Historyk: Jan Paweł II nie przypuszczał, że komunizm upadnie tak szybko
Już po wyborach 4 czerwca 1989 roku Jan Paweł II sceptycznie zapatrywał się na szanse przejęcia w Polsce władzy przez Solidarność - pisze włoski historyk Massimiliano Signifredi w pracy na temat roli, jaką odegrał papież Polak w upadku komunizmu.
2014-06-04, 07:47
Posłuchaj
Signifredi powołuje się na relację Bronisława Geremka, który w sierpniu 1989, a więc po zwycięstwie wyborczym polskiej opozycji, wziął udział w dorocznym letnim sympozjum w Castel Gandolfo. Jan Paweł II nie przypuszczał, że wypadki potoczą się tak szybko. Był jedynie przekonany o tym, że jego ojczyzna ma wskazać drogę pokojowego wyjścia z komunizmu, jak i o “uniwersalnym znaczeniu polskiego doświadczenia”.
Włoski historyk cytuje też kardynała Stanisława Dziwisza, który we wspomnieniowej książce “Świadectwo” odnotował, że “Ojciec Święty nie przypuszczał, że do obalenia komunizmu dojdzie tak szybko. I że proces wyzwolenia może być bezkrwawy”. Jednocześnie, dodaje wieloletni sekretarz Jana Pawła II, wydarzenia roku 1989 - od czerwcowych wyborów po upadek muru w Berlinie - “uznał za jedną z największych rewolucji w dziejach”.
<<< 4 czerwca - zobacz serwis specjalny >>>
IAR, to
REKLAMA
REKLAMA