Praca w Niemczech: minimum 8,5 euro za godzinę. Będzie fala emigracji z Polski?
Niemcy wprowadzają płacę minimalną. Bundestag zdecydował, że od przyszłego roku wynagrodzenie za godzinę pracy nie będzie mogło być niższe niż 8,5 euro (35,19 zł), czyli 5 630 zł miesięcznie
2014-07-06, 12:32
Posłuchaj
Płacy minimalnej domagali się współrządzący krajem socjaldemokraci z SPD. Był to ich główny postulat przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. - Stawiamy dziś kamień milowy w polityce socjalnej w Niemczech - mówiła w Bundestagu socjaldemokratyczna minister pracy Andrea Nahles.
Nie wszyscy jednak dostaną 8,5 euro
8,5 euro nie dostaną jednak wszyscy. Mniej będzie można zapłacić doręczycielom gazet, praktykantom, a także osobom, które długo pozostawały bezrobotne. Drobne wyjątki będą też możliwe w przypadku osób pracujących przy zbiorze owoców i warzyw.
Płaca minimalna będzie wyższa być może nie tylko w Niemczech >>>
Zapowiedzi podwyżki, które cieszyć mogą pracowników, spędzają sen z powiek pracodawcom, zwłaszcza tym mniejszym, którzy mogą na zmianach najbardziej ucierpieć.
REKLAMA
Jednak polskie firmy zajmujące się rekrutacją pracowników do Niemiec, w tym do prac sezonowych nie spodziewają się nagłej zapaści na tym polu. – Raczej nie będzie tak, że np. przez kilka miesięcy niemieckie firmy przestaną zabiegać o naszych pracowników. To byłyby dla nich zbyt wielkie straty. Natomiast być może dojdzie, do szybszego niż ma to miejsce teraz przenoszenia produkcji z Niemiec na tereny naszego kraju – zauważa Luiza Loranc, kierownik regionalny w firmie Manpower.
Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 1 680 zł brutto. Jej wysokość budzi zastrzeżenia firm, które twierdzą, że jest ona zbyt wysoka. Związki zawodowe natomiast dążą do jej podwyższenia.
Niemiecka płaca minimalna a polska emigracja zarobkowa.
Źródło: TVN CNBC/x-news
REKLAMA
IAR/PAP, abo
REKLAMA