O Polakach w Brazylii
Pierwsi polscy emigranci pojawili się w Brazylii już około 150 lat temu. Dziś przypuszcza się, że w tym kraju mieszka od 800 tys. do 3 milionów naszych rodaków.
2014-06-14, 21:40
Posłuchaj
Od czwartku oczy całego świata zwrócone są ku Brazylii. Trwające tam Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej są dobrą okazją do bliższego poznania tego kraju jego kultury i obyczajowości.
Polacy „poszli do diabła”
W minionym wieku Brazylia stała się głównym celem emigracji. Do roku 1914 przybyło 104 196 osób pochodzących z podzielonej Polski.
– Wielka Emigracja dotyczyła narodów europejskich i była związana z kryzysem gospodarczym. Ludzie opuszczali swoje kraje w celu poszukiwania miejsc zatrudnienia. Do Brazylii przybyli Włosi, Niemcy i Polacy, o których mówiło się, że ich wędrówka prowadzi do diabła. Przez kilka lat funkcjonowało nawet takie powiedzenie – powiedział Lech Miodek, Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW
Polsko-brazylijskie społeczeństwo
Piąte pod względem wielkości państwo świata jest liczy ponad 200 milionów mieszkańców. W Brazylii od 1990 roku funkcjonuje Braspol - wspólnota, której celem jest jednoczenie Polaków rozsianych po całym terytorium tego południowoamerykańskiego kraju.
REKLAMA
– Choć pokolenie, które obecnie zamieszkuje Brazylię słabo mówi w języku polskim, utrwalanie tradycji jest ciągle żywe. Zachowały się polskie potrawy takie jak pierogi czy bigos. Na terenie Brazylii powstały nawet odpowiedniki polskich wsi. To przetrwało do dziś, jednak brakuje elementów współczesnej kultury Polski – podkreśliła Monika Ścibor, Fundacja Terra Brasilis, koordynatorka projektów związanych z promocją Polski w Brazylii
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA