Radom: usuwanie krzyży w komendzie. Sąd: nie było złamania prawa

Karol Szwalbe, komendant miejski policji w Radomiu nie złamał prawa i nie obraził uczuć religijnych, wydając rozkaz zdjęcia ze ścian krzyży w komendach i komisariatach.

2014-06-16, 13:52

Radom: usuwanie krzyży w komendzie. Sąd: nie było złamania prawa
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Sędzia Iwona Gałek: umieszczanie i usuwanie symbolu krzyża nie jest aktem bezprawnym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sąd rejonowy w Radomiu w poniedziałek wydał wyrok w tej sprawie.
Tym samym sędzia Iwona Gałek oddaliła skargę na decyzję kozienickiej prokuratury, która w kwietniu umorzyła śledztwo w tej sprawie. Sędzia oparła się na orzecznictwie sądowym, które stoi na stanowisku, że zarówno wieszanie krzyża, jak i jego zdjęcie nie narusza prawa.
Ryszard Nowak przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, który złożył doniesienie na Szwalbego do prokuratury twierdzi w rozmowie z RDC, że decyzje wymiaru sprawiedliwości nie są sprawiedliwe. Zapowiada dalszą walkę.
Wyrok sądu w tej sprawie jest prawomocny.

Biskupi o usunięciu krzyży

W sierpniu 2013 roku biskupi radomscy Henryk Tomasik i Adam Odzimek napisali w oświadczeniu, zamieszczonym na internetowej stronie diecezji, że z niepokojem przyjęli informacje o wydarzeniach na komendzie policji. - Wyrażamy zdecydowany sprzeciw przeciwko praktykom zdejmowania krzyża w tych miejscach, w których był obecny. Wyrażamy nadzieję, że ten krzyż wróci na swoje miejsce i będzie pomagał w umacnianiu postawy służby osób zatroskanych o dobro wspólne i porządek społeczny. Za tę pracę dziękujemy - napisali biskupi.

Hierarchowie podkreślili, że "krzyż jest obecny w życiu publicznym współczesnego świata, w kulturze europejskiej i naszej ojczyzny". - Krzyż stawiamy na grobach naszych bliskich, wyznając wiarę w zmartwychwstanie do życia wiecznego - napisali.

IAR, PAP, RDC, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej