Parapsychologia – wierzyć czy nie?

Wróżby, różdżkarstwo, telepatia popularne są od niepamiętnych czasów. Czy komuś udało się udowodnić naukowo, że da się zobaczyć przyszłość w kryształowej kuli czy też pokonać chorobę samą siłą umysłu?

2014-07-01, 13:03

Parapsychologia – wierzyć czy nie?
. Foto: flickr/cosmicoutlaw

Posłuchaj

01.07.14 Rafał Motriuk: „ Nikt jeszcze naukowo nie udowodnił, że rzeczywiście da się przewidzieć przyszłość (…)”
+
Dodaj do playlisty

Wyleczenie z ciężkiej, przewlekłej choroby poprzez dotyk ręki? Przewidywanie przyszłości z kart? Trzeba przyznać, że to wszystko brzmi bardzo zachęcająco. Warto jednak postawić pytanie, czy jest to w ogóle możliwe.

Psychologia anomalistyczna

Upicie przez osmozę, telepatyczne odczytywanie myśli, paranormalne doświadczenia, przeczucia i intuicje – to przedmioty zainteresowania młodej dziedziny nauki znanej jako psychologia anomalistyczna. Badania wykazują, że nasze umysły są tak skonstruowane, by dzierżyć pewne przekonania, nawet jeśli nie posiadamy na nie żadnych dowodów.

- Psychologia anomalistyczna próbuje w  sposób naukowy wyjaśniać zjawiska uważane za paranormalne. Chyba w każdym znanym mi kraju są ludzie, którzy twierdzą, że mają takie umiejętności albo przynajmniej w to wierzą. Test „podwójnie ślepy”, zakładający, że nawet eksperymentator nie zna prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, weryfikuje, czy różdżkarze rzeczywiście posiadają zdolności paranormalne – mówił prof. Christopher French z Uniwersytetu Londyńskiego.

Komputerowe gry łagodzą obyczaje

Niektóre gry komputerowe przepełnione są agresją i przemocą. Można żywić obawy, że wirtualna przemoc przełoży się na przemoc rzeczywistą, ale wyniki badań pokazują coś wręcz przeciwnego.

REKLAMA

- Nienawiść czy przemoc w grach komputerowych mogą zwiększać moralną wrażliwość u grających. Eksperyment na próbie 185 osób pokazał, że miłośnicy  gier komputerowych o tematyce wojennej posiadają większe poczucie winy – informował Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia.

Kosmiczne poczucie humoru

Mundialowa piłka pędzi z prędkością światła do wszelkich zakątków świata – dotarła nawet w kosmos. Za sprawą trwających w Brazylii rozgrywek, a dokładniej konkretnego meczu, amerykańscy astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ogolili sobie głowy.

- Już wcześniej mundial wzbudzał spore emocje na pokładzie stacji. Przed meczem USA-Niemcy astronauci założyli się o wynik. Reprezentacja Niemiec wygrała 1:0 i w efekcie Aleksander Gerst zamieścił w Internecie zdjęcie z ogolonymi głowami Amerykanów i opatrzył je komentarzem: „Zadanie wykonane!” – relacjonował Rafał Motriuk.

PR24

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej