Brazylia 2014. Najdroższy mundial w historii
Tegoroczny Mundial nazywany jest najdroższym w historii. Wielkie inwestycje infrastrukturalne i rzesze zagranicznych turystów mają pokazać, że Brazylia jest jedną ze światowych potęg. Nie tylko piłkarską, ale także gospodarczą.
2014-06-12, 14:11
Posłuchaj
Stadiony, drogi czy lotniska. Brazylii po mistrzostwach pozostanie infrastruktura piłkarska i transportowa. Eksperci wątpią jednak czy wydatki poniesione na organizację rozpoczynających się dziś mistrzostw świata w piłce nożnej się zwrócą.
Zbyt duże inwestycje
Główny ekonomista biura maklerskiego X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień wyjaśnia, że dużym sportowym imprezom towarzyszy czasem przeinwestowanie w infrastrukturę. Może się okazać, że nakłady poniesione na stadiony, drogi, lotniska i hotele były zbyt duże, a wybudowane czy zmodernizowane obiekty nie są używane.
Brazylia 2014: Mistrzostwa Świata obnażają słabości brazylijskiej gospodarki
Zarobią sklepikarze
Ireneusz Jabłoński z Centrum imienia Adama Smitha wyjaśnia, że Brazylijczycy będą musieli zapłacić wysoką cenę za organizację mundialu. Ekspert zaznacza, że do Brazylii przyjedzie wielu turystów. Większe będą obroty w sklepach z żywnością i pamiątkami. Zostanie też infrastruktura. Już teraz wiadomo jednak, że budowa stadionów pochłonęła więcej pieniędzy niż się spodziewano. A koszty organizacji szacowane są między 11 a 13 miliardów dolarów. Eksperci przypominają, że to więcej niż w przypadku dwóch poprzednich mundiali (RPA i Niemcy) razem wziętych.
REKLAMA
Brazylia 2014: kto zarobi na mundialu?
Kibice wyjadą, problemy zostaną
Gość Polskiego Radia 24, ekonomista Andrzej Polaczkiewicz twierdzi, że Brazylia zafundowała sobie drogą imprezę, ale nie rozwiązała swoich problemów społecznych. Wzrost gospodarczy w tym kraju w czasie kryzysu spadł z ponad 7 do niecałych 3 procent PKB. Od dziesięcioleci tamtejszemu rządowi nie udaje się zwalczyć biedy czy analfabetyzmu. Kraj boryka się też z korupcją i rabunkową gospodarką narodową. Stąd między innymi, według eksperta, protesty brazylijskiej ludności.
Tegoroczny mundial to nie koniec wydatków na sportowe imprezy. Za dwa lata w 2016 roku w Rio de Janeiro odbędą się letnie igrzyska olimpijskie. Brazylia to 7. gospodarka świata, największa w Ameryce Południowej.
>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Brazylia 2014 <<<
Prezydent Brazylii do protestujących: Ci, którzy sądzili, że nam się nie uda, przegrali
REKLAMA
SNTV/x-news
IAR, abo
REKLAMA