Procesja Bożego Ciała

Procesja Bożego Ciała to bezdyskusyjnie jedna z najbarwniejszych polskich tradycji. Uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy.

2014-06-19, 15:34

Procesja Bożego Ciała

Posłuchaj

19.06.14 Ks. Przemysław Śliwiński: „Każda procesja ma coś własnego i pielęgnowanego od lat (…)”
+
Dodaj do playlisty

Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu. Łowicka procesja na liście UNESCO?

Wpisanie łowickiej procesji na listę UNESCO zaproponowały władze lokalne Łowicza i diecezja łowicka. Zwykle lista dziedzictwa UNESCO postrzegana była jako dokument, gdzie wpisywano zabytki i miejsca historyczne. Okazuje się, że także wydarzenia regionalne o wieloletniej tradycji mogą podlegać ochronie.

– Chronione jest dziedzictwo również niematerialne, ustne. W jego skład wchodzą różne orszaki, zabawy i inne folklory. Pojawiają się sygnały, że łowicka procesja podczas tegorocznych obchodów Bożego Ciała ma zostać wpisana na listę UNESCO, ale przecież nie tylko w Łowiczu odbywają się procesje – mówił w PR24 ks. Przemysław Śliwiński.

Procesja procesji nierówna

Ile parafii, tyle procesji podczas uroczystości święta Bożego Ciała. Pochód jest często inny dla poszczególnych parafii w Polsce, a co dopiero na świecie, gdzie elementy miejscowego folkloru mieszają się z tradycją chrześcijańską. Istnieją również państwa, gdzie świętuje się Boże Ciało, ale procesja w ogóle nie ma miejsca.

REKLAMA

– We Włoszech i w Stanach Zjednoczonych Boże Ciało obchodzi się w niedzielę i nie wszędzie procesja stanowi element uroczystości. Przykładowo w Nowym Jorku pochody się nie odbywają. Natomiast kwestia daty święta zależy od ustaleń episkopatów. Każda procesja ma coś własnego i pielęgnowanego od lat – wskazywał Gość PR24.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej