Kompetencje Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski ma coraz więcej uprawnień. Teraz będzie współdecydował, między innymi, o polityce energetycznej, rolnej i rozwojowej. Jakie jeszcze kompetencje zyskali deputowani?

2014-05-25, 14:34

Kompetencje Parlamentu Europejskiego
. Foto: flickr/European Parliament

Posłuchaj

25.05.14 Aleksander Fuksiewcz: „Parlament Europejski chętnie przyjmuje rolę strażnika wolności w Unii. Często domaga się przestrzegania praw obywatelskich i konsumenckich”
+
Dodaj do playlisty

Krytycy Parlamentu Europejskiego twierdzą, że instytucja ta nie ma żadnego znaczenia, ponieważ w praktyce nie decyduje o funkcjonowaniu Unii. W rzeczywistości jednak Parlament wraz z Radą Unii Europejskiej tworzy prawo unijne, czyli ustala regulacje obowiązujące w niemal wszystkich obszarach wspólnoty.

– Oczywiście Parlament Europejski to znacznie więcej niż tylko prawodawca. Decyduje on również o tym, jak będzie wyglądała Komisja Europejska, czyli w uproszczeniu rząd Unii. To właśnie Parlament musi zatwierdzić jej skład – powiedział Aleksander Fuksiewcz z Instytutu Spraw Publicznych.

Polityka zagraniczna w rękach państw

Dziedziną, w której Parlament Europejski nie ma znaczących kompetencji, jest polityka zagraniczna Unii. Jego uprawnienia ograniczają się do uchwalania rezolucji, które właściwie mają znaczenie symboliczne. W praktyce, sprawy zagraniczne są nadal w rękach rządów poszczególnych państw członkowskich, a ustalenie wspólnego stanowiska bywa niemożliwe.

– Trzeba pamiętać, że Unia składa się z bardzo zróżnicowanych państw, które mają czasem różne interesy w polityce zagranicznej. Czasami są to po prostu różne zainteresowania. Wiadomo, że Hiszpania i Francja będą się bardziej interesowały sytuacją w Afryce Północnej, a dla Polski kluczowe jest to, co dzieje się na Wschodzie – podkreślał Gość PR24.

REKLAMA

www.isp.org.pl

Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej