie ma matki

Wiceminister pracy Marek Bucior, powiedział, że rozwiązanie powstało na kanwie sprawy Andrzejaka, ale skonstruowane jest tak, by obejmowało nie tylko przypadki śmierci matki.

REKLAMA

- W tym konkretnym przypadku sytuacja jest trudna, ale i jasna, bo osoba jest ubezpieczona, została sama z maleńkim dzieckiem, nad którym musi sprawować opiekę i musimy wypłacić zasiłek. Przepis jest jednak szerszy i gwarantuje podobne rozwiązanie także na wypadek porzucenia dziecka czy np. niepełnosprawności matki - powiedział Bucior.

Dodał, że regulacja dotyczy "incydentalnych sytuacji". - Z naszego rozeznania wynika, że rocznie jest to ok. cztery, pięć przypadków w kraju - powiedział wiceminister.

Według Buciora 29 maja projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, co otworzy drogę do przyjęcia dokumentu przez rząd.

PAP, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej