Praca na lato w Holandii... to ostatni dzwonek
Zbiory truskawek, praca w supermarketach, magazynach i przetwórniach - to tylko niektóre z sezonowych ofert zatrudnienia dostępnych tego lata w Holandii.
2014-06-20, 13:38
Posłuchaj
Ten kraj nadal cieszy się bardzo dużą popularnością wśród sezonowo pracujących Polaków - podkreśla Artur Ragan z Agencji Pracy Tymczasowej Work Express.
- Najwięcej ofert pracy dotyczy zatrudnienia w rolnictwie i jest związanych z sektorem produkcji żywności. Cały czas jest duże zapotrzebowanie na polskich pracowników. Na jednym z największych portali z pracą za granicą, do Holandii jest ok. 23 tysiące ofert pracy. Na portalu jobexpress.pl jest ich prawie 300. Codziennie dochodzą nowe oferty zarówno dla ludzi o niskich kwalifikacjach, np. w szklarniach, aż po analityków finansowych, którzy mogą zarobić potężne pieniądze, pod warunkiem, że znają niderlandzki.
Jakich ofert jest najwięcej?
Najwięcej ofert jest związanych z tymi sektorami, które w gospodarce holenderskiej dominują, czyli z produkcją żywności. Są to prace pomocnicze w szklarniach, związane ze zbiorem owoców, również prace transportowe, czyli dostarczanie tych zbiorów do miejsc ich przetwarzania. Trzecia grupa to miejsca pracy w zakładach, które przetwarzają żywność, czyli paczkowanie, konfekcjonowanie, produkcja konserw itd. Jest też sporo ofert dla osób związanych z przemysłem ciężkim, sporo ofert dla kierowców. Np. kierowca samochodu ciężarowego z naczepą może liczyć na zarobki rzędu 1800 euro miesięcznie, są też i lepsze zarobki.
Ile można zarobić?
Prace w rolnictwie i w branży spożywczej są stosunkowo nisko płatne, ponieważ nie wymagają one żadnych kwalifikacji. Np. w szklarni przy ogórkach zarobki wynoszą około 1000 euro miesięcznie. Więcej można zarobić w zakładach przetwórczych. Np. rzeźnik może zarobić od 1200 do 1500 euro na rękę za miesiąc.
REKLAMA
W produkcji, np. spawacz rur, może liczyć na zarobki ok. 1680 euro netto miesięcznie.
Ten , kto chciałby podjąć pracę w czasie wakacji w Holandii, ma na to duże szanse - podkreśla Artur Ragan z Work Express. Tych ofert przybywa niemal każdego dnia.
W poszukiwaniu prac sezonowych, warto udać się do urzędów pracy, agencji zatrudnienia czy też samemu szukać informacji bezpośrednio na stronach pracodawcy. Warto jednak dokładnie sprawdzić ofertę i pamiętać, że agencje pracy i pośrednicy nie mają prawa żądać jakichkolwiek pieniędzy za znalezienie pracy.
Justyna Golonko, ula
REKLAMA
REKLAMA