Senat zgodny z Sejmem: znak Polski Walczącej pod ochroną
Za znieważenie słynnej kotwicy znanej z okresu Powstania Warszawskiego będzie groziła grzywna. Tak postanowili posłowie. A senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona na biuro prezydenta.
2014-07-03, 06:50
Podczas debaty senator Jarosław Obremski pytał, czy ochrona znaku Polski Walczącej będzie oznaczała m.in. obowiązek uzyskania zgody na korzystanie z niego. - Czy w czasie jakichś manifestacji, w czasie świąt narodowych będzie możliwość także używania znaku, czy to już będzie podpadać pod ściganie z urzędu? - zastanawiał się.
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
W odpowiedzi sekretarz Rady Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert podkreślił, że ustawa nie zamyka nikomu drogi do używania tego symbolu. - Ta ustawa w bardzo precyzyjny sposób przypomina, że jest coś takiego w polskim prawodawstwie, jak przeciwdziałanie znieważaniu znaku ogólnonarodowego. Nie ma tam słowa o tym, że ktokolwiek musi uzyskać zezwolenie na używanie tego znaku - tłumaczył.
Według Kunerta podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia "dość łatwo można rozróżnić godne używanie tego znaku od używania niegodnego, a niestety często stanowiącego tegoż znaku znieważenie".
W ustawie zapisano, że "znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej". Zapisano również, że "otaczanie znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej".
Kolejny artykuł ustawy mówi o tym, że "kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny". Ustawa przewiduje też, że do postępowania w sprawach dotyczących ochrony znaku stosuje się przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Ochronę znaku Polski Walczącej zainicjowali weterani II wojny światowej, zrzeszeni między innymi w Związku Powstańców Warszawskich i Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Sejm przyjął ustawę niemal jednomyślnie.
Kotwica jako znak Polski Walczącej została wybrana w konspiracyjnym konkursie w 1942 roku. Do Biura Informacji i Propagandy KG AK, które ogłosiło konkurs, nadesłano 27 propozycji. Autorką zwycięskiego projektu była harcerka Anna Smoleńska, która studiowała historię sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
Podczas okupacji znak symbolizujący walkę o niepodległość malowano na murach polskich miast. Dwie połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, umieszczane były na budynkach związanych z Powstaniem Warszawskim.
REKLAMA
PAP/asop
REKLAMA